reklama

Chcete si udělat fotbalovou dovolenou na Euru? Připravte si 30 tisíc

Fanoušci už můžou začít šetřit Fanoušci už můžou začít šetřit autor: Milan Kammermayer
Všechny tři zápasy základních skupin fotbalového ME za 30 tisíc korun, nebo jeden zápas bez starostí u cestovní agentury za 20. Takové možnosti mají fanoušci, kteří se chtějí v červnu vydat do Francie podpořit český tým.

Praha - Tři téměř nejtěžší soupeři na těch nejmenších stadionech. Českým fanouškům sobotní los letního evropského fotbalového šampionátu nemohl udělat radost. Nejenže se na ně dostane málo vstupenek, ale zápasy národního týmu budou v červnu rozesety od jihu po sever Francie.

"Pro všechny země platí stejné kvóty, bohužel hrajeme na stadionech s nejmenší kapacitou. U našich zápasů to vychází dvakrát na šest tisíc a jednou sedm tisíc lístků," nechal se slyšet šéf FAČR Miroslav Pelta.

Češi totiž začnou se Španělskem na stadionu Toulouse, kam se vejde 33 tisíc diváků, v St. Étienne, kde reprezentace vyzve Chorvaty, je kapacita 42 tisíc a v Lens proti Turecku se bude dívat 38 tisíc fotbalových příznivců. Přitom například na pařížské stadiony se vměstná i 80 tisíc fanoušků.

UEFA kvůli vstupenkám spustila v pondělí v poledne speciální rezervační systém. Fanoušek, který touží po vstupence na některý zápas, se musí zaregistrovat. Musí mu být více než 18 let a v případě českých utkání musí mít i trvalé občanství ČR. (Více informací najdete v návodu FAČR ZDE).

Registrace vstupenek běží do 16. ledna

Cena vstupenek se pohybuje od 25 až po 145 eur. Fanoušek českého týmu si může vybrat i univerzální balíček "Follow My Team", kdy si zaplatí všechny potenciální zápasy Vrbova výběru klidně až do finále, a pokud ten tak daleko nedojde, dostane za zbývající zápasy peníze zpátky. Registrace je otevřena až do 16. ledna. Poté se fanoušci dozvědí, zda uspěli, nebo se na ně nedostalo. Pokud bude totiž poptávka převyšovat nabídku, rozdělí UEFA vstupenky losem.

A teď si pojďme vykalkulovat, jak by taková cesta po základní skupině Eura mohla pro českého fanouška vypadat:

Dejme tomu, že nějaký pan Vopršálek měl štěstí, získal vstupenky na všechna tři utkání české reprezentace v nejnižší cenové kategorii za zhruba 2 000 Kč. Cestovním agenturám nevěří, a tak se chce do dějiště šampionátu dopravit po vlastní ose.

Nejsnadnější a nejekonomičtější by bylo, kdyby nabral ještě pár kamarádů a vydal se na fotbalové mistrovství autem. Taková cesta do Toulouse na jih Francie by při spotřebě sedmi litrů benzínu na 100 km mohla partu fandů vyjít dohromady na nějakých tři a půl tisíce korun. Při dělbě nákladů se to jeví jako ideální varianta, jenže pan Vopršálek se těší na francouzské víno a chce si odpustit nepříjemné zkušenosti s foukáním do balónku.

Za 72 eur vás sveze TGV

Zvolí proto dopravu leteckou, která je pohodlná a nejrychlejší. V Toulouse je z Prahy za čtyři hodiny s jedním mezipřistáním v Bruselu za 2 800 Kč. Pan Vopršálek si nepotrpí na velký přepych, a tak mu bohatě stačí jen dvouhvězdičkový hotel na okraji města. Noc v jednolůžkovém pokoji tu stojí v přepočtu asi 1 500 Kč. Stráví tu tři noci, zajde na první duel proti Španělsku a vyrazí do St. Étienne na zápas proti Chorvatsku.

Za 72 eur (necelé dva tisíce Kč) zakoupí jízdenku na TGV a po zhruba pěti hodinách cesty je tu. Ve městě se dá sehnat pokoj za 1 600 Kč. I tady pan Vopršálek třikrát přespí, aby si užil kromě zápasu i něco z té francouzské kultury, než odcestuje za posledním utkáním skupiny do Lensu.

Cestovní kalkulačka

Ubytování - 14 000
Vstupenky - 2 000
Cestování po Francii - 4 000
Cestování do a z Francie - 5 600

Celkem: 25 600 + kapesné = cca 30 000 Kč

Tady, pokud chce ušetřit, musí trochu přimhouřit oči nad pohodlím. Když přežije 14 hodin cesty a 730 km v autobuse, může se opět vejít do dvou tisíc za dopravu. Navíc ušetří za nocleh, protože se vyspí na sedadle. Hotel poblíž města sežene opět kolem 60 eur (cca 1 600 Kč).

A tím fotbalová dovolená končí, ať už to s českým týmem dopadlo jakkoli. Pan Vopršálek zamíří na letiště do Lille, které je jen nějakých 25 km z Lensu. Použije zpáteční letenku, takže ho cesta opět vyjde na cca 2 800 Kč.

S cestovkou na Španěly za 20 tisíc

Ceny jsou samozřejmě orientační, ale podtrženo, sečteno, když bude chtít pan Vopršálek podniknout takovou fotbalovou dovolenou, bude si muset našetřit minimálně 25 tisíc. A to je opravdu jen základ, protože v námi hledaných hotelech podávají za uvedenou cenu maximálně snídani.

Proto musíme připočíst výdaje na jídlo a pití za 10 dnů (od 12. do 22. června), něco spolkne i běžný turismus. Navíc se dá očekávat, že v době šampionátu půjdou ceny zboží ještě nahoru. Celkové výdaje pana Vopršálka tak zaokrouhleme minimálně na 30 tisíc korun.

Roli hraje také čas. Podle serveru trivago.cz, který srovnává ceny a dostupnost hotelů, zbývá v termínu konání Eura v některých hotelech už jen posledních pár pokojů. Obzvláště v těch levnějších.

Samozřejmě je tu ještě další možnost, nechat tyto starosti jiným a zaplatit si jednorázově hotovou dovolenou u cestovní kanceláře. Pro srovnání, společnost SportSen nabízí čtyřdenní zájezd na utkání Česko - Španělsko za 19 999 Kč, v ceně je doprava autobusem, vstupenka na zápas, jedna noc ve dvouhvězdičkovém hotelu a pití (pivo a nealko) zdarma. Na Chorvaty vyrazíte za 16 999 a na Turecko za 14 999.

reklama