reklama

Stáří vpřed. French Open rekordně ovládli třicátníci, všemu vévodí Štěpánek

Radek Štěpánek na Roland Garros. Radek Štěpánek na Roland Garros. autor: Facebook Radek Štěpánek
Sedmatřicetiletý Radek Štěpánek jako by v Paříži organizoval velkou tenisovou revoluci. Mládí vpřed? V žádném případě. Veteráni se na letošní grandslamové Roland Garros dostali ve výrazně hojnějším počtu, než tomu bývalo v minulosti.

Paříž - Sedmatřicetiletý Radek Štěpánek jako by v Paříži organizoval velkou tenisovou revoluci. Mládí vpřed? V žádném případě. Veteráni se na letošní grandslamové Roland Garros dostali ve výrazně hojnějším počtu, než tomu bývalo v minulosti.

Padl dokonce letitý rekord. Ze 128 účastníků prvního kola mužské dvouhry je totiž hned 51 třicátníků, hned o deset víc než na lednovém Australian Open. Štěpánek je z nich samozřejmě úplně nejstarší.

"Nevadí mi to, cítím se znovu na pětadvacet. Nastupuji proti hráčům tří generací a jsem strašně rád, že jsem stále schopen s nimi soutěžit," uvedl český tenista po úspěšné kvalifikaci, v níž si vydobyl právo utkat se v pondělním prvním kole s druhým hráčem světa Britem Andy Murrayem. Na French Open startuje už potřinácté v kariéře.

Jen čtyři teenageři v prvním kole

Přestože se turnaje neúčastní pětatřicetiletý Roger Federer, je průměrný věk prvních deseti nasazených hráčů 28 let a 6 měsíců. Už jedenáct let nevyhrál ani jeden grandslamový titul hráč mladší dvaceti let. Naposledy se to povedlo právě na French Open Rafaelu Nadalovi v roce 2005.

Od triumfu sedmnáctiletého Němce Borise Beckera na Wimbledonu uplyne letos jednatřicet roků, od šokujícího vítězství rovněž teenagera Američana Michaela Changa na Roland Garros jen o dva roky méně.

Letos se do prvního kola antukového grandslamu dostali jen čtyři náctiletí tenisté. Chorvat Borna Čorič, Němec Alexander Zverev, Američan Taylor Fritz a Francouz Quentin Halys.

V elitní desítce světového žebříčku je momentálně nejmladší pětadvacetiletý Kanaďan Milos Raonic. Zkušenosti jsou ve světovém mužském tenisu v současné době tím vůbec nejcennějším artiklem.

reklama