reklama

Infarktový závěr Super Bowlu: Famózní Brady legendou!

Super Bowl: Katy Perry, tancující žraloci i skvělí Patrioti Prohlédněte si galerii z finále Super Bowlu, v němž hráči New England Patriots zdolali obranu Seattle Seahawks. Foto: Reuters
49. Super Bowl opanovali New England Patriots a získali počtvrté v historii cenu Vinceho Lombardiho.

Glendale - 49. Super Bowl opanovali hráči New England Patriots a získali počtvrté v historii cenu Vinceho Lombardiho. Brady a spol. dokázali porazit po neskutečně dramatickém závěru 28:24 obhájce trofeje Seattle Seahawks.

„Bylo to hodně těžké finále, stejně jako celý rok, který nás stál hodně psychických sil. My jsme ale ukázali velkou důvěru v sama sebe, nikdy jsme o sobě nepochybovali. Porazili jsme skvělý tým, jsem tak šťastný za svůj klub a své spoluhráče,“ pronesl po zápase Tom Brady, rozehrávač vítězného celku a MVP (nejlepší hráč) letošního Super Bowlu.

A naprosto zaslouženě. Duel dvou nejlepších týmů obou konferenci NFL totiž s sebou přinesl několik nových historických zápasů. A také nabídl parádní podívanou, která gradovala v posledních desítkách vteřin.

Zápas v úvodu ovládaly obrany

Po první čtvrtině, kdy na výsledkové tabuli obřího stadionu Univerzity ve Phoenixu svítily dvě nuly, se jako první prosadili hráči New England Patriots, když touchdown zaznamenal Brandon LaFell. Jenže Seattle Seahawks s odpovědí nečekali dlouho a rychle srovnali. Ve druhé patnáctiminutovce se situace opakovala ještě jednou, a tak poločasové skóre znělo 14:14.

Dění ve druhé půli jako kdyby předznamenalo poločasové vystoupení populární zpěvačky Katy Perry. Ta zazpívala celkem sedm songů (při druhém - „I kissed a Girl“ - ji doprovodil Lenny Kravitz), přičemž název posledního zněl „Firework“. A po pauze, kterou vyplnily také reklamní spoty v přepočtu za více jak 110 milionů korun, se na hřišti konal skutečně ohňostroj.

Třetí čtvrtinu jasně opanovali mírně favorizovaní obhájci Seahawks, kteří donutili ke dvěma ztrátám hvězdného quarterbacka soupeře Toma Bradyho, a do poslední části hry tak vstupovali Russell Wilson a spol. s náskokem 24:14. Rozhodnuto? Možná! Kdyby proti vám nestál právě Brady s věrnými pobočníky Robem Gronkowskim a Julianem Edelmanem.

Edelman odstartoval dramatický závěr

Prvně jmenovaný dvoumetrový obr pravidelně zaměstnával pozornost obránců Seahawks, které tak mohl ničit svými běhy rychlonožka Edelman. A to mnohdy i za cenu zranění, dle všeho totiž po několika drtivých srážkách dohrával zápas s otřesem mozku. Ani to mu nezabránilo položit čtvrtý touchdown Patriotů a upravit tím skóre na 28:24 pro svůj celek.

Jenže poslední šampioni měli k dispozici ještě jeden útok! A na něj čas 122 vteřin. Wilson se dokázal proházet až na jednoyardovou linii k end-zone (koncová čára pro pokládání šestek alias touchdownů). Především poslední přihrávka, kdy nováček Malcolm Butler dokázal „šišku“ zablokovat, jenže přesně do náruče již na zemi sedícího Jermaina Kearseho, který ji tak dokázal zkompletovat, stála za to.

Jenže jestliže v tomto okamžiku se od Patriotů odvrátilo štěstí, následně jim všechno příkoří i z minulosti paní Štěstěna vrátila. Wilson se místo tradičních běhů nezastavitelného buldozera Marshawna Lynche rozhodl přihrát na touchdown Ricardu Lockettemu. Jenže kde se vzal, tu se vzal, objevil se předchozí smolař Butler, který soupeře odstavil a míč 20 vteřin před koncem zápasu zachytil - a zajistil svému celku titul!

Rozhodující moment Super Bowlu:


Zatímco následně ještě na lavičce přijímal gratulace a ani se nesnažil skrývat slzy štěstí, na hřišti se strhla mela, když neúspěšní obhájci ze Seattlu vyprovokovali naprosto zbytečnou šarvátku atakem Gronkowského mimo hru. Na vítězství soupeře už ale nic změnit nemohli.

Bude Brady pokračovat, nebo končí?

Jako poslední zaklekl s míčem symbolicky sedmatřicetiletý Brady, který se stal definitivně legendou. Třinácti touchdowny po hodech překonal o dva legendárního Joa Montanu. Tomu se vyrovnal i rekordním čtvrtým Super Bowlem a třetím oceněním MVP (Nejlepší hráč finále), sám pak posunul své vlastní maximum v počtu zkompletovaných přihrávek z čísla 32 na 37.

Patrioti navíc došli k ceně Vinceho Lombardiho jako teprve třetí tým historie, který dokázal v průběhu Super Bowlu otočit dvoucifernou ztrátu! Šestou finálovou účastí (čtvrtou vítěznou) v posledních dvanácti letech navíc dokázali výjimečnost této generace a skvělou práci majitele Roberta Krafta s koučem Billem Belichikem, kteří přišli do klubu na přelomu tisíciletí a naučili Patrioty vyhrávat.

Zda bude veleúspěšná dynastie pokračovat, je nyní ve hvězdách. „Bylo to nádherných patnáct let, několikrát jsme zažili velká zklamání, ale nikdy jsme se nevzdali,“ nechtěl si Brady kazit radost z vítězných oslav spekulacemi o své sportovní budoucnosti. Tu v Síni slávy NFL má tak i tak již dávno zajištěnou. Nyní se začne pouze spekulovat o tom, zda je nejlepším quarterbackem on, nebo výše zmíněný Montana...

reklama