reklama

Kdo odchytá zápas, který rozhodne o úspěšnosti turnaje? Holeček favorizuje Furcha, Prusek Francouze

Dominik Furch Dominik Furch autor: Reuters
Českou hokejovou reprezentaci čeká čtvrtfinále proti Američanům. Kdo nastoupí v brance do zápasu, který rozhodne o úspěšnosti celého turnaje? Legendární Jiří Holeček mírně favorizuje Dominika Furcha, mistr světa a bývalý reprezentační trenér brankářů Martin Prusek by postavil Pavla Francouze.

Praha - Před mistrovstvím světa se hojně mluvilo o tom, že Češi letos nemají výrazného brankáře, který by je dokázal dovést až k medaili. Obzvlášť poté, co ze zámoří nakonec nepřijel Ondřej Pavelec a z rodinných důvodů se omluvil Jakub Kovář.

Jenže po dvanácti dnech a sedmi zápasech šampionátu je situace obrácená. Zhusta podceňovaný český tým vyhrál moskevskou skupinu, v níž si poradil s domácím Ruskem i noční můrou posledních let ze Švédska. A o první pozici se z velké části zasloužili dokonce dva brankáři – Dominik Furch a Pavel Francouz.

Trenérský štáb tak postavili před velmi těžké rozhodnutí. Koho postavit proti Američanům do nadcházejícího čtvrtfinále, tedy zápasu, který určí, zda bylo mistrovství úspěšné, či nikoliv.

Statistiky českých brankářů na MS v hokeji 2016

Pavel Francouz: 4 zápasy, 4 vítězství, úspěšnost zákroků 89,58%

Dominik Furch: 3 zápasy, 2 vítězství, úspěšnost zákroků 98,59%

Pro Furcha mluví lepší statistiky a také to, že trenéři po celý turnaj brankáře točí a bývalý strážce slávistické branky má momentálně o jedno utkání méně. Pro Francouze zase hovoří jeho neporazitelnost na turnaji. Na rozdíl od Furcha navíc dokázal vychytat nájezdy - zatímco Francouz proti Lotyšům nepustil za svá záda ani jeden puk, Furch naopak v dovednostní soutěži proti Dánům ani jednou neuspěl.

Ani experti se neshodnou

Rovněž legendárnímu brankáři Jiřímu Holečkovi oba brankáři svými výkony zamotali hlavu. "Těžko říct. Oba ve skupinách chytali nadprůměrně. Je to vyrovnaná dvojice a ani ta základní skupina úplně nerozhodla. Asi bych vybíral z klobouku, ale přece jen se trochu přikláním k Furchovi,“ odpovídal šalamounsky mistr světa z roku 1976.

To bývalý gólman národního týmu a trenér reprezentačních brankářů Martin Prusek zase mírně favorizoval bývalého litvínovského gólmana. "Pokud chytal Pavel Francouz, tak jsme neprohráli. Takže bych postavil Francouze, ale není to nic proti Dominiku Furchovi, ten rovněž chytá skvěle. Každopádně to trenérům nezávidím, bude to těžké rozhodnutí," říká čtyřicetiletý mistr světa z roku 1999.

Prusek rovněž nastínil, jak by mohla trenérská volba maskovaného muže pro čtvrtfinále probíhat. "Určitě si na to celý trenérský štáb sedne a dojde ke kolektivnímu rozhodnutí. Sám nevím, jak to přesně bude probíhat, protože za mého působení na střídačce národního týmu podobná situace, kdy se během turnaje brankáři střídali, nenastala," přemítá Prusek.

Soupeř nenahrává ani jednomu gólmanovi

A protože národní tým narazí na Američany, nemohou trenéři u brankářů spoléhat ani na případnou znalost protihráčů.

Z amerického výběru se na evropských kluzištích proháněl pouze osmnáctiletý Auston Matthews, který sezonu strávil v dresu švýcarského Curychu. Takže ani předpokládanou jedničku draftu NHL nemohli brankáři z Kontinentální ligy potkat na ledě.

Trenéři dlouho tajili, kdo nastoupí do prvního zápasu na mistrovství, a nakonec dostal příležitost Dominik Furch,který se odvděčil shutoutem proti Rusku. 

Bude bývalý brankář Slavie chytat i ve čtvrtfinále proti Američanům? A koho byste vybrali vy? Hlasujte v naší anketě.

reklama