reklama

A teď pozor na virózu! Zeman v Soči zůstane i na Sáblíkovou

Až pojede Martina Sáblíková v Soči o zlato na 3000 metrů, prezident Zeman bude poblíž Až pojede Martina Sáblíková v Soči o zlato na 3000 metrů, prezident Zeman bude poblíž autor: Pavel Lebeda pro SPORT INVEST Group
Rozhovor s Jiřím Kejvalem, předsedou Českého olympijského výboru, před olympijskými hrami v Soči

Praha - Je osm ráno, teploměr těsně nad nulou, ale Jiří Kejval už byl veslovat. Kromě tradiční denní dávky energie si tentokrát ovšem od Vltavy přinesl i rozmrzelost.

"Hned po ránu už tam byla policie, někdo náš veslařský klub vykradl, z pokladny zmizelo 70 000 korun," láteří předseda Českého olympijského výboru.

Podstatné ale je, aby českým sportovcům někdo neukradl formu před olympijskými hrami v Soči. Začínají už 7. února.

Ve Světových pohárech jsou teď stupně vítězů plné Čechů, nemáte trochu strach, aby se forma nevystřílela předčasně?

"Ze světa chodí řada dobrých zpráv. Daří se biatlonistům, ale třeba i Lukáš Bauer se po dlouhé době prosadil na "bednu", úspěchy sbírají i Šárka Pančochová nebo Eva Samková ve snowboardových disciplínách, které u nás spousta lidí možná zatím ani dobře nezná. A já si myslím, že tyhle holky, které se pohybují v opravdu amatérských podmínkách, také mají velkou šanci uspět. V samotném olympijském závodě samozřejmě záleží i na štěstí."

Kolik plánujete přivézt medailí?

"To vždycky dělal můj předchůdce pan Jirásek, že plánoval medaile. To já nedělám, už kvůli tomu faktoru štěstí, o kterém jsem mluvil. Nedávno uspěla česká smíšená štafeta i díky tomu, že Francouzům, co vedli o 45 sekund, vyhořel na střelecké položce Fourcade. Rádi bychom medailově napodobili předchozí olympiády, ale nějaké konkrétní plány si nedělám."

Biatlonisté jdou v usilovnosti přípravy na Soči dokonce tak daleko, že Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová ani nebudou trávit vánoční svátky doma. Aby se při návštěvách příbuzných nenakazili nějakou virózou. Není to až přehnané?

"No tak zejména v případě Gábiny Soukalové rozhodně ne. Když se podíváte na poslední sezony, tak v období Vánoc onemocněla úplně pokaždé, takže se toho bojí oprávněně."

Zlato = 1,5 milionu korun

Jaké odměny jste tentokrát vypsali za medaile?

"Je to stejné jako v Londýně, jeden a půl milionu korun za zlato."

A za stříbro polovic, za bronz půl milionu.

"Ano, přibližně tak. To jsme neměnili."

Bude mít počet medailí, které ze Soči přivezete, nějakou souvislost s tím, jak úspěšné pak může být vedení českého sportu v jednáních se státem o jeho další podpoře?

"Úplně určující to není. Pro nás je podstatné cílit k tomu, aby co nejvíc mladých lidí, ale i občanů v pokročilejším věku pravidelně sportovalo. Medaile z olympiád, to je skvělá prezentace republiky, když uspějeme, máme být jako národ na co pyšní, ale zásadní dohru směrem k financování sportu, ať už do plusu, či minusu, to asi nemá. Jiná věc je, jak případný medailový nebo jiný výrazný úspěch pomůže samotným sportovcům, kteří ho dosáhnou."

Prezident Miloš Zeman už se nechal slyšet, že do Soči zavítá. Pobude tam až do konce her?

„On měl původně v úmyslu objevit se jen na slavnostním zahájení. Znáte to, když nastupuje výprava dané země, kamera vždycky v prostřihu ukáže i hlavu státu. V Londýně byli tihle vrcholní státníci všichni, tak jsme pana Zemana přesvědčili, že tam musí být také. A hned ve třetí den olympijských her pak jede Martina Sáblíková rychlobruslařský závod na 3 kilometry, tak nám pan prezident slíbil, že i na něj v Soči určitě zůstane, tak to je moc fajn, to máme radost.“

Zvete do Soči i Václava Klause?

"Já ho mám rád, ale... Ale už je prostě ex-prezident. Ostatně svoji šanci ve Vancouveru ani Pekingu nevyužil..."

Kolika lidem mimo výpravu sportovců a jejich doprovodu platí ČOV cestu a pobyt v Soči?

„Vzhledem k tomu, že je to v Rusku a nabízí se tam velká možnost propojení byznysu s prestižní akcí, zaznamenali jsme obrovský zájem obchodníků. Ale tihle lidé si to samozřejmě platí ze svého. Bereme partnery podle smlouvy… A pro nás je extrémně důležité mít tam i politiky, i když to média kritizují.“

Merkelová je všude, my jsme za sirotky

Proč zvete politiky?

„Už jsme mluvili o panu Zemanovi. I když je zraněný, účast nám přislíbil a my jsme za to strašně rádi. Je to prostě náš pan prezident a ti sportovci tam budou reprezentovat Českou republiku. A ať už sami mají politické preference jakékoli, je pro ně důležité, aby u toho byla hlava státu, premiér nebo ministr obrany, mnozí ti sportovci jsou totiž vojáci. Lidi to tady skrze média vnímají negativně, ale zrovna před několika dny jsem přemlouval předsedu Senátu pana Štěcha, aby taky přijel. Je to jeden z mála politiků, které můžeme jmenovitě nahlásit, když tu pořád není vláda. Už jsem se o tom bavil i se Slávkem Sobotkou, říkal jsem mu, že pokud bude premiér, je to pro něj skoro ústavní povinnost tam přijet. Chci pozvat i pana Babiše. My nechceme, aby tam ti politici jezdili za odměnu, ale aby podpořili sportovce a scházeli se tam s našimi podnikateli.  Abychom na olympiády nevyráželi jako partyzáni. Podívejte se na Angelu Merkelovou, to je dneska nejúspěšnější evropská politička, a vidíte ji na kdejakém fotbale či  jiné sportovní události. To my si vždycky všude připadáme jako sirotci.“

Na kolik ČOV přijde výprava do Soči?

„Tradičně to stojí kolem 36 milionů korun. Významnou položkou je doprava. Do Soči je to blíž než do Vancouveru, ale tam se dalo letět linkou, to v případě Soči by to takhle trvalo celý den, poletíme tedy vojenskými speciály, vláda už to schválila. Z Prahy poletí dvě nebo tři letadla. Třeba hokejisti z NHL ale letí z Kanady a Ameriky přímo.“

Kolik poletí do Soči českých fanoušků?

„Počítáme tak dva až tři tisíce lidí.“

Škoda Auto je oficiálním partnerem her, takže VIP osoby budete hostit v showroomu Volkswagenu, do jehož rodiny Škoda patří. Ale tam se asi normální fanoušek nedostane, že?

„Ani fanoušci zkrátka nepřijdou. V hotelu Oasis, vzdáleném asi 1,5 kilometru vzdušnou čarou od olympijského areálu, pro ně chystáme zázemí. Před hokejem nebo třeba před závodem Martiny Sáblíkové příznivci dostanou propriety na fandění přímo v Olympijském parku u Volkswagen Showcase… A když uděláme medaili, tak fandové, co do Soči přijedou přes cestovní kancelář, dostanou zprávu ve stylu: Přijďte všichni ve 14.40, pogratulujeme ke stříbru Lukáši Bauerovi. Ale v Rusku se soustředíme především na podporu exportu. Ministerstvo průmyslu a obchodu na propagaci českého byznysu přispěje částkou 15,75 milionu korun.“

Český olympijský výbor chystá na dobu konání ZOH v Soči megaprojekt olympijského parku na pražské Letné. Co všechno se tam bude dít a také kdo to zaplatí, i odpověď na otázku, jakou roli v projektu hraje třeba Kateřina Neumannová, se dozvíte ve druhé části rozhovoru s Jiřím Kejvalem. Přečíst si ji můžete právě ZDE.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama