reklama

Přibyl zavražděn nebyl. Příčina smrti se dále vyšetřuje

Stále nebyla vyloučena možnost smrti v důsledku zranění na lyžích

Praha - Lukáš Přibyl, pravá ruka šéfa Sparty Daniela Křetínského, patrně nezemřel cizím zaviněním. Násilnou smrt v podstatě vyloučily předběžné výsledky páteční pitvy bývalého druhého nejmocnějšího muže Letenských.  

"Předběžné výsledky provedené pitvy vypovídají o tom, že k úmrtí třiatřicetiletého muže došlo bez cizího zavinění. Věc bude s největší pravděpodobností v následujících dnech odložena," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Oděrky, které zmiňovala některá média, nemají příčinnou souvislost s úmrtím muže, neboť jsou staršího data," dodal Hulan.

Jiné spekulace, podle nichž náhlý skon mohl souviset s tím, že o víkendu Přibyl upadl na lyžích a zranil si přitom hlavu, zatím nebyly ani potvrzeny, ani vyvráceny. Přesnou příčinu smrti totiž lékaři ještě neurčili.

"Ještě jsem si rozrazil hlavu..." napsal Přibyl redaktorovi deníku Sport v SMS. Lidé blízcí Přibylovi hovoří o tom, že ho hlava bolela, údajně však přesto nevyhledal lékařskou pomoc.

Čtěte také:

Sparta dnes rozhodla, že nebude měnit termínovou listinu svých nejbližších utkání. V pondělí na Letné odehraje generálku s Banskou Bystricí a příští sobotu i první jarní ligový duel se Slováckem. Hráči patrně budou mít černou pásku na rukávu.

Policisté byli na stadion Sparty v Praze na Letné přivoláni ve čtvrtek před 16. hodinou. Třiatřicetiletého Přibyla našli v jeho kanceláři. Již nejevil známky života.

Svíčka za V. Havla v Bratislavě Foto: Reuters
Blog o smrti manažera Sparty. Moje svíčka za Příbu

Ještě kolem jedenácté hodiny Přibyl telefonoval se svým kamarádem Petrem Svěceným. "Byl úplně v pohodě. Najednou se uprostřed hovoru odmlčel, neodpovídal mi, jako by mě neslyšel. Myslel jsem si, že je to telefonním signálem, to se někdy stává, že jeden toho druhé slyší a druhý ne," říká Svěcený.

Maják šířící pozitivní energii

"Lukáš byl ohromně slušný, poctivý a pracovitý člověk," říká slavný fotbalista Antonín Panenka. A pod jeho slova se podepisují všichni, kdo Lukáše Přibyla znali.

Český fotbal je prostředím, v němž se pohybuje řada šíbrů s problematickým morálním profilem. Dvoumetrový Přibyl se v té šedé mlze tyčil jako maják, z něhož do dálky zářila pozitivní energie. Když jeho světlo zhaslo, ocitli se mnozí v šoku.

Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl

  • Místopředseda představenstva fotbalové Sparty, osobní přítel šéfa klubu Daniela Křetínského
  • Velký fanoušek Bohemians, kde působil jako ředitel klubu
  • Kvůli působení v Bohemians měl problémy se soudy
  • Na Spartě už jednou působil v roli ředitele komunikace, pak odešel právě do Ďolíčku. Když se na Letnou vrátil, byl hlavním hybatelem velkých personálních změn
  • Zemřel ve 33 letech. Loni se stal otcem

"Obrovská tragédie. Jsem zdrcený," řekl Miroslav Pelta, předseda svazu. "Nejsem ve fázi, kdy bych o tom mohl dávat nějaké výpovědi. Byl to můj blízký kamarád," stahovalo se hrdlo i Danielu Křetínskému.

Přibyl budoval novou Spartu

Ten na Přibyla už podruhé v životě vsadil, když ho loni na podzim pověřil tím, aby vybudoval na Letné doslova a do písmene novou Spartu. Byl to Přibyl, kdo realizoval Křetínského rozhodnutí ukončit éru Jozefa Chovance. Na pozici generálního sportovního manažera přivedl Jaroslava Hřebíka.

Vedl také jednání o odchodu veteránů Tomáše Řepky a Jaromíra Blažka.

Přibyl několik posledních měsíců fakticky řídil Spartu. A to navzdory tomu, že byl odmalička fanouškem zelenobílých barev Bohemians.

Panenka: Pro Bohemku by dýchal

"To o Lukášově smrti jsem se dozvěděl cestou z Ostravy. Vůbec netuším, jak se to mohlo stát, mám to pořád v hlavě," řekl ve čtvrtek pozdě večer Antonín Panenka, legenda Bohemky.

"Měli jsme spolu velmi dobrý vztah. Lukáš byl velký "bohemák", pro Bohemku by dýchal, tím se nikdy netajil," vypráví Panenka. "Byl to slušný, pracovitý, poctivý a velmi komunikativní člověk. Neuměl na nikoho zvýšit hlas nebo zařvat. Bude mi moc chybět."

Na chodníku před stadionem Sparty se už večer objevily svíčky, fanoušci Bohemians se na poslední rozlučku s "Příbou", jak mu říkali, svolávali do Ďolíčku.

Frýdek: To je hrozné, co se stalo

"Jedu domů z tréninku a volala mi to manželka, že to našla na internetu. Je to hrozné, Lukáš byl výborný člověk," smutní Martin Frýdek, bývalá hvězda Sparty. Dnes v klubu pracuje jako trenér mládeže, takže Přibyla pracovně dobře znal.

"Vím to chvíli, jsem z toho zdrcený, vykolejený... Mluvit je zbytečné," řekl k tragické zprávě brankář Bohemians Radek Sňozík. Na sociálních sítích facebook a twitter vyjádřili soustrast Přibylově rodině bývalý reprezentační kapitán Tomáš Ujfaluši či liberecký a teplický klub.

Veřejnost Přibylovu tvář poprvé zachytila v průběhu fotbalových přenosů na České televizi. Lukáš Přibyl působil na stadionech jako reportér.

Ředitel Bohemians uprostřed války

Nikdy nezapřel, že je velkým fanouškem Bohemians. Poté, co jeho oblíbený klub zkrachoval, se aktivně angažoval v projektu Družstva fanoušků Bohemians. Vytvořil mu dokonale pozitivní mediální obraz - a tím naznačil, kde je jeho největší síla.

Přibylových schopností si dobře všiml Daniel Křetínský. Už v roce 2005 ho angažoval jako ředitele komunikace. Jenže poté se Přibyl nechal srdcem zlákat do Ďolíčku a chopil se role ředitele klubu Bohemians 1905.

Ocitl se tak uprostřed válečné vřavy. Problematický způsob, jímž "nula pětka" získala nástupnictví po zkrachovalé Bohemce, napadal majitel původního subjektu Michal Vejsada i jeho spřátelený klub ze Střížkova, jenž se přejmenoval na Bohemians Praha.

Ocitl se mezi dvěma mlýnskými kameny

Spory o hráče Morávka, jehož práva byla zapsána do konkurzní podstaty, zavedly Přibyla až k soudu na lavici obžalovaných. Byl potrestán podmínečným trestem odnětí svobody za to, že navzdory nesouhlasu správce konkurzní podstaty uskutečnil Morávkův přestup do německého Schalke.

Odvolací soud ve středu, den před Přibylovou smrtí, trest zrušil a vrátil případ první instanci k opětovnému projednání.

Ale vraťme se k případu Morávek. Za hráče stejně přišla jen jedna splátka a zbylých takřka 50 milionů zůstalo v pokladně Schalke, které čeká, jak v případu rozhodnou soudy, protože neví, kterému subjektu má zbylou částku poukázat.

Klubu Bohemians 1905 tato částka ovšem v rozpočtu scházela a schází fatálně. Do toho přišlo rozhodnutí vlastníků klubu přesunout zápasy Bohemians na stadion Slavie do Edenu.

Přibyl se ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny - mezi rozhodnutím vlastníků klubu a zlobou fanoušků, kteří nesouhlasili se stěhováním.

Proto se rozhodl z Bohemians odejít. "Zakládám rodinu, chci se jí věnovat," vysvětlil to mladý muž, který se loni stal manželem i otcem. Pracoval jako mluvčí v agentuře Sport Invest, která zastupuje například brankáře Petra Čecha či rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou.

Loni na podzim vyslyšel Lukáš Přibyl výzvy svého osobního přítele Daniela Křetínského. Ten z něj učinil faktického šéfa Sparty. Mladý miliardář Křetínský fotbal miluje, ale většinu svého času musí věnovat světu velkého byznysu. Přibyl se tak ve Spartě stal jakýmsi jeho "místodržícím".

Přivedl Jaroslava Hřebíka a těšil se na novou éru Sparty. Na prvním jarním zápase Sparty v lize už ale bude místo Lukáše Přibyla na letenské tribuně prázdné.

FOTO Řepka se vrátil na Spartu. Podepsat se fanouškům FOTO Řepka se vrátil na Spartu. Podepsat se fanouškům Prohlédněte zde

reklama