Naděje Edmontonu na Stanley Cup žije

SportPlus
15. 6. 2006 5:09
Raleigh - Hokejisté Edmontonu vyhráli v pátém finále NHL na ledě Caroliny 4:3 v prodloužení a snížili stav série na 2:3.
Edmontonský útočník Aleš Hemský (v bílém) tvrdě atakuje Roda Brind'Amoura z Caroliny. | Foto: Reuters

O výsledku dramatického utkání rozhodl gólem ve 4. minutě prodloužení křídelní útočník Oilers Fernando Pisani, který se trefil dokonce v oslabení.

Dvěma body přispěl k úspěchu hostů český útočník Aleš Hemský, který jednu branku dal a na jednu nahrál.

Carolina ma k zisku slavné trofeje stále blíže, stačí jí jediné vítězství. Kanadský tým musí vyhrát případné oba zbývající duely.

Šestý zápas série hrané na čtyři výhry je na programu v neděli od 2:00 SELČ v Edmontonu.

Edmonton se dostal v prodloužení do kritické situace. Poté co Michael Peca nastřelil tyč, byl v čase 3:03 vyloučen Steve Staios za podražení a Hurricanes dostali šanci dosáhnou na vítězství ve Stanley Cupu.

Jenže křížný pas Cory Stillmana nedošel až k Ericu Staalovi, což umožnilo Pissanimu překonat gólmana Cama Warda a odvrátit tak triumf Caroliny.

Olejáři vedli 1:0 a 3:2 v první třetině, ale Carolina vyrovnala ve druhé části hry Staalovým druhým gólem a třetím bodem v utkání. Hurricanes tak využili třetí přesilovku v zápase.

Na tresné lavici seděl obránce Steve Staios, když v deváté minutě utkání byl Staal v pravý čas na pravém místě. Dostal se k odražené střele od zadního mantinelu a protlačil podél gólmana Jussi Markkanena  puk do sítě.

Olejáří skórovali na začátku a na konci první třetiny a navrch přidali  přesilovkový gól.

Edmonton vedl 1:0, ještě před tím, než si většina diváků stačila sednout na svá místa ve vyprodaném RBC Centru. Pronger pálil od modré čáry a Fernando Pisani tečoval za záda Cama Warda. První střela zápasu po šestnácti sekundách hry skončila v síti.

Carolina kontrovala přesilovkovým gólem v šesté minutě v době vyloučení Matta Greena. Staal dostal parádní pas od Breta Hedicana a natřikrát překonal brankáře Markkanena.

Druhé vyloučení Greena o čtyři minuty později potrestala druhá přesilovková formace Hurricanes. Střelu Raye Whitneyho z pravého kruhu tečovali do Markkanenovi branky Mark Recchi a Dough Weight.

Vzápětí využil hru v početní převaze při vyloučení Matta Cullena i Edmonton. Aleš Hemský našel z levého kruh místo nad ramenem Warda a srovnal na 2:2.

Necelých osmnáct sekund před koncem první třetiny už vedl Edmonton 3:2. Hemský našel Pecu, který zvedl puk pod břevno branky.

Výsledek - 5. finále:
Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers 3:4 v prodl. (2:3, 1:0, 0:0 - 0:1) - stav série 3:2.
Branky a nahrávky: 6. E. Staal (Weight, Hedican), 11. Whitney (E. Staal, Recchi), 30. E. Staal (Whitney, Stillman) - 1. Pisani (Pronger, Torres), 14. Hemský (Tärnström, Staios), 20. Peca (Hemský, Pronger), 64. Pisani. Rozhodčí: P. Devorski, McGeough - Morin, Racicot. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 24:29. Diváci: 18.974.
Carolina: C. Ward - A. Ward, F. Kaberle, Commodore, Hedican, Wesley, Wallin - Recchi, E. Staal, Cullen - J. Williams, Brind'Amour, Stillman - Ladd, Weight, Whitney - C. Adams, K. Adams, Vašíček. Trenér Peter Laviolette.
Edmonton: Markkanen - Smith, Pronger, Špaček, Staios, Greene, Tärnström - Hemský, Horcoff, Smyth - Dvořák, Stoll, Samsonov - Torres, Peca, Pisani - Harvey, Murray, Moreau. Trenér Craig MacTavish.