reklama

Handicapovaný plavec Petráček v Berlíně vylepšil vlastní světový rekord a získal dvě medaile

Arnošt Petráček překonal na otevřeném mistrovství Německa vlastní světový rekord ve znaku na 50 metrů. Arnošt Petráček překonal na otevřeném mistrovství Německa vlastní světový rekord ve znaku na 50 metrů. autor: Facebook Arnošta Petráčka
V období od 6. do 9. července se v Berlíně konalo v pořadí již 31. mezinárodní mistrovství Německa v plavání handicapovaných. Každý rok se ho účastní také čeští plavci, včetně paralympijského vítěze z Ria Arnošta Petráčka, který letos obhajoval zlato z loňského ročníku. Ze šesti zástupců českého plavání handicapovaných na otevřeném mistrovství Německa byl právě Petráček nejúspěšnější, přivezl si domů stříbrnou medaili a nový světový rekord.

Praha - Mezinárodního mistrovství Německa se letos zúčastnilo přes 600 sportovců z 52 zemí světa. Jedná se o jeden z největších závodů na světě, což potvrzuje i trenérka a členka realizačního týmu české reprezentace handicapovaných plavců Andrea Věnseková. Z jejich svěřenců letos do bojů o medaile zasáhlo celkem šest reprezentantů, tělesně postižení Arnošt Petráček, Jan Povýšil a Kateřina Komárková, zrakově postižený Miroslav Smrčka a mentálně handicapovaní Adéla Míková a Vladimír Hlaváč.

První start na Světovém poháru a hned je z toho medaile. Tománek září nejen na běžkách První start na Světovém poháru a hned je z toho medaile. Tománek září nejen na běžkách Čtěte zde

Arnošt Petráček, držitel zlaté paralympijské medaile ze znaku na 50 metrů z Ria, v Berlíně opět bodoval v této své královské disciplíně. Časem 41,63 sekund se mu podařilo překonat vlastní světový rekord, který držel pouze dva měsíce od minulé zastávky v rámci World Para Swimming World Series v anglickém Sheffieldu.

Tento rekord se mu podařilo stáhnout o více než půl vteřiny a připsal si tak na své konto další mezinárodní úspěch ve své plavecké kariéře. Druhý na sebe nenechal dlouho čekat, v poslední den šampionátu Petráček obhajoval své loňské zlato z motýlku na 50 metrů a od úspěšné obhajoby ho nakonec dělilo jen jedno místo, které si pro sebe urval Japonec Keiichi Kimura. V další disciplíně, které se Petráček účastnil, ve volném stylu na 50 metrů, obsadil v konkurenci plavců z celého světa 16. místo.

Dotační skandál zasáhl i sledge hokejisty. Před kvalifikací na paralympiádu žádají o pomoc Dotační skandál zasáhl i sledge hokejisty. Před kvalifikací na paralympiádu žádají o pomoc Čtěte zde

Špatně si nevedl ani úspěšný paralympionik Jan Pospíšil, který obsadil deváté místo ve dvoustovce volným stylem a šesté místo v polohovém závodě na 150 metrů. Nevidomý plavec Miroslav Smrčka, který úspěšně reprezentoval ještě před oslepnutím a k plavání se vrátil na prahu padesátky, předvedl také úctyhodné výkony, celkem ve čtyřech disciplínách: 50 metrů volným způsobem, 100 metrů volným způsobem, 100 metrů prsa a motýlek na 50 metrů. Mentálně handicapovaný Vladimír Hlaváč závodil celkem v osmi disciplínách, prsa na 50 metrů mu vynesla 16. místo.

Mezinárodní mistrovství Německa bylo další zastávkou na cestě směřující na mistrovství světa, které se bude konat na podzim v Mexiku. Na světový šampionát v plavání se v říjnu do Mexico City vydají jak Arnošt Petráček, tak Jan Povýšil či Miroslav Smrčka. V listopadu se pak ve stejném městě bude konat mezinárodní mistrovství pro mentálně postižené, kterého se zúčastní také Adéla Míková a Vladimír Hlaváč.

reklama