reklama

Proti Rusům dostanou šanci tři nováčci, Červenka chybí

Obránce Marek Hrbas. Pomůže bek Sparty vyřešit vleklé problémy české defenzivy? Obránce Marek Hrbas. Pomůže bek Sparty vyřešit vleklé problémy české defenzivy? autor: Milan Kammermayer
Duely se hrají ve čtvrtek 11. února v Třinci a o dva dny později v Ostravě.

Praha - Trenér českých hokejistů Vladimír Vůjtek starší povolal na zápasy Euro Hockey Tour s Ruskem tři nováčky. Debutovat v národním týmu mohou útočník Daniel Přibyl s bekem Markem Hrbasem ze Sparty a gólman Libor Kašík ze Zlína.

Duely se hrají ve čtvrtek 11. února v Třinci a o dva dny později v Ostravě.

Poprvé v ročníku se v dresu národního týmu může představit gólman Alexander Salák z Novosibirsku, který vynechal prosincový Channel One Cup v Praze a Moskvě kvůli zranění. V této sezoně za reprezentaci ještě nehráli ani bek Petr Zámorský z Örebra a útočníci Lukáš Kašpar ze Slovanu Bratislava, Robert Kousal z Novokuzněcku a Lukáš Krenželok z Liberce.

Sobotku s Červenkou zkoušet netřeba

Vůjtek se podle svých slov tentokrát rozhodl nepovolávat zkušenější hráče, mezi které zařadil Vladimíra Sobotku, Martina Zaťoviče nebo suverénně nejproduktivnějšího hráče extraligy Romana Červenku. "Chceme vidět v akci mladší adepty reprezentačního dresu," řekl Vůjtek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Červenka se z prosincového Channel One Cupu omluvil kvůli zranění, nyní pro něj bude podle Vůjtka lepší odpočinek. "Je to jeden z hráčů podobně jako Sobotka, Zaťovič nebo Ondřej Němec, které známe. Dlouhodobě reprezentovali a teď před play off Roman Červenka dostává největší porci minut v celé lize," uvedl Vůjtek.

"Zvážili jsme, že by nebylo vhodné ho ještě zatěžovat v národním týmu. Bude potřebovat dobít baterky, budeme ho dát sledovat a až skončí Chomutov, tak ho pozveme na soustředění," doplnil na adresu mistra světa z roku 2010.

Vrací se Kašpar, Kousal i Krenželok

Krenželok se vrací do reprezentace téměř po osmi letech. V dubnu 2008 sehrál dva zápasy v úvodu přípravy na mistrovství světa proti Bělorusku. "V Liberci ho momentálně označují za svého nejlepšího hráče. Je to sice hráč po třicítce, ale stále s velmi dobrým bruslením a fyzickou kondicí. Za ty výkony si zaslouží nominaci," prohlásil Vůjtek.

Mistr světa z roku 2010 Kašpar se stejně jako Kousal představí poprvé od předloňského května. Kašpar je po Janu Kovářovi z Magnitogorsku druhým nejproduktivnějším českým hráčem v KHL. "Vidím skoro každý zápas Slovanu v televizi. Hraje velice dobře, stejně tak i Nedorost a Kundrátek. Slovan za šestnáct zápasů snad třináctkrát vyhrál, mužstvo je ve velké formě a Lukáš tam hraje rozhodující roli," podotkl Vůjtek.

Přibyl se dočká premiéry na druhý pokus

Třiadvacetiletý Přibyl už byl ve výběru na listopadový turnaj Karjala v Örnsköldsviku a Helsinkách, ale před prvním duelem ve Švédsku se zranil a o premiéru v národním týmu přišel. Nejproduktivnější hráč Sparty si tak může užít první start i s klubovým spoluhráčem Hrbasem.

Dvaadvacetiletý zadák Hrbas nebyl s národním týmem ani na loňském letním soustředění v Jihlavě. "Je to jeden z perspektivních hráčů. Spartě se daří, je v týmu z těch lepších hráčů. Má strašně moc plusových bodů, což se u beka cení," prohlásil Vůjtek.

Hrbas se dostal do kádru po zranění Jana Rutty z Chomutova. "Honza bohužel musí na operaci. Řekli jsme si, že vyzkoušíme takového dalšího kluka, třeba uspěje," dodal Vůjtek, který byl s Ruttovým debutem na Channel One Cupu spokojený.

Kašík byl na přípravném kempu v Praze v roce 2014 a s největší pravděpodobností se startu v zápase nedočká ani teď. "Je to mladý brankář, který bude plnit na tréninkách roli třetího brankáře, jako to bývá na mistrovství světa. Počítáme, že se o zápasy podělí Salák a Furch," dodal Vůjtek.

Ruští mladíci jsou nebezpeční

Tým se sejde v úterý v Ostravě, kde bude až do soboty a do Třince zamíří jen na čtvrteční zápas. Ten se hraje od 18:30, v Ostravě začne sobotní duel v 13:30. V tabulce Euro Hockey Tour jsou Češi po dvou turnajích třetí s osmi body. Na vedoucí Švédsko ztrácejí tři a na druhé Finsko dva body.

Vůjtek se může těšit na vystoupení doma v Ostravě. "Vždycky je příjemné doma trénovat národní mužstvo. Diváci budou na naší straně a věřím, že zahrajeme dobrý hokej," podotkl.

Mladý ruský tým se čtrnácti nováčky v sestavě považuje za náročného soka. "Možná to mužstvo bude nebezpečnější než s těmi třicátníky, kteří ty turnaje berou tak trošku už na lehkou váhu. Ti mladí půjdou nadoraz," dodal Vůjtek.

reklama