reklama

Borg vs. McEnroe už dobývají filmová plátna. Je to ale špatně natočené, čílí se americký bouřlivák

Trailer k filmu Borg/McEnroe Nordisk Film |  01:35
John McEnroe a Björn Borg mají svůj film o vzájemné rivalitě během památného Wimbledonu v roce 1980. Snímek ale obě tenisové legendy příliš nechválí. Vadí jim, že nebyli do přípravy zapojení.

Praha - Byli jako oheň a led. Na kurtu i mimo něj. Ten protiklad přímo vyzýval k tomu, aby o nich filmaři natočili celovečerní trhák. John McEnroe a Björn Borg svedli v roce 1980 památnou tenisovou bitvu ve finále Wimbledonu a právě ta se stala předlohou pro švédský snímek Borg vs. McEnroe, který šel v září poprvé do kin. Zatímco recenzenti si sportovní drama o bezbřehé rivalitě nemohou vynachválit, hlavní hrdinové film spíše kritizují.

McEnroe: ATP nechtěla o Laver Cupu ani slyšet. Udělali chybu. Jen idiot nevidí, jak to bylo úžasné McEnroe: ATP nechtěla o Laver Cupu ani slyšet. Udělali chybu. Jen idiot nevidí, jak to bylo úžasné Čtěte zde

Příběh o bouřlivém americkém mladíkovi, který touží potom zastavit o tři roky staršího idola dívčích srdcí v tom, aby vyhrál historický pátý Wimbledon v řadě, se Borgovi ani McEnroeovi příliš neimponuje.

"Jsem především rozčílený z toho, že jsme do toho filmu nebyli s Björnem nijak zapojeni. Strašně bych si přál, aby to byl dobrý film, ale je mi líto, musím říct, že není," nechal se na tiskové konferenci během víkendového Laver cupu v Praze slyšet McEnroe.

Borg je přesně v duchu své ledově klidné povahy o něco smířlivější. "Viděl jsem to už před několika týdny ve Švédsku, kde měl film premiéru. Je to v pohodě. Ale Johnovu kritiku chápu, nemohli jsme u toho být, a tak je to pouhá fikce, nic jiného," dodává Švéd.

Už příběh samotného finále Wimbledonu je dostatečně epické. Tehdy jedenadvacetiletý McEnroe byl teprve na začátku velké kariéry, ale zkušenějšímu rivalovi odolával pět setů, až ten poslední rozhodující prohrál 6:8.

Film však popisuje i osobnosti obou hlavních hrdinů. Na jedné straně vlasatého playboye, který měl fanynek skoro jako Beatles, a na druhé straně výbušného mladíčka, který se při každé příležitosti hádá s rozhodčím a prská kolem sebe.

Tak Federer dopsal pražskou pohádku. Dojatí byli hráči, Laver i diváci. Kyrgios se rozplakal Tak Federer dopsal pražskou pohádku. Dojatí byli hráči, Laver i diváci. Kyrgios se rozplakal Prohlédněte zde

"Je tam ale spousta nepřesností. Nevím, proč to nenatočili přesně. Pokud ze mě chtěli udělat blbce, měli přijít s něčím daleko lepším," rozčiluje se McEnroe.

"John určitě myslel, že kdyby nás do tvorby filmu zapojili, byl by výsledek zábavnější, než je teď," dodal s úsměvem Bjorg.

Kyrgios zahnal krutou pražskou prohru alkoholem. Bolelo to, strašně moc, vysvětloval své slzy Kyrgios zahnal krutou pražskou prohru alkoholem. Bolelo to, strašně moc, vysvětloval své slzy Čtěte zde

Navzdory kritice ze strany tenisových legend jsou ale recenze na snímek veskrze pozitivní. A pochvalují si ho i fanoušci. Na Internetové filmové databázi IMDb má film hodnocení 7,3 z 10. Slova uznání sklízí především oba hlavní herci, Švéd Sverrir Gudnason, který jako by z oka vypadl Björnu Borgovi, a dostatečně hysterický Američan Shia LaBeouf.

"Jsou to oba skvělí herci a ve filmu odvádí opravdu dobrou práci," pochválil titulní představitele Borg.

Na českou premiéru si film musí v průběhu podzimu ještě počkat. Tuzemští tenisoví fanoušci se ale mají nač těšit, záběry ze slavného zápasu se totiž točily i na pražské Štvanici, kde se centrální dvorec na pár dní proměnil ve slavný All England Club. 

reklama