reklama

Jedničky se činily, finále Davis Cupu je po pátku vyrovnané

David Goffin David Goffin autor: Reuters
Do finále Davis Cupu vstoupili lépe domácí tenisté Belgie. V úvodní dvouhře Domácí jednička David Goffin otočil duel s Kylem Edmundem a vyhrál 3:6, 1:6, 6:2, 6:1, 6:0. V druhé, zápase skóre srovnal Brit Andy Murraymu, jenž přehrál Rubena Bemelmanse 6:3, 6:2, 7:5.

Gent - Finálový duel belgických a britských tenistů v Davisově poháru je po prvním dnu nerozhodný 1:1. Domácí jednička David Goffin otočil duel s Kylem Edmundem a vyhrál 3:6, 1:6, 6:2, 6:1, 6:0.  Ve druhé dvouhře potvrdil roli favorita druhý hráč světa Andy Murray, který porazil Rubena Bemelmanse 6:3, 6:2, 7:5.

Dvacetiletý Edmund, jemuž patří v žebříčku ATP až 100. místo, byl při svém daviscupovém debutu blízko senzaci. Za hodinu a čtvrt získal díky agresivní hře úvodní dva sety, až ve třetím převzal aktivitu favorizovaný Belgičan. Goffin, který figuruje ve světovém pořadí na 16. příčce, získal hladce další tři sady a stanovil očekávané skóre.

"Byl jsem pod velkým tlakem, protože ten bod jsme nezbytně potřebovali. Kyle hrál zpočátku neuvěřitelně, neměl co ztratit a trochu mě vystrašil," řekl Goffin. "Vydržel jsem klidný, čekal na své šance a dokázal zápas otočit," konstatoval.

Zaplněná hala v Gentu, v níž se navzdory zvýšeným bezpečnostním opatřením po teroristických útocích sešlo 15.000 diváků včetně belgického krále Philippa a jeho manželky Mathilde, pak hnala za vítězstvím Bemelmanse. Murray ale v úvodních dvou setech spolehlivě vládl, až ve třetím nabídl soupeři šanci. Prohrával 2:4 a v desáté hře si dokonce Belgičan vypracoval setbol, Murray ale překvapení nepřipustil.

Ve vyrovnané třetí sadě nicméně v jednu chvíli neudržel nervy na uzdě, dostal varování za nadávky a dokonce přišel o fiftýn. "Třetí set byl obtížný, protože jsem nevyužil pár šancí a on začal hrát odvážněji. Obecenstvo ožilo, ale atmosféra byla celkově dobrá," řekl Murray.

Do sobotní čtyřhry jsou za domácí nahlášeni Kimmer Copperjans a Steve Darcis, britský tým s největší pravděpodobností nasadí bratry Andyho a Jamieho Murrayovy.

Belgičané hráli o Salátovou mísu jedinkrát v roce 1904, ale neuspěli. Trofej mohou získat jako patnáctý národ v historii soutěže. Britové postoupili do finále po 37 letech. Titulů mají už devět, ale ten poslední vybojovali v roce 1936.

Finále tenisového Davisova poháru v Gentu (hala, antuka):

Belgie - Británie 1:1 po prvním dnu

Goffin - Edmund 3:6, 1:6, 6:2, 6:1, 6:0, Bemelmans - A. Murray 3:6, 2:6, 5:7.


reklama