reklama

Start nestart, protest neprotest. Špatná pohádka Mercedesu, jíž je předurčen šťastný konec

Mechanici Mercedesu se smějí, i když letos je to u Stříbrných šípů často tragikomedie. Mechanici Mercedesu se smějí, i když letos je to u Stříbrných šípů často tragikomedie. autor: Reuters
Přestože tým Mercedes navenek vypadá, jako by se měl každou chvilku rozložit na prvočinitele, bude na konci sezony s velkou slávou třetí rok po sobě hýčkat oba vítězné poháry.

Suzuka, Praha – Být to filmový scénář, tak aspiruje na Oscara. V nejsledovanějším šampionátu svého druhu se v jednom týmu utkají v boji o titul dva naprosto odlišní jezdci, oheň a voda. A zatímco jeden je dlouho za klaďase, náhle se mávnutím kouzelného proutku změní a světla reflektorů rázem osvěcují bývalého padoucha. Ten v bílé košili a bílých kovbojských kalhotách kráčí za svým snem o titulu mistra světa.

Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Prohlédněte zde

Jenže současná situace není dopředu nalinkovaný hollywoodský kasovní trhák, takže to v týmu formule 1 Mercedes vypadá spíš jako v nepovedené parodii na pohádku O chytré horákyni. Máme tu start nestart i protest neprostest.

Start nestart

Jak už se stalo takovým nepěkným zvykem, také v neděli byla spojka Lewise Hamiltona proklatě líná a obhájce titulu zase na startu pekelně ztratil. Stál na druhém místě roštu – a bum, do první zatáčky vjížděl jako osmý.

Nepovedený Hamiltonův start v Suzuce:

Tím byla zápletka sedmnáctého podniku sezony daná. Brit se ze všech sil snažil prodrat co nejblíže k Nicovi Rosbergovi, svému týmovému kolegovi a rivalovi v boji o titul v jedné osobě.

Protest neprostest

V závěru ho strategie Stříbrných šípů dostala až do souboje o druhé místo. Jenže 19letý mladík Max Verstappen Hamiltona v poslední šikaně vyškolil tak, že trojnásobný mistr světa musel mimo trať, a bylo po nadějích.

Nizozemec v Red Bullu se prezentoval vysokou školou defenzivní jízdy, což ale bossy Mercedesu – dost možná z pocitu viny za Hamiltonovy starty – namíchlo a podali protest.

Souboj Verstappena a Hamiltona v závěru VC Japonska:

Jenže než se jury sešla, byli oba aktéři dávno z okruhu fuč. Nebylo koho vyslýchat, takže výsledky závodu by zůstaly provizorními až do příštího podniku v Austinu.

To by byl další šrám na pověsti F1, takže vedení Stříbrných šípů stížnost hodinu a půl po podání zase potichu stáhlo. To vše k velké radosti Hamiltona, jenž prohlásil, že vůbec netuší, proč by se taková lapálie měla nějak řešit.

Skrytý půvab nudy

Britovi od ztráty vedení v seriálu pořádně ujíždějí nervy. V Malajsii obvinil tým z diverze, v Japonsku si uřízl ostudu, ještě než vůbec usedl do formule.

Během tradiční čtvrteční závodnické tiskovky si celou dobu hrál s mobilem. Jak se záhy ukázalo, na Snapchat dával žertovné fotky svých kolegů.

Hamiltonovy "výtvory" na Snapchatu:

"Stejně se tam plácají pořád ty samé nesmysly, tak co jsem tam měl dělat?" prohodil enfant terrible startovního roštu formule 1, z něhož by nejspíš takový James Hunt v letech své největší slávy dostal záchvat smíchu.

Přestože tým Mercedes navenek vypadá, jako by se měl každou chvilku rozložit na prvočinitele, bude na konci sezony s velkou slávou třetí rok po sobě hýčkat oba vítězné poháry. Soutěž týmů už vyhrál a mezi jezdci může být mistrem světa jen vedoucí Rosberg a Hamilton.

Jenže nervózní Brit se další bodovou ztrátou dostal do takové situace, že mu k titulovému hattricku (a čtvrtému dohromady) nemusí stačit ani vyhrát všechny čtyři zbývající Grand Prix. Pokud jeho německý soupeř dojede vždy na druhém místě, bude mít i tak na konci pětibodový náskok. Rosberg si navíc může dovolit "luxus" jedné třetí příčky, přesto získá o dva body více.

reklama