reklama

Berbr udeřil na rebely: Kordula už ví o žalobě, Kovařík a spol. se soudem počítají

Vzpoura proti dvojici Damková - Berbr se přesune do jednacích síní českých soudů Vzpoura proti dvojici Damková - Berbr se přesune do jednacích síní českých soudů autor: Milan Kammermayer
V médiích označili Romana Berbra za diktátora, který vládne českým sudím, ačkoli to nemá v kompetenci. Berbr rebely vyzval, ať se omluví, když tak neučinili, poslal na soud žaloby. Vyrozumění o ní už dostal bývalý sudí Antonín Kordula.

Praha - Vzpurným rebelům slíbil, že si to s nimi vyřídí u soudu. A Roman Berbr nemluvil do větru. "Teď už je to věc soudů. Nějaké žaloby jsme podali," potvrdil český místopředseda Fotbalové asociace ČR pro deník Aktuálně.cz.

Víc Berbr celou záležitost příliš konkretizovat nechtěl. Není tedy jasné, kolik žalob nakonec podal. Připustil jen, že v některých případech žádá omluvu, v jiných i finanční satisfakci. "Je to různé," konstatoval.

Prvním, kdo vyrozumění o žalobě od soudu obdržel, je bývalý sudí Antonín Kordula. "K soudu dojde, to už je jisté. Ale já u něj z toho, co jsem o Romanu Berbrovi a Dagmar Damkové řekl, stoprocentně neuhnu," dodal Kordula, po kterém dotyční požadují omluvu. Lidově řečeno za urážku na cti, právní mluvou za dotčení svých osobnostních práv.

Vzpouru rozdmýchal Kovařík

Oč vlastně v celém případu jde? V průběhu srpna vše nastartoval Libor Kovařík, když oznámil, že svou kariéru mezinárodního sudího ze dne na den ukončil kvůli znechucení nad poměry, jež v oblasti řízení fotbalových rozhodčích v Česku panují. Poprvé to zmínil v deníku Sport, v některých ohledech pak byl Kovařík ještě údernější v interview pro DVTV, pustit si ho můžete ZDE.

Poukázal otevřeně na to, o čem se již delší čas spekulovalo. A sice že ligové rozhodčí ve skutečnosti ani tak neřídí Dagmar Damková, jež je k tomu z pozice předsedkyně komise rozhodčích FAČR kompetentní, jako spíš její životní partner Roman Berbr. Přestože k tomu jakožto český místopředseda FAČR nemá žádnou přímou kompetenci.

Brzy po Liboru Kovaříkovi ukončil kariéru rozhodčího i Antonín Kordula, který také přispěl kritikou zmíněné dvojice. Berbrův údajný "kult osobnosti" následně poodhalovali i bývalí arbitři Tomáš Kovařík či Drahoslav Handlíř. Potvrzovali mimo jiné teze Libora Kovaříka, že Berbr ve své diktatuře sudí mnohdy dehonestuje, zejména pak ty z Moravy, jež podle rebelů nazývá Asiaty.

"Vzhledem k tomu, že jsme se stali v poslední době terčem nehorázných pomluv a lží, což poškozuje nejen nás dva, naši práci pro fotbal, ale i FAČR, rozhodli jsme se celou záležitost předat našemu právnímu zástupci ke zjednání nápravy soudní cestou," uvedli Berbr s Damkovou v prohlášení, jež vydali 1. září.

Omluvte se a zaplaťte!

Následně pak všichni již jmenovaní bývalí rozhodčí, tedy oba Kovaříkové, Kordula a Handlíř, stejně jako další kritici, a to internacionál Ladislav Vízek, bývalý ředitel úseku profesionálního fotbalu Ivo Lubas i sekretář Řídící komise pro Čechy Josef Nikodém obdrželi od právního zastoupení dvojice Berbr-Damková písemnou výzvu, aby svá slova vzali zpět, omluvili se a v některých případech také zaplatili rozličné finanční částky. Většinou v řádu několika tisícovek, v případě Nikodéma šlo o půl milionu korun.

"Tu výzvu jsem na mail dostal a odpověděl jsem, že ji nemíním akceptovat," reagoval Libor Kovařík a s tím i další takto vyzvaní.

Berbr ale celou věc usnout nenechal. A přišla fáze číslo dvě. "Okresní soud v Hodoníně mě vyrozuměl, že na mě pan Berbr a paní Damková podali žalobu. Soudu jsem potvrdil, že se projednávání případu chci osobně zúčastnit. Vyzvali mě k zodpovězení několika otázek a k tomu, abych navrhl svědky. To jsem učinil a víc zatím nevím," říká Antonín Kordula.

Co mu žalující strana vyčítá? Zejména rozhovor pro iDnes.cz, ve kterém Kordula mimo jiné popsal, jak si Berbr zasedl na jednoho rozhodčího z Moravy, jemuž prý sdělil, že zařídí jeho vyškrtnutí z listiny pro ligové soutěže. Žaloba rozporuje i Kordulova slova o tom, že v době, kdy fanoušci na stadionech plošně skandovali proti představitelům asociace, zvažovali údajně Berbr a spol., že nařídí čtvrtým sudím mobily, přes které by z ústředí dostávali pokyn, kdy ukončit zápas.

Nikodém: Estébáka se neleknu

Proč zrovna Kordula už vyrozumění o žalobě dostal a další rebelové dosud nikoli, o tom lze jen spekulovat. Možná je hodonínský soud ve vyřizování agendy rychlejší než jiné, možná Kordula leží Berbrovi obzvlášť v žaludku z toho důvodu, že jako jediný z rebelů zastává nadále uvnitř fotbalu relativně důležité pozice.

Kordula je předsedou komise rozhodčích při Řídící komisi pro Moravu, jež řídí MSFL a moravské divize, stejnou roli zastává i v Jihomoravském krajském fotbalovém svazu. A v zákulisí se spekuluje, že Berbr vyvíjí silný tlak, aby natolik vzpurná osoba na tak důležitých židlích neseděla. Z pozice šéfa sudích při ŘKM má Kordula přímý vliv na výběr moravských rozhodčích pro první a druhou ligu.

"Žaloba? Zatím mi nic nepřišlo," shodnou se Libor i Tomáš Kovaříkové, stejně jako Drahoslav Handlíř.

"Zrovna jsem koukal do schránky a zatím také nic," reaguje Josef Nikodém. "Slyšel jsem, že když pan Berbr žaloby rozesílal, tak původní seznam adresátů těch svých výzev zredukoval, tak uvidíme. Když bude potřeba jít k soudu, tak tam půjdu a klidně znovu zopakuju, co už jsem o něm řekl. Vždyť je to taky pravda! Já si z nějakého estébáka na zadek nesednu," připomněl Berbrovo někdejší zaměstnání u Státní bezpečnosti.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama