reklama

Rebel Anelka bude za skandál na MS pykat 18 zápasů

Vyřazený Nicolas Anelka opouští šampionát Vyřazený Nicolas Anelka opouští šampionát autor: Reuters
Francouzský útočník byl potrestán za skandální rebélii

Praha - Francouzský fotbalový útočník Nicolas Anelka si za reprezentaci "galského kohouta" nezahraje hodně dlouho.

Z národního týmu byl totiž vyřazen na 18 zápasů.

Francouzský fotbalový svaz takto potrestal jednatřicetiletého kanonýra londýnské Chelsea za skandální chování na mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Kromě něj byli menšími tresty pokáráni i další tři reprezentanti.

Čtěte také:
Evra se díví: Proč mám být vyřazen z nároďáku?
Blancova čistka: Do Francie nepovolal ani jednoho z MS
Francie povstane, neumírá, hlesl Domenech. On odchází
Adieu, řeknou Francouzi Africe. Doma vyvolali zděšení

Během zápasů základní skupiny letošního šampionátu se Anelka sprostě choval k trenéru Raymondu Domenechovi, proti němuž posléze vyvolal nevídanou rebélii. Ta poté přerostla ve stávku i dalších hráčů, kteří odmítli trénovat. Za to byl vytáhlý útočník vyloučen z mužstva, Francii to však k postupu do další fáze nepomohlo a z mundialu odjela s pořádnou ostudou.

V úterý řešil celý konflikt francouzský svaz. Předvolány byly kromě Anelky také další postavy skandálu: mj. Patrice Evra, Jeremy Toulalan, Eric Abidal, Franck Ribéry, tehdejší kouč Raymond Domenech, bývalý vedoucí reprezentace Jean-Louis Valentin a bývalý šéf federace Jean-Pierre Escalettes. Sám Anelka se však na jednání nedostavil, navíc nikdo ani neví, kde se právě nachází. Ribéryho zase na přelíčení nepustil Bayern.

Foto: Návrat bídníků domů. Henry a spol v Paříži Foto: Návrat bídníků domů. Henry a spol v Paříži Prohlédněte zde

Svaz nakonec vynesl tresty v rozsahu, jaký se očekával. Nejvíce byl postižen původce skandálu Anelka, který byl z národního týmu vyřazen na 18 zápasů. Na pět utkání si od reprezentačního dresu odpočine Evra, Ribéry tři a Toulalan bude chybět v nejbližsším střetnutí. Abidal vyšel z čistým štítem.

"Chtěli jsme, aby byl Anelka odstrašujícím případem," citovala agentura Reuters prezidenta disciplinární komise Jeana Mazzella. "Hráči si teď uvědomují, že něco takového neměli dělat. Ale zaslouží si druhou šanci. Skončeme tuhle kapitolu a začněme novou," přidal bývalý vedoucí reprezentace Jean-Louis Valentin, který kvůli bojkotu fotbalistů od týmu odešel.

Reprezentační budoucnost zmíněných hráčů ale závisí rovněž na novém trenéru Laurentu Blancovi. A ten na první přípravný zápas s Norskem, který jeho výběr prohrál 1:2, nepovolal ani jednoho z třiadvacetičlenného kádru, který bojoval na MS. Prohlásil však, že nad nikým předčasně hůl neláme. Francie začíná kvalifikaci o Euro 2012 zápasem s Běloruskem 3. září.

reklama