reklama

Lepchenková byla zbavena obvinění z dopingu za meldonium

Varvara Lepchenková Varvara Lepchenková autor: Reuters
ITF uznala, že Lepchenková přestala nově zakázaný preparát brát před rozhodným datem, tedy silvestrem roku 2015.

Londýn - Mezinárodní tenisová federace (ITF) zbavila Američanku Varvaru Lepchenkovou obvinění z dopingu a umožnila jí pokračovat v kariéře. Aktuálně 79. tenistka světového žebříčku byla na začátku letošního roku na turnaji v Brisbane pozitivně testována na meldonium, které od 1. ledna patří na seznam zakázaných látek.

Boxerská organizace WBC nepotrestá Povětkina za meldonium Boxerská organizace WBC nepotrestá Povětkina za meldonium Čtěte zde

Třicetiletá Lepchenková byla v březnu provizorně suspendována, ale úspěšně se proti distanci odvolala s tím, že tablety s meldoniem přestala brát zhruba 20. prosince 2015. Jak uvedla ITF v dnešním tiskovém prohlášení po konzultaci se Světovou antidopingovou agenturou (WADA), odpovídá tvrzení rodačky z Taškentu množství látky v jejích vzorcích.

"ITF uznala, že Lepchenková nenese na porušení pravidel vinu, a že tedy není důvod k zastavení činnosti," uvedla ITF. O výsledky z Brisbane a odpovídající prize money však tenistka přišla.

První a nejslavnější sportovkyní, jež měla pozitivní test na meldonium, byla ruská tenistka Maria Šarapovová. Pětinásobná grandslamová vítězka přiznala, že meldonium užívala i po 1. lednu, a dostala dvouletý distanc. Sportovní arbitrážní soud (CAS) rozhodne o jejím odvolání proti trestu v prvním říjnovém týdnu.

reklama