reklama

Jak Vaněk odmítl negativitu Kvitové. Lvice se probouzí i díky skvělé psychologii kouče

Petra Kvitová. Petra Kvitová. autor: Instagram Petry Kvitové
Mrazivý Petrohrad přinesl potvrzení statusu Petry Kvitové coby černého koně celého seriálu WTA. Pokud bude Češka hrát podobným způsobem i dál, poletí žebříčkem. Třeba až k vrcholu.

Praha/Petrohrad - Lvice se probudila. Nikoli v horké Austrálii, ale až v mrazivém Rusku. Petra Kvitová získala v Petrohradu jedenadvacátý titul kariéry, což ji řadí v žebříčku aktivních hráček na páté místo.

Češka potvrdila své výsostné postavení při hře v hale a také znovu připomněla, jak skvěle se dokáže připravit na rozhodující zápasy o titul.

Výkony Kvitové v Petrohradu rostly, jak už to tak ale bývá, přišla už v jednom z úvodních kol vážná krize, kterou musela česká tenistka překonat. Překonala. Ovšem nikoli čistě vlastním přičiněním. Výraznou roli totiž v Petrohradu sehrál její kouč Jiří Vaněk.

Muž, který do světové špičky vytáhl Karolínu Plíškovou, opakovaně ukazuje svůj nejen ryze tenisový taktický přehled, ale rovněž nezanedbatelný psychologický vhled do křehké duše tenistky.

Moment pravdy se odehrál ve druhém setu utkání osmifinále proti Rumunce Irině Camelii Beguové. Češka nehrála nijak oslnivě ani v první sadě, v níž vyhrála díky jedinému proměněnému brejkbolu. Ve druhém setu ale začala hrát doslova tragicky.

Když k ní za stavu 1:4 přišel ke konzultaci Vaněk, působila velmi negativně, zdůrazňovala, že si nevěří, a tvrdila, že ani nevidí na míček. Kouč jakoukoli negativitu okamžitě rázně zapudil.

"To je jedno, prostě hraj, jak umíš, oba víme, že ti tu šanci ještě dá," řekl Kvitové. Hráčku nezaměnitelným stylem uklidnil a zvýšil její momentální sebevědomí. Zbylé dva gemy druhé sady sice Kvitová prohrála, do rozhodujícího dějství ovšem nastoupila jako vyměněná.

Po malátnosti, pohybové nestabilitě i obrovském množství nevynucených chyb nebylo ani památky. Češka už Beguové nedala nejmenší šanci a oplatila jí výsledek 6:1. 

Výkon Rumunky v celém utkání byl konstantní, nijak výrazně se neměnil k lepšímu ani k horšímu. Potvrdilo se, že v takových utkáních je vše jen a jen o Kvitové. O tom, jak se srovná, a také o tom, jak jí v krizových chvílích pomůže trenér. Zkrátka když je rodačka z Bílovce v pohodě, když se cítí dobře a užívá si svůj tenis, prakticky není k poražení.

Tři velmi silné soupeřky v ruské metropoli totálně zničila. V prvním kole Rusku Jelenu Vesninovou 6:2, 6:0, ve čtvrtfinále šampionku French Open Jelenu Ostapenkovou 6:0, 6:2, ve finále pak další hráčku světové desítky Kristinu Mladenovicovou 6:1, 6:2. To byly výkony světové extratřídy.

Kvitová po turnaji Vaňkovi poděkovala za to, že s ní v Petrohradu, kam dostala dodatečnou divokou kartu, byl. Jeho pomoc si pochvalovala. Ve druhém setu jednoznačného finále si i přes jasný stav kouče opět zavolala na kurt. "Hlavně zůstaň pozitivní. Pozitivní!" apeloval Vaněk.

Kvitová jen souhlasně přikývla. I moderátor se při závěrečném rozhovoru na dvorci divil, proč v takové chvíli Češka zavolala na pomoc svého trenéra.

"Když se blížíte k závěru zápasu, ten adrenalin trochu stoupá, zvlášť ve finále. Potřebovala jsem trochu uklidnit," prohlásila jednadvacátá hráčka čerstvého žebříčku WTA. Přesně to od kouče dostala. A zápas dohrála bez sebemenších komplikací.

Po mečbolu pak přišla k ochozům, kde Vaňka srdečně objala. "Vím, že to se mnou občas není lehké. Děkuji trenérovi, že se o mě pořád stará a pomáhá mi," vzkázala mu později.

V kariéře hrála už osmadvacáté finále na okruhu WTA. Prohrála jen sedmkrát. "Miluji hrát finále. Asi jsem se pro to narodila," řekla Kvitová, která po nebývale náročné zimní přípravě vypadá, že je velice slušně atleticky připravená.

Což může být další vítaný vklad k rostoucímu sebevědomí. Když si Kvitová bude věřit, může stoupat až k vrcholu. Ostatně snad nejlépe to shrnula její bezmocná finálová soupeřka.

"Když hraje Petra takhle, není tady absolutně nic, co byste s tím mohli udělat. A je jedno, proti komu hraje. Hrála jsem s nejlepšími tenistkami světa a prostě nikdo takhle nezabíjí vítězné míčky po celý zápas," prohlásila Mladenovicová.

"Odehrála jsem neuvěřitelné zápasy." Kvitová ve velkém stylu získala v Petrohradu svůj 21. titul "Odehrála jsem neuvěřitelné zápasy." Kvitová ve velkém stylu získala v Petrohradu svůj 21. titul Čtěte zde
reklama