reklama

Šéf českého hokeje Král: Růžičkovo rozhodnutí bylo nezbytné

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. autor: Zlata Vostrá
Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král označil rozhodnutí Vladimíra Růžičky rezignovat na post reprezentačního trenéra kvůli obviněním z korupce za nevyhnutelné.

Praha - Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král označil rozhodnutí Vladimíra Růžičky rezignovat na post reprezentačního trenéra kvůli obviněním z korupce za nevyhnutelné. Jeho nástupce by rád jmenoval co možná nejdříve, ačkoliv svaz momentálně není v časové tísni. A pokud Růžička očistí své jméno, nebrání se do budoucna možnosti opětovné spolupráce.

"Jsem pracovně v zahraničí, kam jsem včera přijel, takže jsem neměl vše v přímém přenosu, ale informace o tom, co proběhlo, samozřejmě mám. Myslím, že je to rozhodnutí, které bylo nezbytné," prohlásil v rozhovoru s Českou televizí Král.

Jde o důvěru k hokeji

"Bez ohledu na to, jak celá ta věc jednou dopadne, nebo nedopadne, tak ta důvěra v očích široké veřejnosti je určitě nějakým způsobem nahlodaná a musí se to vyřešit. Ten krok udělal (trenér Růžička) z mého pohledu správně a je nyní na něm a příslušných orgánech, aby se ukázalo, kde je pravda," doplnil Král.

Přiznal, že neočekával další pokračování celé kauzy, kterou rozpoutal nahrávkou ze skryté kamery podnikatel Miroslav Palaščák, ještě i po domácím mistrovství světa.

"Ta věc měla nějaký začátek před mistrovstvím světa a všichni jsme si přáli - nebo já tedy určitě - aby se vše vysvětlilo ve prospěch trenéra. Rozhodně jsem si nepředstavoval, že by to mělo mít nějaké pokračování," uvedl Král.

Schůzka vedení ČSLH platí

Růžičkova rezignace nic nemění na narychlo svolaném jednání výkonného výboru ČSLH, které se uskuteční ve středu a kvůli němuž se Král do republiky vrací. "Pro nás je to situace v každém případě nepříjemná a určitě se sejdeme, jak jsem to měli naplánované. Bez ohledu na to, jak se Vladimír Růžička již sám rozhodl," ujistil Král.

Svaz jako takový nepovede své vlastní vyšetřování, vše nechá na příslušných orgánech, jak již Král naznačil. "Nemáme k tomu vůbec žádné kompetence a ani možnosti. Je to v rovině, kdy se o to musí postarat orgány, které jsou pro takový případ vybavené kompetencemi i pravomocemi," zdůraznil Král.

"My můžeme některé věci obecně posoudit, nemůžeme však činit závěry, zda k něčemu došlo, nebo nedošlo. Pokud je tam podezření na nějaký úplatek, je to kategorie, která náleží policejním orgánům," doplnil Král.

Hledá se nový kouč

Vedení svazu nyní čeká kromě jiného úkol v podobě dosazení nového trenéra na Růžičkou uvolněný post. "Vladimír Růžička odstoupením z funkce dnešním dnem skončil. A kdyby výkonný výbor rozhodl o jeho odvolání, tak by případně skončil zítra. Takže nového trenéra pochopitelně plánujeme hledat," přitakal Král.

Malým pozitivem je, že svaz není pod časovým presem, neboť uplynulá sezona teprve nedávno skončila. "Musíme se poradit a probrat celou situaci, co a jak, abychom se domluvili na dalším postupu. I když nejsme pod tlakem, že bychom museli rozhodnout ze dne na den, ale musíme to i tak rozhodnout co nejrychleji," prohlásil Král.

Dokáže si i představit, že by jednou mohlo dojít k opětovnému navázání spolupráce mezi ČSLH a kapitánem olympijských šampionů z Nagana. "Vladimír Růžička i v tom svém prohlášení o odstoupení uvedl, že chce mít dostatek času, aby prokázal, že se nic takového, z čeho je nařčen, nezakládá na pravdě. Pokud se ukáže, že jsou ta obvinění lichá nebo to tak nebylo, tak jako trenér určitě nemá v budoucnu zavřenou cestu," řekl Král.

reklama