reklama

Pelta: Ještě jeden exces a Berbr poletí z kola ven

Roman Berbr posbíral ve volbách méně křesel pro své příznivce, než čekal Roman Berbr posbíral ve volbách méně křesel pro své příznivce, než čekal Foto: CPA Eduard Erben
Miroslav Pelta zdůrazňuje, že má v novém výkonném výboru takovou sílu, že už by si ohledně Berbra mohl sjednat pořádek

Praha - Ještě ve čtvrtek kuňkal Miroslav Pelta na Radiožurnálu, že Berbrovy hlasy potřebuje, aby se znovu mohl stát fotbalovým předsedou.

Teď už jím je. A navíc šéfuje "fotbalové vládě", v níž Berbrův klan získal na valné hromadě jen 5 křesel. "Zbytek světa" vedený Peltou jich má osm.

Takže Pelta mohl v sobotním podvečeru dramaticky změnit rétoriku.

"Roman Berbr v poslední době nadělal svými výroky typu 'komu se tu něco nelíbí, ať si jde hrát jinam' spoustu škody. Já už jeho řečmi nenechám svoji práci kazit. Vyhlašuji mu nulovou toleranci. Ještě jeden takový exces - a poletí z kola ven!" narostla Peltovi ramena.

"Mám sílu udělat pořádek"

"Nechci si hrát na nějakých osm proti pěti... Ale složení výkonného výboru se mi líbí. A cítím, že v případě potřeby dělat nějaká krizová řešení bych pro ně měl ve výkonném výboru podporu. A to nejen směrem k Romanu Berbrovi," zdůraznil Pelta.

Ten se vůči osobě Romana Berbra a hlavně vůči jeho zmiňovaným výrokům z poslední doby ohradil už před samotnou volbou.

"Mluvil jsem o tom s ním i dneska ráno. On si uvědomuje, že přestřelil. Že fotbal má problém s důvěryhodností u veřejnosti a že když něco takového řekne, není to jen záležitost pro dvě stovky delegátů na valné hromadě, ale pro všechny, protože fotbal je věc veřejná," říká Pelta.

Berbr podle něj musí změnit nejen rétoriku, ale i způsob práce. Boss Plzeňského KFS se nijak netají tím, že armádou bývalých rozhodčích obsadil spoustu pozic v okresních a krajských fotbalových svazech, potažmo v klubech na úrovni vrcholového fotbalu v Čechách. Odtud se pak rekrutují jím ovládané hlasy na valných hromadách FAČR.

Pelta: StB? Fotbalu asi nevadí

Ale co víc: Když se hovoří o ovlivňování utkání ze strany sudích, i tady jeho jméno v diskusích častokrát padá.

"Musí se chovat jinak. Já nejsem ten typ, abych v případě, že nad někým získal převahu, dotyčného hned zkoušel zlikvidovat, je správné dát mu šanci. Ale už s nulovou tolerancí k případným dalším potížím," říká Pelta.

Před volbami se objevilo i téma Berbrova působení u Státní bezpečnosti (více zde), dokumenty potvrzující tuto záležitost publikoval deník Insider.

"Mně pan Berbr říká, že pracoval u rozvědky, že se věnoval zahraničním záležitostem. A nikoho tady netrápil, netýral nebo nesledoval. Stejně mi to vadí. Ale podstatné je, jak se k takové věci postavili delegáti. A viděli jste, že pana Berbra českým místopředsedou zvolili, takže fotbalu to asi tak nevadí," dodává Pelta.

Ten nastínil, že chystá i zásadní legislativní a systémové změny, které by měly bránit například kumulaci funkcí. Jistě to lze přeložit i jako normy, které by ještě více omezily Berbrovu moc.

reklama