reklama

Když chystá útočné akce, kouč nerozumí. Vzorný Rus Radulov září a dává zapomenout na skandály

Podívejte se na Radulovův nejhezčí gól v letošní sezoně. YouTube
Hokejista Alexandr Radulov v sobě utlumil rebelskou povahu a v Montrealu na něj pějí chválu. Hvězdný Rus, jehož předchozí dvě štace v NHL skončily neslavně, sbírá skoro bod na zápas a našel společnou řeč s 22letým Alexem Galchenyukem. Zámořští novináři už řeší, zda Radulov v kanadské metropoli zůstane.

Praha – Už za sebou kolikrát nechal paseku, ale v hokejové Mekce zatím přesvědčivě plní roli spořádaného žáka a každý zápas spokojeně dře na maximum. "Je těžké si to neužívat, když hrajete před 20 tisíci fanoušky," říká Alexandr Radulov.

V Kontinentální lize podobnou atmosféru nezažíval, a tak ještě jednou zamířil přes Atlantik. Za kanadský Montreal zatím odehrál 20 zápasů, v nichž nastřádal 18 bodů (4+14). A protože je mu teprve třicet, média zajímá, zda roční partnerství prodlouží.

Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Prohlédněte zde

"V Montrealu se mu líbí, fanoušci ho rychle vzali za svého. Nevidím důvod, proč by tenhle vztah nemohl pokračovat," uvedl nedávno útočníkův agent Maxim Moliver. "Všichni hráči chtějí dlouhodobý kontrakt. Pokud nám ho Canadiens nabídnou, zajisté budeme naslouchat."

Generální manažer klubu Marc Bergevin logicky tvrdí, že na vyjednávání je po čtvrtině základní části ještě brzy, ale i kdyby Rusa neudržel, může být pyšný.

Přimluvil se za něj Weber

Když v létě s vyhlášeným rebelem podepsal roční smlouvu na 5,75 milionu dolarů, mnozí fanoušci ho nepochválili. Sám Bergevin věděl, že riskuje, jelikož přibral muže s nevalnou pověstí. Připomeňme, že Radulov už dvakrát rozhněval fanoušky Nashvillu. Poprvé nebral ohled na smlouvu a prchl do Ruska, podruhé během bojů o Stanley Cup popíjel do rána v baru.

Ruský svéráz by do Montrealu možná nezamířil, kdyby se za něj nepřimluvil bývalý parťák Shea Weber. Ten manažerovi řekl, že Radulov není bezcharakterní, jen ho dřív tížila dětinskost. "Věřím, že dospěl, ale to ukáže až čas," pronesl Bergevin k nové akvizici.

Vyhrál Montreal šokující výměnu? Subban musel pryč, hráčům se nelíbilo jeho chování, míní legenda Vyhrál Montreal šokující výměnu? Subban musel pryč, hráčům se nelíbilo jeho chování, míní legenda Čtěte zde

Zatím se zdá, že hvězdný křídelník skutečně prozřel. Má druhý nejlepší bodový průměr v mužstvu a místo toho, aby sem tam šidil tréninky, si ještě přidává. Když útočníci zmizí v šatně, zůstává na ledě s obránci, aby piloval střelbu. "V zápase musíte odevzdat všechno, v tréninku máte šanci zapracovat na možných slabinách, o což se snažím," vysvětluje Radulov.

Trenér Michel Therrien tak září spokojeností a svého svěřence pomyslně plácá po ramenou i před novináři: "Někdo rád chodí do školy, někdo ne. On na ní má rád všechno. Má rád vyučování, má rád zkoušky a má rád přípravu na zkoušky."

Leckdo by nevěřil, že zkušený Rus miluje také týmové porady, avšak Therrien veškeré pochyby rozhání: "Stačí kouknout na jeho oči, všechno prozradí."

Když spolu mluví útočná esa, trenér nerozumí

Radulov má nakročeno k nejlepší sezoně v NHL díky každodenní dřině, ale hodně mu pomáhá rovněž fungující elitní lajna, v níž má po ruce dva šikovné parťáky – Paula Byrona a Alexe Galchenyuka.

Alex Galchenyuk, Montreal Canadiens Alex Galchenyuk patří s 22 body (9+13) k nejproduktivnějším hráčům NHL. Foto: ČTK

Excelentní bruslař Byron obstará řadu defenzivních úkolů a Galchenyuk je perfektní do kombinace. Stačí zhlédnout finiš posledního klání Canadiens. Radulov v prodloužení pláchl do útočné třetiny a bezchybně předložil kotouč Galchenyukovi, který přelstil vyrážečku detroitského Petra Mrázka a rozhodl.

Dva nejproduktivnější hokejisté mužstva občas navodí dojem, jako by spolu hráli odmala. Snad i proto, že Galchenyuk zvládá kromě angličtiny a italštiny ještě ruštinu. "Na střídačce spolu komunikují dobře, tedy alespoň myslím. Nerozumím jim," pobavil kouč Therrien.

Udrží Radulov formu a přístup? Když se mu to povede, může fanoušky Montrealu zklamat snad už jen jedinou věcí – přemrštěnými požadavky na novou smlouvu.

Jágr a spol. jsou bez trenéra, kouč Gallant u Floridy skončil Jágr a spol. jsou bez trenéra, kouč Gallant u Floridy skončil Čtěte zde
reklama