reklama

Má Plíšková problém? Musí upravit hru, říká Šavrda. Nebýt Federera, byl by Berdych blízko

Karolína Plíšková došla po roce opět do čtvrtfinále Australian Open. Karolína Plíšková došla po roce opět do čtvrtfinále Australian Open. autor: Reuters
Český tenis si na Australian Open připsal dvě čtvrtfinálové účasti ve dvouhře. Obě jedničky, Karolína Plíšková i Tomáš Berdych, dokázaly proniknout mezi osm nejlepších.

Melbourne - Skvělé výkony Tomáše Berdycha byly podle trenéra Vladislava Šavrdy hlavní událostí Australian Open z pohledu českého tenisu. Naopak výsledek Karolíny Plíškové - stejně jako u Berdycha to bylo čtvrtfinále - lze podle respektovaného kouče považovat za zklamání.

Začněme u výkonů české ženské jedničky. Karolína Plíšková obhájila v Melbourne loňské čtvrtfinále. Jak tento výsledek hodnotíte?

Body obhájila, to ano, ale řekněme si přímo, že pro její fanoušky jde do jisté míry o zklamání. Všichni jsme očekávali, že by to mohlo být ještě o něco lepší, zvlášť když na turnaji chyběla Serena Williamsová.

Jenže Plíšková narazila v boji o semifinále na světovou jedničku Simonu Halepovou. A proti ní neměla žádnou šanci. Souhlasíte?

Je to tak, ten duel byl jednoznačný. Karolína nebyla ani vteřinu lepší hráčkou. Halepová všechno vyběhala, nedělala žádné chyby, z pohledu Plíškové se to v podstatě nedalo pozabíjet. Takže naše jednička sice splnila nasazení, ale vyloženě za úspěch se to považovat nedá.

Není to problém do budoucna? To, že na Plíškovou vždy budou číhat hráčky typu Halepové nebo Wozniacké, skvělé obranářky, které na vysokou ranařku mají dobře uzpůsobenou hru?

Souhlasím, z tohoto pohledu to na grandslamech bude mít těžké. V tu chvíli musí přijít zápas, kdy jí všechno vyjde, kdy se bude moci na sto procent spolehnout na první servis. Musí to být den, kdy jí tam všechno napadá.

Měla by v zápasech proti podobným soupeřkám nějak upravit svou taktiku?

Jisté je, že alibistické výměny proti nim hrát nelze, Karolína tyhle atletické typy v delších výměnách nepřehraje a hlavně neuběhá. Měla by konkrétně proti nim hrát víc na riziko a také variabilněji, chodit víc dopředu v těch vhodných momentech. Když necháte Halepovou nebo Wozniackou hrát, dostanou se do rytmu. Krásně to bylo vidět během finále, kdy byly schopné odehrát skvělé výměny třeba o patnácti úderech. Jsou pak čím dál lepší.

Federerův vodopád slz umocnil výjimečnost příběhu, který se málem nestal. Za vším hledej ženu Federerův vodopád slz umocnil výjimečnost příběhu, který se málem nestal. Za vším hledej ženu Čtěte zde

Předtím, než v předloňské sezoně došla do finále US Open, měla určitý blok, kdy se jí dlouhodobě nedařilo přejít přes druhé kolo grandslamu. Teď se netají tím, že chce jeden z turnajů velké čtyřky co nejdříve vyhrát. Nemůže přijít další blok?

Já si myslím, že u ní už žádný takový dejme tomu psychický blok nepřijde. Finále už absolvovala a to byl ten prubířský kámen. Teď je to otázka správného načasování top formy a také vhodného losu. Ten musí být příznivý, stejně jako vývoj turnaje, kdy se třeba vyloženě neoblíbené soupeřky po cestě vymlátí mezi sebou.

Takže je to podle vás otázka času, než Karolína Plíšková vyhraje grandslam?

Téměř jistě toho dosáhne, takhle bych to řekl. Vezměte si, jak dlouho čekala třeba Wozniacká. A Halepová, přestože hraje fantasticky v posledních letech, čeká dál. 

Pojďme k Tomáši Berdychovi. Jak hodnotíte jeho vystoupení na dvorcích v Melbourne?

Velice příjemné překvapení, Tomáš zanechal výborný dojem. On už tu formu naznačil v exhibici, která se v Melbourne odehrála před samotným turnajem. Sice se hrálo jen na jeden super tie-break, ale porazil Kyrgiose, Raonice i Nadala. To už něco signalizovalo a zřejmě to bylo skvělé i pro Tomášovo sebevědomí. 

Berdych se zaskvěl především v utkání proti obávanému Del Potrovi, jehož vyřídil 3:0 na sety. I v dalších utkáních byl dominantní. Ve čtvrtfinále ale nestačil na Federera…

Já jsem přesvědčen, že by došel i dál, do semifinále nebo i do finále. A byl by blízko grandslamovému titulu. Jen kdyby narazil na kohokoli jiného. Federer je prostě absolutní fenomén a znovu to ukázal. Tomáš se nemá za co stydět. Když si udrží tuhle razanci a chuť, může se brzy vrátit zpět do první desítky.

Tomáš Berdych mluvil před turnajem i v jeho průběhu o tom, že už sám na sebe nevytváří takový tlak, nestresuje se nějakými konkrétními cíli a váží si toho, že může být na kurtu. Ovšem potom, když vedl v první sadě nad Federerem 5:2, se zdálo, že si tlak opět trochu připustil k tělu. Najednou přišla nervozita, chyby. Dá se něčemu takovému vůbec zabránit?

Nedá, v tu chvíli je to úplně lidské a logické. Nikdo není nadčlověk. Tomáš si jistě uvědomoval, že má na dosah důležitý moment, zisk první sady. A trochu ho to svázalo. Naopak o Federerovi je známo, že bývá někdy na začátku zápasů mdlý, než se rozžhaví. Ale když jde do tuhého, dokáže se zničehonic zásadně zlepšit a zvrátit stav. Což se stalo. V klíčových chvílích zahrál Švýcar fantasticky.

Berdych mluvil o osudu, o tom, že to má s Rogerem Federerem už asi navždy nalajnované. Co s tím? Bude mu šanci na grandslam jeho švýcarský kamarád brát až do konce kariéry?

Na to bych se nesoustředil, možná skončí oba přibližně ve stejnou dobu, možná skončí Roger o rok dřív. Nevím. Ale Tomáš by se měl soustředit na jiné věci. Jeho hlavním úkolem by mělo být odrážet ataky nováčků, mladých hráčů, jako jsou Korejec Čong, Australan De Minaur nebo Brit Edmund. A také porážet své vrstevníky a tenisty, kteří mají podobné ambice, hráče jako jsou Tsonga nebo Monfils. To je recept, jak se vrátit tam, kam Tomáš patří.

Tetování Plíškové, Wozniacká na loďce i kolapsy z vedra. 51 nejlepších fotek z Australian Open Tetování Plíškové, Wozniacká na loďce i kolapsy z vedra. 51 nejlepších fotek z Australian Open Prohlédněte zde
reklama