reklama

Tepličtí démoni ve frontě na titul, Krejčí je z ní neodehnal

Franci Litsingi a spol. ukázali Spartě, že se s nimi musí počítat Franci Litsingi a spol. ukázali Spartě, že se s nimi musí počítat autor: CPA Eduard Erben
Vynikajícím výkonem proti Spartě odhalili tepličtí fotbalisté, že v Synot lize mohou mít klidně i mistrovské ambice.

Glosář - Mnozí mě budou mít za blázna. Ale ať. Tvrdím, že úderná síla Teplic je momentálně největší z celé Synot ligy. A tím pádem se s Litsingim a spol. musí počítat v té nejvyšší, tedy v mistrovské hře.

A to všechno navzdory tomu, že proti Spartě africko-bosenská legie v teplických službách neskórovala a zápas skončil 0:0. Nicméně právě tenhle přímý střet po mém soudu potvrdil obrovský potenciál Ščasného týmu. Ve chvíli, kdy se dokázal na maximum zkoncentrovat a plnit velmi náročnou taktiku, byl úřadujícímu mistrovi minimálně rovnocenným protihráčem.

Stínadla v sobotu žila zápasem, který sršel energií a nedělal by české soutěži ostudu ani v mezinárodním srovnání. Vyhrát v něm mohly obě strany, nestalo se.

Že jsou Teplice fotbalově dál, než si mnozí připouštějí, potvrzují i nedávná slova Miroslava Beránka. Než se Slavií před časem zamířil na sever, poznamenal, že právě v teplickém dresu dnes najdete individuálně nejlépe vybavené hráče v lize.

Na rozdíl od Sparty a Plzně, kde sázejí víceméně na domácí provenienci hráčů, řekli si v Teplicích: Když teď patřičně pohyblivé a zároveň technické hráče česká mládežnická základna neprodukuje, přivedeme je odjinud. Z Afriky a z Bosny.

A v přímé konfrontaci se Spartou v sobotu vůbec nebylo pochyb o tom, která strana má pohybově a rychlostně jasně navrch.

Šanci porovnat se s Plzní dostanou Litsingi či Nivaldo zhruba 5. října. Ale nejen oni, také Mahmutovič a Kapolongo, které si kouč Ščasný může dovolit posílat na hřiště až jako náhradníky, takže rychlost jeho tým neztrácí ani v průběhu zápasu.

Teplice v úvodu sezony nějaké ty body zbytečně poztrácely. Přesto jsou za Spartou na dvoubodový dostřel. A dnes se uvidí, jestli všem kapku poodskočí Plzeň. Ta má v případě výhry v Liberci šanci vzdálit se druhé Spartě o tři body.

Před dohrávkou je popředí tabulky našlapané: 1. Plzeň 13 bodů, 2. Sparta 13, 3. už Peltův Jablonec 13, 4. Slavia 12. A pak Slovácko, Teplice a Baník s 11 body. Tvrdím, že v rámci téhle sešlosti mohou na titul reálně pomýšlet v Plzni, na Spartě, v Teplicích a možná v Jablonci.

Vacek, Matějovský, Mareček. To nestačí

Teplice-Sparta 0:0. Mají toho víc. Do pohárové Evropy nakonec sparťani proklouzli alespoň na rezervní pokus, a šestkrát za podzim by si tak měli vyzkoušet krutý zápasový rytmus čtvrtek-neděle. Mimochodem, bezprostředně po duelech Evropské ligy by měli v domácí soutěži absolvovat zápasy s Hradcem Králové, Libercem, Mladou Boleslaví, na Slovácku, v Jihlavě a s Příbramí. Čili třeba na Slavii a Plzeň se budou moci připravit v klidu.

I tak je té zátěže dost a možná trochu nečekaně přibyla další. To když na sparťanské jádro vsadil nakonec svou reprezentační kartu i Pavel Vrba. Kadeřábek, Dočkal, Krejčí a Lafata si v úterý mákli proti Nizozemsku. A spolu s nimi také Vácha, který ovšem - údajně kvůli naraženým žebrům - teplický zápas vynechával.

Spartě možná i kvůli tomu trochu chyběla jiskra, byť rytmus úterý-sobota by měl dát regeneraci času dostatek. Ostatně Litsingi s Nivaldem letěli kvůli reprezentaci do Afriky a zpátky - a běhali jako čamrdy.

Hlavní problém Sparty spočíval v tom, že její středová trojice v tomto utkání, s Vackem, Matějovským a Marečkem, opravdu není tím nejlepším, co může Sparta nabídnout. A na Teplice to spíš nestačilo.

Trenér Ščasný navíc sparťanské rozehrávce připravil menší peklo, když trojici Nivaldo, Litsingi, Vůch "navedl", aby permanentně atakovala založení akcí už na úrovni letenských stoperů.

Sparta s tím měla v první půli starosti, ale i díky gólmanu Bičíkovi přežila několik teplických náletů, nastartovaných ziskem míče, bez úhony.

Po změně stran se Sparta začala tlačit dopředu silovějším způsobem a vyrovnala hru. Vyprodukovala i jednu superakci s kolmým vysunutím Krejčího, jeho brilantním prvním dotekem, který si jistě poznamenali i mnozí západoevropští skauti - a následnou střelou mimo bránu.

Z fronty na titul tak Krejčí teplické démony neodstřelil. Musí se s nimi vážně počítat.

Zázrak jménem Brigant

Slavia-Brno 1:3. Zatímco Tepličtí zatím posbírali míň bodů, než na kolik by se mohli cítit, Slavia naopak dosud bodovala spíš přes čáru svého potenciálu. Takže se to logicky někdy muselo srovnat.

Mnozí zranění už se sice trenéru Beránkovi uschopnili, ale formu musí ještě chvíli hledat. V defenzivní fázi Slavia chybovala přímo fatálně, Brno sbíralo všechny důležité odražené míče. A taky z nich skórovalo.

Dvěma góly se blýskl ligou dosud nepříliš otřískaný Stanislav Vávra, fenomenální ligovou premiérou se ale blýsklo i jméno úplně nové: 19letý Slovák Tomáš Brigant. Zadáky Slavie totiž míjel jak nadupaný sportovní vůz patníky u silnice, mimořádný talent!

A Brno v Edenu vyhrálo, přestože mu sudí Nenadál zrovna nepřál. Proč přerušil výhodu před neuznaným Vávrovým gólem, to nepochopil asi nikdo. Kdyby vzápětí Brno po trestném kopu nevstřelilo uznaný gól, byl by z toho asi větší cirkus.

Do Jihlavy s Tobiášem?

Příbram-Jablonec 1:4. Opět se potvrdilo, že v defenzivní fázi občas Středočeši působí dojmem, jako by právě spadli z Marsu. A další chyby v těch nejzákladnějších záležitostech už trenér Čuhel neustál. Vydržel u Litavky skoro rok, ale aktuální série pěti porážek, jen dvoubodový zisk na dně tabulky a perspektiva příštího kola, kdy Příbram jede ke klíčovému záchranářskému duelu do Jihlavy, vedly šéfa klubu Jaroslava Starku k tomu, že předá trenérské opratě někomu jinému. Bude to Pavel Tobiáš? Stačilo by převelet ho k ligovému áčku od příbramské akademie.

České Budějovice - Slovácko 2:2. Asi se to snáz řekne, než udělá. Nicméně všichni vidí, že možná 80 procent úspěchů Slovácka generují Doškovy góly. Tím spíš mi přijde zvláštní, že kromě vyrovnávacího gólu na 2:2 měl tenhle dlouhán na jihu Čech ještě dvě další, možná i čistší gólové příležitosti, u kterých ho nebránil vůbec, ale dočista vůbec nikdo. Což mi hlava nebere...

Hradec Králové - Jihlava 0:3. Pokud Příbram v lize předvádí parodii na obranu, Východočeši zase na útočnou fázi. Bohužel pro ně, bosenského střelce Harbu už prodali. A zrovna do Jihlavy. Tak je přijel pozdravit dvěma góly a asistencí navrch.

Dukla-Bohemians 0:1. Klokany koncem týdne vyplašila výpověď z Ďolíčku. Ta si klade za cíl zatlačit na magistrát, aby povolil prodej stadionu do majetku městské části (víc o kauze v dnešním Insideru a v Hospodářských novinách). Když se ale podíváme na klokaní výsledky v lize, zjistíme, že domácí prostředí vlastně nepotřebují. Doma ještě nevyhráli, zato zvenku už vezou třetí vítězství. Nebývalé!

Ostrava - Mladá Boleslav 1:0. I Baníku se zatím pořád otáčí šťastná karta osudu. Na to, že ještě v žádném utkání nevstřelil víc než jednu branku, je jedenáctibodová bilance po 7 kolech až fascinující. To Boleslav podává výkony notně nevyrovnané a na jejím herním projevu nic fascinujícího opravdu není. Před zápasovou sérií Teplice, Liberec, Brno, Plzeň, Sparta pro trenéra Jarolíma jistě neradostné zjištění.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama