Hokejisté promarnili náskok a prohráli i s Finskem

Adam Sušovský Adam Sušovský
9. 11. 2013 17:45
Češi přišli o vedení 2:0 a na Karjala Cupu podlehli i domácímu Finsku. Turnajové vítězství z loňského roku už zcela určitě neobhájí.
Kontiola překonává Kováře v utkání Karjala Cupu
Kontiola překonává Kováře v utkání Karjala Cupu | Foto: Reuters

Helsinky - Hořký konec zápasu a velké zklamání na české straně. Hokejová reprezentace na Karjala Cupu zlepšila oproti čtvrteční ostudě se Švédskem výkon, ale z nadějně rozehrané zápasu proti domácímu Finsku zase nemá ani bod.

Hokejisté v Helsinkách dlouho vedli 2:0, ale nakonec o náskok přišli a Finsku podlehli 2:3. Zůstávají nadále bez bodu a na Karjala Cupu už zcela jistě neobhájí loňské vítězství.

Utkání jsme sledovali on-line, čtěte ZDE.

Prohra má i pozitiva: Čechům jdou přesilovky

Češi chtěli především odčinit čtvrteční výprask 0:6 od Švédů, a to se jim dlouho dařilo. Aktivní pohyb a minimum chyb v obraně utlumily finský nástup, takže se od prvních minut hrál oboustraně vyrovnaný hokej.

Rozdíl ve skóre proto tvořily jen přesilové hry: Češi je pod vedením kouče Hadamczika od pondělního srazu usilovně trénovali a dnes v početních výhodách vstřelili oba své góly.

V první třetině nejprve faul Finů šťastně tečovanou střelou k levé tyči potrestal Jakub Petružálek, na začátku druhé dvaceminutovky pak Češi sehráli nádhernou akci, kterou dorážkou do prázdné brány zakončoval Jan Kovář.

Finy nastartovala chyba při střídání

Jenže pak hosté trošku polevili. Finsko přidalo na aktivitě a Jakub Kovář v bráně měl stále více práce. Finové těžili především ze souhry elitní formace Aaltonen - Kontiola - Pyörälä, která velký obrat nastartovala.

Tři minuty před koncem druhé třetiny totiž Češi poprvé v zápase chybovali, nezachytili finské střídání a Kontiola naskočil rovnou do samostatného úniku, ve kterém nádherným blafákem nedal Kovářovi šanci.

Do poslední dvacetiminutovky pak Finové vstoupili jako vyměnění a Češi od prvních sekund nestačili jejich tempu. Kovář dlouho sérií výborných zákroků držel vedení, ale na teč Pyöräly neměl nárok. V tu chvíli už bylo zřejmé, že Finové budou chtít zápas vyhrát.

Ani Irglova vyhraná bitka nepomohla

Přesto se vše začalo alespoň na chvíli v dobré obracet. Lepistö totiž v závěru neudržel nervy a naprosto hloupě shodil rukavice. Bitku se Zbyňkem Irglem ale prohrál a navíc poslal Finy v závěru zápasu za vyprovokování šarvátky do čtyř.

Přesilová hra ale netrvala dlouho. Už po pár vteřinách fauloval Smoleňák a Fini okamžitě po vhazování, ještě ve hře čtyři na čtyři, zápas gólem Lehtery rozhodli.

Češi si v závěru vytvořili ještě jeden velký tlak při hře bez brankáře, Jan Kovář ale dvanáct vteřin před koncem stoprocentní šanci spálil. O první body tak budou Češi na turnaji hrát až zítra s Ruskem.

Hokejový turnaj Karjala, druhý díl Euro Hockey Tour v Helsinkách:

Finsko - ČR 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 37. Kontiola (Aaltonen), 45. Pyörälä (Lepistö, Kontiola), 55. Lehterä (Enlund, Jaakola) - 14. Petružálek (Kutlák), 23. Jan Kovář (T. Kaberle, V. Nedorost). Rozhodčí: Linde, Björk (oba Švéd.) - Pesonen, Saha (oba Fin.). Vyloučení: 3:3, navíc Lepistö - Irgl 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 11.801.

Finsko: Hovinen - Kukkonen, Jaakola, Hietanen, Lepistö, Karalahti, Mäntylä, Väänänen, Marttinen - Pihlström, Immonen, Komarov - Aaltonen, Kontiola, Pyörälä - Salminen, Enlund, Lehterä - Hartikainen, Wirtanen, Osala. Trenér: Erkka Westerlund.

ČR: Jakub Kovář - Doudera, T. Kaberle, Nakládal, Krejčík, Krajíček, Kutlák - Smoleňák, V. Nedorost, Rolinek - Petružálek, Vrána, Sekáč - Irgl, Jan Kovář, Hubáček - Kašpar, Roman, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.