reklama

Podvody s motorky v kolech byly možná i na loňské Tour de France

Cílová rovinka na Tour de France 2015. Cílová rovinka na Tour de France 2015. autor: Reuters
S podezřením na technologické podvody během loňské Tour de France přišel ředitel francouzské antifopingové agentury AFLD Jean-Pierre Verdy.

Paříž - Podvody s motorky v kolech se možná objevily i na loňské Tour de France. Domnívá se to Jean-Pierre Verdy, ředitel kontrolního oddělení francouzské antidopingové agentury AFLD. Tvrdí, že loni dostal tolik upozornění na technologické podvody jako nikdy dříve. Jde o další ze série podezření na používání nepovoleného pohonu kol při závodech.

Mladé Belgičance motorek ukončil kariéru

V lednu byl motorek objeven v kole mladé belgické závodnice Femke van den Driesschové během mistrovství světa v cyklokrosu. V dubnu se na základě záznamů z termokamery objevilo podezření, že až sedm kol mělo skrytý motorek při dvou tradičních březnových závodech v Itálii.

Jeden z vedoucích pracovníků AFLD nyní podezření rozšířil i na nejslavnější závod světa. "Hodně týmových manažerů se mnou mluvilo, že se s tím konečně musí něco udělat. Ale při kontaktu s médii mlčeli a nic neřekli," uvedl Verdy v rozhovoru pro časopis Tour.

Rýsuje se další obrovský skandál?

Konkrétní důkazy nepředložil, protože žádného závodníka na vlastní oči podvádět neviděl. Myslí si, že si motorkem pomáhala sice menšina účastníků Tour, ale i tak se jednalo o více než tucet závodníků. "Bylo to mnohem více než v roce 2014 a o rok dříve," poznamenal.

Novináři z televize France 2 a italského deníku Corriere della Sera, kteří zveřejnili podezřelé záběry z termokamery při letošních italských závodech, podle něj rozhodně nepřehánějí. "Říkají jenom minimum. Ten problém je mnohem větší," řekl.

Technologický doping se podle něj v cyklistice objevuje již léta. Stejný názor má doživotně suspendovaný italský lékař Michele Ferrari, podle nějž se elektrické pohony kol používají od roku 2005. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) používá pro odhalování skrytých motorků v kolech magnetickou rezonanci umístěnou v tabletu. Tvrdí, že je to výjimečně účinná metoda.

reklama