České parabadmintonové naděje si v Japonsku užily trénink i památky

David Nebor
14. 10. 2017 15:00
Dětští hráči parabadmintonu Dita Brabcová a Tomáš Gryc dostali velkou příležitost. Oba čeští sportovci byli pozváni do Japonska na týdenní sportovně-kulturní pobyt. Na půdě, kde se budou konat olympijské a paralympijské hry 2020, trénovali s parabadmintonovou špičkou a navštívili spoustu míst.
Čas si v Japonsku udělali i na památky a poznávání místní kultury.
Čas si v Japonsku udělali i na památky a poznávání místní kultury. | Foto: Pavla Grycová

Tokio - Český parabadminton je teprve v kolébce. Jediné organizované tréninky v tuzemsku provádí klub Badminton Sharks Brno pod vedením Tomáše Vovse, profesionálního badmintonového trenéra. Hráčskou mládežnickou skupinu vytvořil společně s Pavlou Grycovou, která měla zájem, aby se její syn Tomáš mohl věnovat badmintonu jako vozíčkář.

Již před několika měsíci byla tréninková skupina oslovena japonským velvyslanectvím v Česku za účelem výjezdu do Tokia. "Nadchlo nás to, ale zpočátku jsme si mysleli, že jde o omyl. Že hledají zdatnější sportovce, protože děti z SB Brno jsou teprve v začátcích," usmívá se Grycová.

V parabadmintonu se přijeli do Japonska zlepšovat dva čeští hráči - čtrnáctiletá Dita Brabcová a třináctiletý Tomáš Gryc.
V parabadmintonu se přijeli do Japonska zlepšovat dva čeští hráči - čtrnáctiletá Dita Brabcová a třináctiletý Tomáš Gryc. | Foto: Pavla Grycová

"Až na pozdější osobní schůzce v Praze nám svůj zájem potvrdili s tím, že by šlo o sportovní soustředění a kulturní zájezd zároveň," pokračuje. Návštěva Tokia se uskutečnila v rámci vládního programu Sport for Tommorow a odcestovali na ni čtrnáctiletá Dita Brabcová a třináctiletý Tomáš Gryc, společně s trenérem.

Po sportovním vytížení následoval kulturní program

Přestože bude Tokio hostit olympijské a paralympijské hry až v roce 2020, město je hrdě propaguje již v těchto dnech. "Četně jsme vídali billboardy. Bylo zajímavé, že propagovaly olympiádu i paralympiádu naprosto rovným dílem," vzpomíná Grycová. Po úvodní návštěvě na ministerstvu zahraničních věcí mohla pětičlenná výprava začít poznávat jak sportovní kvality, tak kulturní krásy země vycházejícího slunce.

"Velký zážitek mám ze společného tréninku s hráči japonské parabadmintonové reprezentace," prozrazuje Tomáš Gryc. Se sportovci světové kvality strávili dvě odpoledne. "Přestože byli kvalitativně nesrovnatelně výše než naše děti, tak s nimi ochotně trénovali a komunikovali s nimi," pochvaluje si Grycová a podotýká, že obrovskou zkušenost zažil i trenér Voves, který se jakožto "trenér vozíčkářů - samouk" naučil novým metodám přímo od trenérky japonské parabadmintonové reprezentace.

"Výsledkem je obrovská inspirace a motivace do další práce a vlastního zdokonalování. Mohli bychom tam být další měsíc a měli bychom se stále co učit," říká. Poslední tréninkovou jednotku absolvovali čeští hráči v tělocvičně univerzity města Čiba. Ještě před tréninkem se členy univerzitního badmintonového týmu je studenti provedli po prostorách kampusu.

Češi trénovali s parabadmintonovou špičkou a navštívili spoustu míst.
Češi trénovali s parabadmintonovou špičkou a navštívili spoustu míst. | Foto: Pavla Grycová

Sportovním vyžitím však návštěva Japonska nekončila. Výprava si prohlédla tokijské čtvrti Asakusa, kde se nachází budhistický palác Sensō-ji, a Akihabara, která je plna technických zázraků. Další budhistické a šintoistické památky navštívili ve městě Kamakura ležícím asi 50 kilometrů jihovýchodně od Tokia. Nechyběl ani pohled na sochu Velkého Buddhy.

"Nejvíce se mi líbil nejvyšší vysílač světa Tokyo Sky Tree," sděluje nadšený Tomáš Gryc. Nedílnou součástí japonského sportu jsou zápasy sumó. Jeden z nich Češi sledovali v bezprostřední blízkosti ringu.

Těšil je přístup Japonců i město bez bariér

Celý program uzpůsobený pro vozíčkáře, Pavla Grycová vnímá bezbariérovost v Tokiu pozitivně. "Bezbariérový přístup měla většina památek, které jsme navštívili. A ve městě byly vedle schodů prakticky všude nájezdy," hodnotí. Precizně připravený program dokazuje i jídelníček, který si Japonci pro českou výpravu připravili. "Každé menu bylo koncipováno jinak a jídelníček tak pokryl celou šíři japonské gastronomie," pokračuje Grycová.

Český parabadminton je teprve v "plenkách" a trénink s medailisty může české hráče jen posunout.
Český parabadminton je teprve v "plenkách" a trénink s medailisty může české hráče jen posunout. | Foto: Pavla Grycová

Návštěvníky rovněž nadchl přívětivý a přátelský přístup Japonců. "Večer jsme s některými hráči reprezentace povečeřeli, a přestože naše angličtina ještě není nejlepší, hodně jsme se nasmáli," vzpomíná třináctiletý Tomáš. "Zdá se, že pochopil, proč se ve škole učí anglicky. Zájezd pro něj určitě bude motivací pro další studium," usmívá se jeho maminka.

"Z výletu skoro přes půl zeměkoule jsem měl trochu obavy. Nakonec se ukázalo, že strach byl zbytečný. Doufám, že jsem Tokio nenavštívil naposledy," uzavírá Tomáš Gryc.

 

Právě se děje

Další zprávy