reklama

Zábavné, či hloupé? O ztřeštěném prodloužení 3 na 3 uvažuje i extraliga

Podívejte se, jak by v příští sezoně mohlo vypadat prodloužení v hokejové extralize... Youtube
V hokejové NHL poutá pozornost nové prodloužení tři na tři. Někteří ho nenávidí, ale většině se zamlouvá. Proto by se od příští sezony mohlo hrát i v české nejvyšší soutěži. "Myslím si, že většina klubů k tomu může přistoupit tak, že se jim to líbí a že se to vyzkouší," říká šéf extraligy Josef Řezníček.

Praha – Gólmani můžou čelit více tutovkám než za celý zápas, hráči zběsile bruslí tam a zpět. Někteří nové prodloužení tři na tři v hokejové NHL nenávidí, většina si ho však chválí. Od příští sezony by atraktivní novinka mohla platit i v české nejvyšší soutěži.

Když fanoušci NHL poprvé viděli nové prodloužení poprvé, tajili při tom dech. Naopak hokejisté Tampy a Philadelphie se neobvykle zadýchávali a soupeřili v počtu stoprocentních šancí. Až do chvíle, kdy po defenzivním zaváhání Jakuba Voráčka skóroval v úniku bek Jason Garrison.

Kouč vítězné Tampy Jon Cooper popsal závěr duelu následovně: "Šílenství. Zkrátka neustálá akce." Jindy nový formát komentoval chicagský kapitán Jonathan Toews. "Musíte přežít, dokud si sami nevytvoříte šanci," prohlásil pro stanici CBS.

Správný krok, nebo hloupost?

Vedení zámořské ligy novinku zavedlo, neboť usoudilo, že jednotlivé duely až příliš často rozhodují nájezdy. To už přestává platit. Zatímco v minulé sezoně rozhodla "soutěž dovednosti" o zisku dvou bodů ve více než polovině případů, letos to zatím není ani třetina:

Rozhodlo prodl. Rozhodly nájezdy Prodloužení (%)
2014/15 136x 170x 44,4
2015/16 30x 13x 69,8

Častěji tedy rozhoduje samotná hra. Byť mnohdy připomíná netaktické zápolení mladších věkových kategorií, fanoušci si libují. A přidává se s k nim i řada hokejových osobností, funkcionářů a hráčů. Kupříkladu Matt Niskanen, který deníku Globe and Mail řekl: "Ze začátku jsem si tím nebyl zrovna jistý, ale teď myslím, že to slouží svému účelu – týmy mají prvotřídní šance. Pokud tohle lidé chtějí vidět, tak do toho. Fanoušci a útočníci to musí milovat. Brankáři a obránci už asi tolik ne."

Ano, někteří na ztřeštěný, ale líbivý experiment pohlížejí skepticky, přičemž nejde jen o ty, kteří mají na starosti bránění. "Nejsem zrovna fanoušek takového prodloužení," svěřil se novinářům ve Washingtonu ruský kanonýr Alexandr Ovečkin. "Je to příliš vyčerpávající, všichni jsou unavení. Nelíbí se mi to."

Jiné hvězdy jsou ještě kritičtější – zadák Dustin Byfuglien řekl deníku Winnipeg Free Press: "Tohle není hokej. Vypadá to, jako kdyby si hrály děti. Je to hloupé."

Oči v sloup obrací i obránce Erik Karlsson: "Opravdu to není hokej. Je to o tom, kdo získá a udrží puk, kdo bude víc podvádět. Takové věci rozhodnou. Docela nuda. Nevím, k čemu to slouží kromě toho, že hráči budou o něco víc unavení."

Hra 3 na 3 možná brzy dorazí i do Česka

Nicméně kritici jsou v menšině, a proto je pravděpodobné, že prodloužení tři na tři v zámoří setrvá. Navíc není vyloučené, že podobně jako hybridní icing pronikne i do Česka.

"Stavím se k tomu pozitivně. Viděl jsem několik celých prodloužení a udělalo to na mě obrovský dojem," sdělil Aktuálně.cz šéf extraligy Josef Řezníček. "Mám i ohlasy, že se to lidem líbí. Je to daleko zajímavější než hra čtyři na čtyři."

Pětiminutové prodloužení ve čtyřech hráčích na každé straně rozhodlo v minulém ročníku zhruba stejně duelů jako nájezdy. Letos prodloužení (zatím) tolik vítězných branek nenabízí:

Rozhodlo prodl. Rozhodly nájezdy Prodloužení (%)
2014/15 30x 29x 50,1
2015/16 7x 17x 29,1

První vážné diskuze, zda prodloužení tři na tři začne od příští sezony platit i v extralize, proběhnou na přelomu listopadu a prosince, kdy zasedá valná hromada klubů. "My jako vedení extraligy tam tuto otázku určitě přineseme, abychom to měli co nejdřív předjednané, pokud by se to mělo připravovat na příští rok," prozradil Řezníček.

Rozhodne však mínění klubů. "Uvidíme, jak se k tomu vyjádří, jejich názor je pro nás nejsměrodatnější, pokud se mění regule," připomíná šéf extraligy a dodává: "Myslím si, že většina klubů k tomu může přistoupit tak, že se jim to líbí a že se to vyzkouší."

Nové prodloužení už zkoušejí v EBEL

Extraliga by nebyla první evropskou soutěží s líbivou novinkou. Od letošní sezony zavedli prodloužení tři na tři v mezinárodní EBEL. Vedení soutěže však volilo mírnější variantu, kterou již druhým rokem praktikují ve farmářské AHL. Ke hře ve třech na každé straně se přistoupí až po čtyřech minutách nastaveného času. Celé prodloužení pak trvá sedm minut.

Liga si od tohoto kroku slibovala vyšší procentuální úspěšnost rozhodnutí zápasů již během prodloužení, a tím zvýšení atraktivity duelů. Záměr se naplnil, po osmnácti kolech je rozdíl znatelný. Své o tom ví i jediný český zástupce v EBEL. Znojmo okusilo hru tři na tři již třikrát, přičemž nájezdy se jely jen jednou.

"Je to vabank. Někdo se zblázní a letí. Jedna šance střídá druhou, hraje se nahoru dolů," řekl Aktuálně.cz kouč Orlů Jiří Režnar. "Pro fanoušky je to určitě show, a když se vyhraje, je to fajn i pro nás. Horší ale je, když ten rozhodující gól dostanete."

Systém prodloužení se líbí i divákům. Není divu. Někdy se během tří minut semele více gólových šancí než během celé třetiny a oči diváka tak kmitají od jedné branky ke druhé. "Pokud někdo z trojice zaváhá, okamžitě následuje přečíslení. Je to vzrůšo až do konce, ale taky docela dřina a lítačka," přiznává nejstarší hráč EBEL a ikona znojemského klubu Peter Pucher.

Budou příští rok po ledě lítat i hokejisté v extralize?

reklama