reklama

Může to být ošklivé, tuší Plíšková. Její wimbledonská proměna ohromila svět

Karolína Plíšková. Karolína Plíšková. autor: Reuters
Karolína Plíšková hraje životní tenis a čeká ji finále Wimbledonu. Věta, která by ještě před pár týdny zněla zcela neuvěřitelně, se v Londýně stala skutečností. Devětadvacetiletá česká tenistka svou proměnou ohromila sportovní svět, v sobotním finále se na Centre Courtu postaví světové jedničce Ashleigh Bartyové.

"Jsem ohromená," vydechla legendární Martina Navrátilová. Jízda Plíškové letošním Wimbledonem nadchla nejen ji. Tenisový svět se s úžasem pozastavuje nejen nad vysokou kvalitou její hry, ale zejména nad způsobem, jakým se na londýnských kurtech prezentuje.

Plíšková byla paralyzovaná. Pak se něco zlomilo, vstala a měla jiný pohled, říká kouč Plíšková byla paralyzovaná. Pak se něco zlomilo, vstala a měla jiný pohled, říká kouč Čtěte zde

Prakticky od prvního kola Plíšková působí nesmírně pozitivně, usmívá se, pohybuje se s nebývalou lehkostí, srší energií. A je až děsivě chladnokrevná.

"Když Plíšková prohrává, často ji kritizujeme za to, že je příliš ležérní. Když ale vyhrává, velebíme ji, jak neuvěřitelně v pohodě umí být pod tlakem," popsal zajímavý paradox americký novinář Steve Tignor z magazínu Tennis.com.

A obdivně dodal: "Nikdy nebyla víc v pohodě a zároveň pod větším tlakem, než ve třetím setu semifinále."

Češka v prvních pěti kolech neztratila ani set, deklasovala jednu soupeřku za druhou. V semifinále už favoritkou nebyla, Arynu Sabalenkovou z Běloruska ale přehrávala prakticky celý zápas, ačkoli tomu skóre 5:7, 6:4, 6:4 na první pohled nijak nenapovídá.

"Výborně podávala, hrála dobře i pod tlakem a byla lepší hráčkou," uvedla Navrátilová s tím, že Plíškovou ještě nikdy lépe hrát neviděla.

Nadšený byl i celý Centre Court, například z tohoto prohozu:

Českou soupeřku zahrnula superlativy také samotná Sabalenková. 

"Dělala jsem vše, co umím. Ale ona byla zkrátka až příliš dobrá. Lépe se hýbala, její servis pro mě byl velkou výzvou, navíc šíleně dobře returnovala. Nemohla jsem nic dělat," přiznala světová čtyřka na tiskové konferenci.

Navzdory tomu věří ve finále více Australance Ash Bartyové. "Nevím, je těžké tipovat. Stát se může všechno. Ale řekla bych, že má Bartyová docela dobrou šanci tenhle grandslam vyhrát," prohlásila.

Světová jednička bude favoritkou a Plíšková tuší, že ji čeká pořádně složitá šichta.

Lidi už mě odepsali. Mě ale ani na vteřinu nenapadlo, že je konec, řekla Plíšková Lidi už mě odepsali. Mě ale ani na vteřinu nenapadlo, že je konec, řekla Plíšková Čtěte zde

"S hrou, kterou předvádí, to člověku umí pořádně zošklivit. Její hře je hodně těžké čelit, zvlášť na trávě bude její slice nepříjemný. Je to opravdu skvělá hráčka. Grandslam už vyhrála a chce další. Nečekám nic lehkého, to je jasné. Ale určitě nějaké šance mít budu," zdůraznila devětadvacetiletá Češka.

V prvním grandslamovém finále kariéry, před pěti lety na US Open, rovněž narazila na tehdejší světovou jedničku a s Němkou Angelique Kerberovou prohrála ve třech setech. 

"Druhé finále a zase proti jedničce," smála se hořce na tiskovce, vzápětí ale dodala: "Ale ne, nemohlo to být lepší. Chcete přece ve finále hrát proti té nejlepší. Samozřejmě, nikoho jiného než ji bych tam nechtěla."

Ze sedmi vzájemných zápasů vyhrála Plíšková nad Bartyovou jen dva. Minulá setkání ji ale nijak nedeprimují, naopak si z nich bere to pozitivní.

"Vím o těch porážkách, ale pokaždé to byl vyrovnaný zápas, dobrý zápas. Nikdy jsem proti ní nezahrála nějak strašně. A vím, že nad ní umím vyhrát," připomněla zejména duel osmifinále US Open před třemi lety, kde Australanku porazila 6:4, 6:4.

Wimbledon píše o neochvějné Plíškové a jejím klidu pod tlakem:

Tři poslední duely však zvládla lépe Bartyová. Ve finále v Miami 2019 7:6, 6:3, v témže roce v semifinále Turnaje mistryň 4:6, 6:2, 6:3 a letos ve stuttgartském čtvrtfinále 2:6, 6:1, 7:5.

"Plíšková je neuvěřitelná hráčka. Má fenomenální servis. S Ash už sehrála dost velkých bitev," podotkl den před zápasem trenér světové jedničky Craig Tyzzer a vyzdvihl schopnost české tenistky hrát na nejvyšší úrovni na všech površích.

"Kdekoli s ní hrajete, víte, že to bude obtížné. Rány ze servisu, rány ve výměnách. Musíte se na to připravit a vyrovnat se s tím. A tady letos hraje výborně. Do finále Wimbledonu se nedostanete jen tak," dodal Tyzzer.

Finále Wimbledonu mezi Ashleigh Bartyovou a Karolínou Plíškovou může v sobotu odpoledne sledovat v podrobné on-line reportáži na Aktuálně.cz.

reklama