reklama

Dva Medvědi a k nim Jaškin. První lajna rozhodla, ale pořád máme slabší chvilky, ví Jandač

David Pastrňák (vlevo) a David Krejčí jako poslední doplnili českou reprezentaci. David Pastrňák (vlevo) a David Krejčí jako poslední doplnili českou reprezentaci. autor: Luboš Vácha
Češi sbírají body na mistrovství světa po dvou. Rusko zdolali 4:3 v prodloužení, a byť setrvávají na pátém místě, přiblížili se jistotě postupu do čtvrtfinále. Ve skupině narazí na tři papírově slabší mužstva a zapracování Davida Pastrňáka a Davida Krejčího se jim povedlo nad očekávání rychle. Zapadl k nim Dmitrij Jaškin.

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Od počátku udávali tempo, v každém střídání ohrožovali ruskou branku. Takovou dominanci čekal od Davida Pastrňáka a Davida Krejčího po náročném přeletu ze zámoří do Kodaně málokdo.

Své první utkání na letošním šampionátu sehráli dva Medvědi z Bostonu po dvou hodinách odpoledního spánku. V letadle přes noc nezamhouřili oka. "Cítili jsme se mnohem lépe než ráno, to bylo důležité," zmínil Krejčí po zápase, v němž se podílel na výhře 4:3 v prodloužení čtyřmi body.

Dvaatřicetiletý útočník střelecký účet českého týmu proti Rusku otevřel a na všechny tři další trefy přihrál. "Šlo to. Bylo tam pár chyb, ale to se dalo čekat. Když se vyhraje s Ruskem, je to speciální," hodnotil vítěz Stanley Cupu z roku 2011, který hrál za národní tým poprvé od olympiády v Soči.

Krejčí strávil na ledě skoro dvacet minut, byl vyhlášen nejlepším hráčem a po 194 minutách a 41 minutách ukončil neprůstřelnost Rusů na turnaji. "Teď se konečně pořádně vyspím a bude to lepší," těšil se šternberský rodák. Češi porazili úřadující olympijské vítěze a zvedli si sebevědomí.

Češi zdolali Slováky, Švýcary a Rusy za dva body, na tříbodovou výhru pořád čekají. "Potřebujeme méně inkasovat, pokaždé máme nějaké slabší chvilky, musíme odstranit chyby v obraně," podotkl trenér Josef Jandač. V zadních řadách tlačí český tým bota od začátku šampionátu.

Vstali z postele a složili sbornou. Souhra s Krejčou mě hrozně baví, rozplýval se Pastrňák Vstali z postele a složili sbornou. Souhra s Krejčou mě hrozně baví, rozplýval se Pastrňák Čtěte zde

Jaškin se ukázal jako správná volba

Díky výhře nad odvěkým rivalem však vynikla hlavně pozitiva. Bezesporu největším z nich je složení první formace. "Umožnila nám vyhrát zápas. Kluci šli hrát z letadla, chtěli týmu pomoct. Nechávali jsme to čistě na nich, o to větší respekt jim patří," přiblížil kouč domluvu s posilami.

Do elitní řady zařadil k dvojici z Bostonu bojovníka Dmitrije Jaškina. "Měli jsme dvě varianty a evidentně jsme zvolili tu správnou. Tato lajna by měla pokračovat ve stejném složení," uvedl Jandač. Jaškin bojoval, nevypustil jediný souboj, rozdával hity a za odměnu se dočkal gólu a asistence.

Proti rodné zemi odehrál vynikající utkání. "Zapadl k nám dobře. Motal se pořád kolem branky, udělal nám hodně prostoru. Je velký, silný na puku a hrál výborně. Snad se budeme postupně zlepšovat," přál si Krejčí. Vliv bostonských kamarádů na výkon mužstva byl naprosto jednoznačný.

Perfektně zachytal David Rittich, o něco více zase vyrostl dvacetiletý bek Filip Hronek, který v prodloužení založil vítěznou českou akci. "Dostal jsem puk od Krejči, Rusáci šli střídat, tak jsem to zkusil. Kluci řvali, že jedeme tři. Dropnul jsem to tam a kluci dali gól," zářil obránce z AHL.

Přístupu Pastrňáka s Krejčím si váží. "Takoví hráči pomůžou každému týmu, mají obrovskou sílu," prohlásil Hronek. Dvojice z Bostonu přinesla obrovskou vzpruhu. "Jsou to skvělí hráči a výborní kluci. Pochopitelně s nimi síla vzrostla," doplnil Jandač na adresu Pastrňáka a Krejčího.

Přestřelka v první půlce, pak trefa Pastrňáka. Tak Češi ukončili kodaňskou neporazitelnost sborné Přestřelka v první půlce, pak trefa Pastrňáka. Tak Češi ukončili kodaňskou neporazitelnost sborné Prohlédněte zde

Běloruský boj o záchranu řídí Lukašenko

Na další představení posílené české reprezentace se fanoušci těší již dnes. Znovu ve 20:15 změří Češi síly s Běloruskem. "Musíme hezky zregenerovat a připravit se," poznamenal Krejčí. Bělorusové zůstávají v kodaňské skupině posledním týmem, který dosud nezískal ani bod.

Východoevropanům reálně hrozí sestup, první od roku 2003. Za účelem nápravy byl v průběhu mistrovství odvolán kanadský trenér Dave Lewis, jehož nahradil dosavadní asistent Sergej Puškov. Ani s ním Bělorusové napoprvé neuspěli a po Švédsku, Francii a Rusku padli i se Švýcary.

Ve studiu České televize se ke změně vyjádřil Marek Sýkora. "Je to neobvyklý tah, ale tam o těch věcech rozhoduje prezident (Alexandr) Lukašenko. To on dal podnět federaci, která musela začít jednat," řekl bývalý trenér Magnitogorsku, Jekatěrinburgu nebo Dinama Minsk.

"Nechápu, s jakou sestavou sem trenér Lewis přijel. Zkusili neobvyklý tah a jsem zvědav, jestli to něco přinese. Myslím, že to na věci nic nezmění," pokračoval Sýkora. Ještě dál šel ve svých prognózách další expert David Pospíšil. "Nezmění se vůbec nic, ti hráči na to prostě nemají," pravil.

Kariéru ukončil před dvěma lety útočník Alexej Kaljužnyj, v reprezentaci již nehrají ani bratři Sergej a Andrej Kosticynovi. A nastupující generace schází. Čtvrtfinále hráli Bělorusové naposled před třemi lety, v Kodani to zatím vypadá, že se v přímém souboji o záchranu střetnou s Rakušany.

Český tým může Bělorusku zasadit další těžkou ránu a sám konečně získat tři body. Utkání můžete sledovat prostřednictvím on-line přenosu.

Krejčí a Pasta jeli bomby, poslankyně s politikou nepochodila. Tak Twitter prožíval drama s Ruskem Krejčí a Pasta jeli bomby, poslankyně s politikou nepochodila. Tak Twitter prožíval drama s Ruskem Prohlédněte zde
reklama