reklama

Liga jako vánoční dárek. Hrát se bude pět dní před Štědrým dnem

Fotbalová liga se bude hrát jen pět dní před Štědrým den Fotbalová liga se bude hrát jen pět dní před Štědrým den autor: ČTK
Fotbalová liga se příští rok kvůli změně formátu soutěže bude hrát ještě 19. prosince.

Praha - Podzimní část příštího ročníku první fotbalové ligy se bude vzhledem ke změně formátu soutěže hrát až do poloviny prosince a bude mít 19 kol. Jarní sezona začne už 9. února, pětikolová nadstavbová část pak odstartuje 4. května a skončí 25. května. Termínovou listinu pro ročník 2018/19 dnes schválilo grémium Ligové fotbalové asociace.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

"První liga má od příštího ročníku nový formát, což znamená více hracích dnů. Podle toho se tedy musela uzpůsobit termínová listina," řekl na tiskové konferenci výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Vzhledem k finále mistrovství světa v Rusku 15. července příštího roku začne liga o víkendu 21. a 22. července. Na podzim se místo nynějších 16 kol odehraje o tři více a končit se bude až o víkendu 15. a 16. prosince. Současný ligový ročník měl poslední podzimní kolo na programu o uplynulém víkendu.

Zimní přestávka bude výrazně zkrácená a jarní část začne už 9. února, tedy ještě před úvodními zápasy vyřazovací fáze Ligy mistrů a Evropské ligy.

Poslední 30. ligové kolo se odehraje o víkendu 27. a 28. dubna. Nadstavbová část odstartuje o týden později 4. května a vyvrcholí pátým kolem 25. května, kdy bude nejpozději znám nový mistr. Následující týden se budou hrát barážová utkání o účast v nejvyšší soutěži. Třetí kolo nadstavby bude vložené ve středu 15. května.

"Jsme jednoznačně limitovaní termínovou listinou UEFA, svobodu v termínové listině příliš velkou nemáme. Vypadá to, že rok je strašně dlouhý. Ale když se pak podíváte, jak je to zaplněné tím, že se v týdnu hrají poháry, pak že jsou reprezentační pauzy, tak to výrazně limituje myšlenku na nějaká vložená kola," řekl předseda LFA Dušan Svoboda.

"Hrát ligu v průběhu turnaje, mistrovství světa nebo Evropy, taky nemůžete. Debatovalo se jen o tom, jak zkrátit neadekvátně dlouhou zimní přestávku. To je jediné, kde možnost máte. Pokud začneme na jaře dřív, pro naše týmy je to velká výhoda, pokud nemají první soutěžní utkání hned play off evropských pohárů," dodal Svoboda.

Video v akci, chybující debutant i letenka pro Stramaccioniho. Tak hrála Sparta s Boleslaví Video v akci, chybující debutant i letenka pro Stramaccioniho. Tak hrála Sparta s Boleslaví Prohlédněte zde

Nový formát ligy schválila LFA v dubnu a slibuje si od ní zatraktivnění soutěže. Skupiny o titul se zúčastní šest týmů, které se utkají každý s každým jednokolově. Tři nejlepší celky budou mít díky lepšímu postavení výhodu v tom, že budou hrát třikrát doma a jen dvakrát venku.

Týmy na sedmém až desátém místě si pohárovým způsobem na dva zápasy zahrají o to, kdo bude se čtvrtým nebo pátým mužstvem bojovat o místo v Evropské lize. Zbylých šest týmů bude hrát jednokolově o udržení, přičemž poslední celek sestoupí přímo do druhé ligy a mužstva na 14. a 15. pozici absolvují baráž na dva zápasy s druhým a třetím z druhé nejvyšší soutěže o dvě místa v lize. Celkem ke 30 kolům přibude dalších 42 zápasů.

reklama