reklama

Berdych zlomil démona ve své hlavě. Dělostřelecké tažení pokračuje, na řadě je Raonic

Spokojený Tomáš Berdych po vítězství nad Benoitem Pairem. Spokojený Tomáš Berdych po vítězství nad Benoitem Pairem. autor: ČTK
Česká jednička ve Stuttgartu působivým způsobem ukončila dlouhou sérii bez vítězství.

Stuttgart/Praha - Tomáš Berdych zase poznal sladký pocit vítězství. Ve Stuttgartu prolomil sérii pěti porážek v řadě a zaznamenal výhru poprvé od konce března. Stalo se tak po sebejistém výkonu vyšperkovaném excelentním servisem. "Hrál jsem dobře celý zápas," hodnotil český tenista. A měl pravdu.

V cestě za úspěchem proti "šílenému géniovi" Benoitu Pairovi ale musel ustát boj s vlastním démonem. Ačkoli celý zápas podával fenomenálně, problém nastal v poslední možné chvíli.

A nebylo to v této sezoně zdaleka poprvé. Česká jednička měla v poslední době potíž dokončit slibně rozjetý set nebo zápas. Když přišly rozhodující chvíle, předchozí spolehlivý výkon byl rázem zapomenut. Berdych začal kazit a ve vypjatých koncovkách ztrácet nervy.

Stav 7:6 a 5:4, na servis jde Čech. Tahle situace ve čtvrtek vzbuzovala lehké obavy. Navzdory faktu, že Berdych do té chvíle svému soupeři nepovolil ani jediný brejkbol.

Zprvu to na komplikace nevypadalo. Berdych vypálil vítězný forhend, pak sice získal fiftýn Francouz, ale Čech kontroval esem a přidal přímý bod z podání. Zrodily se dva mečboly. 

Na první přišla chyba z forhendu. Na druhý další laciný omyl, opět z forhendové strany. A do třetice chyba. Paire měl první brejkbol. Je to tu zase, musel si v tu chvíli pomyslet nejeden fanoušek.

Berdych ale tentokrát napnul veškeré své psychické síly. Prosadil se na servisu, pak i krásným volejem a vybojoval třetí mečbol. Další těsná forhendová chyba ho připravila i o tuhle šanci. Následoval čtvrtý mečbol, který už český tenista proměnil nátlakovou hrou zakončenou na smeči.

"Byla to pro mě těžká zkouška," říkal po utkání. Tu nejtěžší část prvního travnatého testu zvládl na samotném konci. A neměla toho tolik společného se samotnou hrou, jako spíše s mentální stránkou věci. Tahle koncovka může Berdychovi zase nalít do žil zčásti pozbyté sebevědomí a probudit šanci znovu hrát velké zápasy.

Při vší úctě k Pairovi, hráči se zlatou rukou a slabou hlavou, v pátek bude Berdych čelit ve Stuttgartu vážnější hrozbě. Ve čtvrtfinále vyzve Kanaďana Milose Raonice a znovu tedy půjde o dělostřelecké představení na servisu.

Pokud si dvaatřicetiletý Čech udrží slušnou úspěšnost trefeného prvního servisu (65 procent) a získaných bodů po prvním servisu (86 procent), šanci má. Pro zajímavost, Kanaďan měl ve svém osmifinálovém duelu proti Maďarovi Martonu Fucsovicsovi navlas stejná čísla.

Sedmadvacetiletý Raonic se vrací po vleklých zdravotních problémech, na žebříčku je pětatřicátý. S Berdychem už se v kariéře utkal osmkrát a v pěti případech ho dokázal porazit.

Loni se potkali dvakrát na antuce. V Římě vyhrál Raonic jasně 6:3, 6:2. V Lyonu ale slavil český tenista, po boji 7:6, 7:6. Tie-breaky dost možná přijdou na řadu i v pátek na krásně střižené stuttgartské trávě. 

Strach nadčlověka, Češka bez chuti, ego úlety Šarapovové. Nejlepší hlášky z Roland Garros Strach nadčlověka, Češka bez chuti, ego úlety Šarapovové. Nejlepší hlášky z Roland Garros Prohlédněte zde
reklama