reklama

Zlín vyrukuje i s Čajánkem, hrdina Kašík nemá branku jistou

V letošním play off získal Zlín svůj druhý titul, podle generálního manažera Karla Adamíka chce dojít co nejdál i v nové sezoně V letošním play off získal Zlín svůj druhý titul, podle generálního manažera Karla Adamíka chce dojít co nejdál i v nové sezoně autor: Lukáš Drštička
Hokejový Zlín udržel pohromadě téměř celý kádr včetně matadorů Čajánka, Lešky či Tesaříka, odešli pouze Zámorský, Honejsek a Melenovský.

Praha - Přestože jsou úřadující mistři, pro nový ročník extraligy velké oči nemají. Zlínští vědí, že se začíná znovu od začátku.

Nejprve tedy zalepili mezery po odchodech talentů Zámorského a Honejska, když se do obrany vrátil Žižka a do útoku Vlach. Jinak zůstal mistrovský kádr pohromadě. Nejlepší tuzemský trenér posledních let Rostislav Vlach bude mít k dispozici i opory Čajánka, Lešku či Tesaříka.

Tento fakt tedy ´ševcům´ přece jen dovoluje hovořit o adekvátních ambicích.

"Chceme dobře začít a zajistit si klidný závěr sezony, zbytečně na sebe nevytvářet tlak, protože se to nemusí vyplatit. A pokud to jen trochu půjde, chceme dojít co nejdál a být co nejúspěšnější," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz generální manažer Zlína Karel Adamík.

Pane Adamíku, občas přijde po zisku titulu pomistrovská kocovina. Co jste ve Zlíně udělali, aby k ní nedošlo?
"My pro to děláme to, co každý rok. Snažíme se zajistit podmínky pro fungování klubu, prvního týmu a bezproblémovou a kvalitní přípravu."

Pomohl vám titul k snadnějšímu shánění finančních prostředků?
"Nikdy to není úplně bez problémů, vždycky je s tím spojeno nějaké penzum práce, kterou je potřeba udělat. Samozřejmě že se nám o smlouvách vyjednávalo o něco lépe, ale nebylo to nijak výrazné, protože všichni se na to dívají velmi pragmaticky. Každý chce být spojen s úspěšným klubem, ale na druhou stranu se každý na tu korunu dívá a šetří stejně jako my."

S jakým rozpočtem tedy budete v novém ročníku pracovat?
"Na extraligu půjde 81 milionů."

Prakticky hned po minulé sezoně odešli do zahraničí obránce Zámorský a útočník Honejsek, kteří přes své mládí už patřili k oporám. Jak moc budou scházet?
"Na to jsou dva pohledy. Z hlediska klubu to jsou kvalitní hráči, i proto vlastně odešli do takových dobrých soutěží, a jejich odchod je samozřejmě oslabení. Doufejme, že se nám je podařilo nahradit. I když to ukáže až čas. Druhý pohled je o tom, že jim moc přejeme, aby byli úspěšní, protože je to i vizitka našeho klubu a naší práce s hráči a mládeží. Takže jejich odchodu litujeme, ale zároveň jim přejeme hodně úspěchů."

Jinak se však soupiska moc nezměnila. Kromě zmíněných Zámorského a Honejska odešel pouze Melenovský a přišli Žižka s Vlachem. Byl to záměr, aby se mistrovský kádr neměnil?
"To rozhodně ne, protože v přípravě se ukázalo hodně hráčů. Ale tak nějak se to prostě nakonec vyvrbilo."

Kdyby však skončili Čajánek, Tesařík či Marušák, asi by těch příchodů bylo víc, ne?!
"Určitě by se musela hledat cesta, jak mezery po těchto hráčích zacelit. Na druhou stranu si řekněme otevřeně, že takového Čajánka nemůžete nahradit nikým. To je naprosto výjimečný hráč a člověk."

Rozhodl se Petr Čajánek pokračovat sám, nebo proběhla nějaká přemlouvání ze strany vedení?
"Petr je taková osobnost, že žádné přemlouvání nebylo. Prostě řekl, že se k určitému datu rozhodne, a to přesně udělal. I když jsme do poslední chvíle nevěděli, jak to dopadne, jen jsme věřili, že se rozhodne pokračovat."

Zlín je pověstný svým úspěšným zabudováváním mladých talentů. Dostanou i letos příležitost nějaké nové tváře?
"Budeme se o to snažit. V tuto chvíli to není v prvních čtyřech formacích úplně markantní, objevují se tam více méně známé tváře, ale v průběhu sezony se budeme snažit dostat do prvního týmu co nejvíc hráčů. Je jen na nich, jak k tomu svou prací přispějí."

V mužstvu zůstali všichni tři gólmani Kašík, Horčička i Štůrala, kteří se však v minulé sezoně hodně točili. Týmu stabilní první brankář chyběl, byť v play off si tuto pozici nakonec velmi úspěšně vydobyl Kašík. Neuvažovali jste o tom, že nějakou typickou prověřenou jedničku do brankoviště přivedete?
"Je to tak, že v tuto chvíli opět nemáme úplně jasnou jedničku. Horčička je hodně zkušený, Kašík loni prokázal velkou kvalitu, k tomu máme zkušeného Štůralu, který je momentálně na hostování v Třebíči. Takže nás v tuto chvíli bota na tomto postu opravdu netlačí. Co bude, ukáže čas. V současné době však příchod žádného brankáře neřešíme."

V přípravě jste odehráli šest zápasů, ovšem vyhráli jste pouze jeden a jen jednou nastřílelo mužstvo více než dvě branky. Přestože jste pak v Lize mistrů přidali další dvě vítězství, neznepokojuje vás to před startem extraligy?
"Zapojili jsme do přípravy opravdu hodně hráčů a sestavy na jednotlivá utkání se hodně měnily. Tím jsou výsledky zkreslené, protože když se opravdu hodně trénuje, tak je těžké říct, v jaké fázi tréninku a s jakou únavou se ty zápasy odehrály. Hodnocení těchto duelů nechávám na trenérech, protože ti o tom vědí nejvíc. K Lize mistrů jsme přistoupili se vší vážností a výsledky v ní nemáme vůbec špatné, jsme na druhém místě o bod za vedoucím týmem."

V Lize mistrů máte z českých týmů nejlepší návštěvnost. Říkal jste, že vám k tomu nejspíš pomohla euforie z titulu. Promítla se i do nákupu permanentek?
"Prodej permanentek se samozřejmě zvýšil, už nyní jsme překonali stav, na němž jsme byli loni celkově. Do začátku soutěže ještě pár dnl máme, a tak doufáme, že se ještě někteří fanoušci k permanentkářům přidají, protože to je pro ně výhodné i v Lize mistrů, na níž mají vstup zdarma."

Jste úřadující mistři, tak jaké ambice pro novou sezonu, ať už se jedná o základní část či celkově, máte?
"Po mistrovském titulu samozřejmě nemůžu říkat, že se hlavně chceme zachránit. Nicméně kus pravdy na tom je, vždycky jsme to stavěli odspodu. Chceme dobře začít a zajistit si klidný závěr sezony, zbytečně na sebe nevytvářet tlak, protože se to nemusí vyplatit. Pokud to jen trochu půjde, chceme dojít co nejdál a být co nejúspěšnější."

reklama