Pardubice po 12 letech ve finále extraligy. V sérii s Litvínovem neztratily ani zápas

5. 4. 2024 21:51
Hokejisté Pardubic vyhráli přes dvougólové manko i čtvrtý zápas semifinálové série play off extraligy proti Litvínovu a díky vítězství 6:5 postoupili po 12 letech do boje o zlato. Stejně dlouho čekají na titul. Severočeši skončí čtvrtí.
Radost hokejistů Pardubic
Radost hokejistů Pardubic | Foto: Milan Kammermayer

Favorizované Dynamo, které vylepší loňský bronz, prohrávalo dnes po první třetině na litvínovském ledě 1:3, když se dvěma góly a nahrávkou zaskvěl David Kaše. Ve druhé části však hosté zápas čtyřmi brankami otočili. Vítězný gól vstřelil Richard Pánik, jenž na konci 51. minuty zvýšil na 6:3.

Na finálového soupeře si Pardubičtí musejí počkat. V sérii mezi Spartou a úřadujícím šampionem Třincem vedou Pražané po domácích zápasech 2:0.

Litvínovští měli výborný vstup do utkání. Ondřej Kaše vybojoval po chybě hostů ještě v útočném pásmu kotouč, rychle našel bratra Davida a ten zblízka prostřelil Willa. V páté minutě musel na trestnou lavici Baránek, domácí se sice ubránili, ale v osmé minutě překonal Mandát brankáře Tomka a vyrovnal.

Ve 14. minutě faulovali zbytečně takřka ve stejnou chvíli Hájek s Kousalem a před domácími se otevřela dvouminutová přesilovka pět na tři. Nejprve nevyužil velkou možnost Jaks, z dorážky nevyzrál na Willa Ondřej Kaše, ale David Kaše se trefil přesně na bližší tyčku.

Sukeľ pak nevyužil přečíslení dvou na jednoho. Přesto se domácí hráči do přestávky ještě jednou radovali. David Kaše našel skvělou přihrávkou o hrazení nejlepšího kanonýra dosavadního průběhu play off Kirka, který v čase 19:53 trefil přesně vzdálený růžek a oslavil devátý zásah ve vyřazovacích bojích.

Od druhé části nahradil Pavlát v pardubickém brankovišti Willa a dostal šanci poprvé v letošním play off. Tenhle impulz bleskově rychle zafungoval. Ve 23. minutě využil Tomkova zacloněného výhledu Košťálek, o tři minuty později se stejným způsobem prosadil Čerešňák a rázem bylo vyrovnáno.

Ve 27. minutě mohl vrátit domácím vedení Ondřej Kaše, Pavlát byl však proti. Pak se na něho řítil tísněný Kirk, prostřelit ho ale nedokázal. Ve 30. minutě zasáhl Pánik ramenem do hlavy Abdula a sudí zamířili ke kontrole zákroku k videu. Trochu překvapivě zůstalo jen u dvouminutového trestu.

Pardubice se ubránily a vzápětí vstřelily dva góly. Po parádní souhře s Hykou dokonal obrat do odkryté branky Sedlák a 99 sekund nato oslavil gólovou trefu také Poulíček. O chvilku později Zajíček nahradil Tomka, do akce se tak dostal i čtvrtý brankář.

Ve třetí třetině se gólová přetahovaná zastavila. Východočeši pečlivě hlídali těžce vydobytý náskok. Ve 47. minutě mohl oživit naděje domácích Kudrna, ale neuspěl. Když se pak prosadil Pánik, zdálo se být definitivně jasno.

Jenže v 53. minutě přišlo snížení Zileho díky využité přesilovce a o 104 sekund později zařídil dramatickou koncovku úspěšnou dorážkou Koblasa. Další šance měli Hlava a David Kaše. Tři minuty před vypršením základní hrací doby sáhli domácí ke hře bez gólmana, vyrovnat se jim však už nepovedlo.

Semifinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Dynamo Pardubice 5:6 (3:1, 0:4, 2:1)

Branky a nahrávky: 2. D. Kaše (O. Kaše), 16. D. Kaše (Jaks, O. Kaše), 20. Kirk (D. Kaše), 53. Zile, 55. Koblasa (Demel, Kirk) - 8. Mandát (Vála), 23. Košťálek (T. Dvořák, A. Musil), 26. Čerešňák (Vondráček), 33. L. Sedlák (Hyka), 34. Poulíček (Vondráček), 51. Pánik (Hyka). Rozhodčí: Šír, Ondráček - Špůr, Thuma. Vyloučení: 1:4 Využití: 2:0. Diváci: 5944 (vyprodáno). Konečný stav série: 0:4.

Sestavy:

Litvínov: M. Tomek (35. Zajíček) - Demel, Baránek, Jaks, Zile, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, M. Sukeľ, Kirk - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Jícha, A. Kudrna - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Pardubice: Will (21. Pavlát) - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hájek, Vála, Michal Houdek - Hyka, L. Sedlák, Pánik - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Paulovič - Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Zadina.