reklama

S Dány to bude jako přes kopírák, tuší Poborský. Na Euru ho překvapil skvělý VAR

Karel Poborský Karel Poborský autor: DVTV
Na fotbalovém mistrovství Evropy v roce 2004 v Portugalsku české mužstvo zdolalo v osmifinále Nizozemce a ve čtvrtfinále zvítězilo 3:0 nad Dánskem. Jedním z klíčových hráčů byl Karel Poborský, který asistoval u dvou gólů. "Teď je potřeba po Holanďanech zdolat výborného severského soupeře a bude to jako přes kopírák," řekl bývalý záložník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jaké tehdy měli Dáni mužstvo a komu se v utkání s Českou republikou víc věřilo?

Byli jsme sice favority, ale v prvním poločase se výborně fyzicky připravení Seveřané stali vyrovnaným soupeřem. Především dobře bránili, takže jsme si jen velice obtížně vytvářeli slibné šance. Teprve po přestávce, když Koller po rohovém kopu vstřelil náš vedoucí gól, tak to ve snaze o vyrovnání trochu pootevřeli. Dostávali jsme se tak do koncovky častěji a Baroš dvěma góly zpečetil naše vítězství.

Co byste řekl na adresu týmu, který nastoupí proti Česku v sobotu? 

Zřejmě i vinou kolapsu výborného Eriksena, který skončil v nemocnici, zahájili šampionát dvěma porážkami, ale dokázali se psychicky zvednout a čtyřmi góly v posledních dvou zápasech prozrazují svoji kvalitu. V jejich mužstvu nejsou sice hvězdní fotbalisté, ale jejich velká síla je v kolektivním pojetí. Díky výborné fyzické kondici jsou připraveni bojovat v plném nasazení celých 90 minut a protože jim nechybí ani fotbalový kumšt, včetně střelecké pohotovosti, dostavují se i pěkné výsledky.

V čem si myslíte, že by mohli být zranitelní?

Když přecházejí do ofenzívy, tak se dají v protiútoku využít jejich okénka v pootevřené obraně. A potom mají problémy při útočných akcích do plné obrany soupeře.

Jak hodnotíte dosavadní vystoupení českého týmu?

Už postup ze základní skupiny byl úspěchem a výborné bylo pak zasloužení vítězství nad Nizozemskem. Z jednotlivců bych dal jedničku s hvězdičkou především brankáři Vaclíkoví, který se největší měrou podílí na tomto vítězném tažení. Mimořádný výkon podal hned v prvním střetnutí se Skotskem a výrazně na sebe upozornil ještě za stavu 0:0 i v posledním zápase s Nizozemskem.

Budou Dáni těžší soupeř, než byli Nizozemci?

Určitě! Především proto, že umějí lépe bránit, budou agresivnější, fyzicky silní a po už zmíněném smutném příběhu Eriksena jim nebude chybět ani velká motivace. Bude to zřejmě taktická bitva, v níž může rozhodovat jediná chyba, nebo náhoda. To však platí o všech závěrečných zápasech na šampionátu.

Šance Čechů? Ani ne tři procenta. Euro bude naše, cítí po senzacích Anglie Šance Čechů? Ani ne tři procenta. Euro bude naše, cítí po senzacích Anglie Čtěte zde

Měl byste pro český tým nějaký recept, podle něhož by mohla vést cesta k vítězství?

Pokusit se vstřelit vedoucí gól, aby Dáni museli začít myslet na ofenzívu i za cenu oslabení zadních řad.

Co je pro vás z letošního Eura zatím největším překvapením?

Výborní rozhodčí, kteří navíc vědí, jak se má využívat VAR. Za jejich asistence má fotbal jiný spád, což si pochvalují hráči i diváci.

A pokud jde o nečekané výsledky?

Největším překvapením je pro mě vyřazení Francie podceňovaným Švýcarskem. Víc jsem čekal od Anglie, naopak často favorizované Německo už v přípravě na mistrovství nepodávalo žádné výborné výkony a navíc prochází generační změnou.

A pokud jde o vás, před měsícem jste neúspěšně kandidoval proti Petru Fouskovi na post předsedy FAČR. Změnilo se po volbách ve vaší práci něco?

Zatím ne, stále se plně věnuju fotbalovému životu mládeže. V dohledné době však má výkonný výbor řešit restrukturalizaci celé Fotbalové asociace České republiky.

reklama