reklama

Halepová obdivuje Vondroušovou a Anisimovou. V jejich věku jsem taková nebyla, říká

Simona Halepová Simona Halepová autor: Reuters
Byla velkou favoritkou na celkový triumf, ale musela se sklonit před dravým mládím. Obhájkyně triumfu na French Open Rumunka Simona Halepová překvapivě vypadla ve čtvrtfinále s teprve sedmnáctiletou Američankou Amandou Anisimovou. Současná světová trojka ocenila nástup nové generace, do které patří i česká tenistka Markéta Vondroušová.

Sedmnáctiletá Američanka, stejně jako o dva roky starší Vondroušová zatím ještě v Paříži neztratila ani set. Rumunka musela před oběma překvapivými semifinalistkami smeknout.

"Musím říct, že mají můj obdiv. Já jsem v jejich věku taková nebyla. Mají ve svém věku rozhodně víc odvahy a správné agresivity, než jsem měla tehdy já. Naše generace byla taková stydlivější," přiznává Halepová.

Ta se s českým talentem utkala dvakrát a vždy odešla s porážkou. Spolu s Anisimovou jsou dvě teenagerky největšími překvapeními turnaje. "Myslím, že minimálně jedna z nich by mohla uspět a postoupit až do sobotního finále. Kdyby se tam potkaly obě, byl by to obrovský zápas," dodala Rumunka.

Američanka po skalpu loňské vítězky nemohla uvěřit tomu, co dokázala. Pro ni byl už zápas proti někdejší světové jedničce na centrálním kurtu Philippa Chatriera splněným snem a jeho výsledek ji šokoval.

"Nemyslím si, že mi to dojde, rozhodně ne dneska. Nemohu tomu výsledku uvěřit. Mít příležitost hrát proti Simoně je úžasné, ale jak to skončilo, to je šílené," řekla na tiskové konferenci.

Vondroušovou potěšil v Paříži přítel. Češka má za semifinále jistých 15 milionů Vondroušovou potěšil v Paříži přítel. Češka má za semifinále jistých 15 milionů Čtěte zde

V sedmnácti letech byla v semifinále Roland Garros naposledy v roce 2006 Češka Nicole Vaidišová. Ta tehdy slavila postup měsíc a půl po sedmnáctých narozeninách. Anisimovová je o něco starší, na konci srpna jí bude osmnáct.

V první kompletní seniorské sezoně na okruhu WTA ukázala talent už na lednovém Australian Open, kde postoupila do osmifinále. Tam jí ale Petra Kvitová udělila lekci a porazila ji za necelou hodinu 6:2 a 6:1. "Petra mě v tom zápase prostě zabila. Na tomhle turnaji si o hodně víc věřím a mám pocit, že moje hra je lepší než tehdy," řekla Anisimovová.

Před necelými dvěma lety na US Open vyhrála juniorku a dnes zažila životní úspěch mezi dospělými.

"Když jsem vedla, věděla jsem, že ještě nemám vyhráno. Věděla jsem, že se může kdykoliv vrátit do zápasu. Tak jsem myslela jen na další míč a snažila se to posouvat kupředu. Čím blíž to bylo, tím obtížnější to bylo. Trochu na mě dolehly nervy. Ale dokázala jsem zahrát několik vítězných úderů a důležitých bodů. Hrála jsem dneska tenis, jaký jsem chtěla," líčila Anisimovová. 

Halepová ocenila výkon své přemožitelky. "Věděla jsem, že bude hrát velmi dobře, ale ona dnes zahrála skvěle. Klobouk dolů, protože odehrála velký zápas," konstatovala někdejší světová jednička.

Mladičká Američanka má podle ní šanci turnaj vyhrát. "Pokud bude hrát jako dnes bez emocí a bez přemýšlení o výsledku. Byla klidná," poznamenala Rumunka.

Litovala, že sama nedokázala předvést své maximum, především se pohybovala hůře než jindy. "Asi trochu nervy. Byla jsem ve stresu, protože jsem cítila, že tady hraju dobře, a možná jsem od sebe měla velká očekávání. Možná jsem si neodkázala poradit s napětím v těle, takže jsem nehrála nejlíp, jak umím, a nepohybovala jsem se tak, jak to dokážu," uvažovala sedmadvacetiletá Rumunka.

Celkově ale své působení v Paříži hodnotila pozitivně. "Není špatné dojít do čtvrtfinále grandslamu. Jako na obhájkyni na mě byl tlak, ale myslím, že jsem měla dobré zápasy, a opouštím tenhle turnaj s pozitivními myšlenkami," řekla hráčka, která se po neúspěšné obhajobě propadne ze třetího na osmé místo světového žebříčku.

Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Prohlédněte zde
reklama