reklama

Nadalův políček do tváře rovnoprávnosti: Stejné peníze pro ženy? Vždyť to nejde srovnávat

Rafael Nadal. Rafael Nadal. autor: Reuters
Čerstvě jedenáctinásobný šampion pařížského Roland Garros vzbudil vlnu kontroverzních reakcí.

Praha - Jedni tvrdí: Rafael Nadal má pravdu, jedná se o fakt, který nemůže být přehlížen ani kvůli genderové rovnoprávnosti. Druhá skupina oponuje: Je to kudla do zad snahám o rovnost pohlaví v tenise, jež trvá už od dob Billie Jean Kingové.

Právě americká legenda se v roce 1973 jakožto první předsedkyně čerstvě založené organizace WTA zasadila o stejné odměny pro muže a ženy na grandslamovém US Open.

V Austrálii se připojili prakticky ihned, zbylým dvěma turnajům velké čtyřky to ale trvalo o dost déle. Jako poslední srovnal finanční ohodnocení Wimbledon v roce 2007.

I jedenáct let poté se ale najdou vlivní, kteří absolutní rovnost odměn nepovažují za tak úplně spravedlivou. Rafael Nadal je jedním z nich. Však jeho poslední vyjádření v rozhovoru pro italská média vzbudilo pořádný poprask.

"Správně bychom tohle ani neměli srovnávat," uvedl dvaatřicetiletý Španěl a hned přidal argument.

"Vezměte si, že modelky dostávají více peněz než modelové. A nikdo o tom moc nemluví, protože je to logické. Mají větší sledovanost. V tenise je to podobné. Muži přitáhnou víc diváků, a tak si zaslouží větší odměny," prohlásil Nadal.

Statistiky mu dávají za pravdu. Zápasy na mužském okruhu ATP v posledních letech stále sleduje více než dvojnásobné množství fanoušků než turnaje WTA. A na ostatních turnajích kromě grandslamů jsou v drtivé většině lépe ohodnoceni muži.

Nadalova slova se především na Twitteru dočkala kontroverzních reakcí. Kritika přece jen převažuje a pouštějí se do ní i lidé, kteří jedním dechem dodávají, že patří mezi příznivce držitele sedmnácti grandslamových trofejí.

Na španělského tenistu reagovala i samotná Billie Jean Kingová. Čtyřiasedmdesátiletá bývalá hráčka napsala: "Svět se potřebuje pohybovat směrem kupředu, ne dozadu. Abychom z něj udělali lepší místo, potřebujeme více rovnosti, ne méně."

Kriticky reagoval také tenisový expert z New York Times, Ben Rothenberg. "Je to zklamání, ale od Nadala se to dalo čekat," uvedl. Našli se ale tací, kteří s Nadalem souhlasili.

A šlo i o ženy. "Celým srdcem souhlasím s Nadalem. Pokud nezáleží na schopnosti a popularitě, potom by měli stejné peníze dostávat i vítězové čtyřhry a kategorie vozíčkářů," napsala Kelly Andersonová.

reklama