reklama

Dobrá zpráva z ME: Pane Vrbo, máte odkud čerpat, tak do toho

Tomáš Kalas a Jiří Skalák patřili mezi nejvýraznější hráče českého týmu na turnaji Tomáš Kalas a Jiří Skalák patřili mezi nejvýraznější hráče českého týmu na turnaji autor: Milan Kammermayer
Na medaili český tým na mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let nedosáhne. Ale nepropadl a ve hře ještě může být postup na olympiádu

Glosář - Medaile si na krk nepověsí, sen o cestě na olympiádu do Ria zatím ještě nevyprchal.

Jak ale trefně zaznělo v diskusích na sociální síti, nehráli mladí čeští fotbalisté na mistrovství Evropy hráčů do 21 let kopanou, ale fotbal. A to je podstatné.

Ukázali fanouškům, sami sobě, ale i kouči reprezentačního A-týmu Pavlu Vrbovi, že jsou v rámci svojí nastupující generace, ve srovnání s evropskou elitou této věkové kategorie, plně konkurenceschopní.

Mnozí z nich tak potvrdili, že v tomhle ročníku opravdu něco je... A potvrdili své stříbrné medaile z ME "19" v roce 2011 v Rumunsku (více zde).

Vzhledem k tomu, že je jim teď většinou třiadvacet, existuje tu jistá naděje, že zhruba v příštích 10 letech by ještě český fotbal nemusel na reprezentační úrovni dělat vyloženě ostudu. Co přijde potom, toho se trochu obávejme, ale třeba se i zdejší mládežnický systém přeci jen nějak reformovat a nastartovat nakonec podaří. Snad.

Propadák, euforie, heroismus

VÝSLEDEK. Cíl, kterým byl postup ze skupiny, se na šampionátu splnit nepodařilo. Důvod? Totální herní propad ve druhém poločase s Dánskem, který přinesl prohru 1:2. Jako by se hráči najednou ztratili uprostřed vesmíru a začali se všeho kolem sebe bát.

O to euforičtější pak bylo povstání z mrtvých proti Srbsku. Přišel excelentní týmový výkon a úderná taktika s vysunutým aktivním blokem, skončilo to 4:0, nádhera!

A duel s favorizovanými Němci, ve kterém bylo potřeba pro postup ze skupiny vyhrát, pak vyzněl hlavně ve druhé půli jako naprosto heroická záležitost. Mladí Češi se ničeho neostýchali, ukázali, že to umí rozbalit na "plné koule", jezdit ve stylu anglické Premier League nahoru-dolů... A zjistili jsme také, že na to mají dostatečně velké plíce i srdce bojovníků.

Remíza na postup nestačila, ale byla to remíza, za kterou se tleská.

OLYMPIÁDA. Je tu ještě šance dostat se na olympijské hry, které se napřesrok uskuteční v Rio de Janeiru.

Z probíhajícího turnaje na něj postoupí čtyři evropské týmy, logicky semifinalisté. Zádrhel ovšem nastává v případě Anglie. Na olympijských hrách by totiž mohla startovat jedině jako Velká Británie, ale takový tým asociace Skotska, Walesu a Severního Irska odmítají. (Nedávná olympiáda v Londýně byla v tomto ohledu výjimečná, protože se hrála přímo na ostrovech, a stejně tam šli do holportu s Angličany jen Velšané.)

Takže když to zkrátíme: Pokud by se do semifinále právě probíhajícího ME hráčů do 21 let probojovali dneska Angličané, pak by pro postup na olympiádu zbylo vedle tří dalších semifinalistů ještě jedno volné místo.

A o něj by se pak hrálo v neděli večer v Uherském Hradišti, v souboji Česka a třetího týmu skupiny B.

To vše ovšem pouze tehdy, když Anglie do semifinále postoupí. K tomu potřebuje dnes večer porazit Itálii. Případně s ní remizovat, ale to by zároveň Švédové nesměli porazit Portugalce.

OH jen pro ročník 1993 + 3 starší

Dovalilův tým tak musí čekat, jak to dnes večer na Moravě dopadne. A pokud by mu hvězdy byly nakloněny, pak si ještě udělá výlet do Uherského Hradiště a zkusí si tam ještě v neděli olympiádu vybojovat.

Podobnou baráž o OH hrál Dovalilův tým už na ME "21" v roce 2011 v Dánsku. A podlehl v ní mladým Bělorusům 0:1, takže do Londýna už se pak nejelo. I vinou Lukáše Váchy, který se tenkrát v 75. minutě nechal nesmyslně vyloučit.

S olympijskými hrami nutno spojit ještě dvě důležité poznámky.

1) Termínový problém. Hry se konají v termínu 5.-21. srpna 2016. Že se to překrývá se startem Synot ligy, vem čert, větší problém nastává v otázce překryvu s kvalifikací Ligy mistrů a Evropské ligy.

Když podobnou situaci řešil český fotbal naposledy, a to v souvislosti s OH 2000 v Sydney, padlo rozhodnutí, že je každý domácí klub povinen uvolnit na OH dva hráče.

2) Fotbalový turnaj na OH je vypsán pro ročník 1993. Takže by do Ria mohla jet pouze část současného kádru. Právě vrcholící šampionát je vypsán pro ročník 1992 a mladší. OH v Riu pro 1993 a mladší. Plus tři povolené starší hráče.

Takže kdo ze současného kádru je ročník 92 a má smůlu, pokud se neocitne mezi trojicí povolených starších: Koubek, Kadeřábek, Kadlec, Jánoš, Brabec, Petrák, Skalák, Frýdek, Krejčí, Pavlenka, Přikryl, Jugas a Reichl.

A tohle jsou hráči ročníku 1993, případně mladší: Kliment, Kalas, Zmrhal, Masopust, Hybš, Trávník (1994), Baránek, Houska, Takács (1996) a Hanousek.

INDIVIDUALITY.  Už jsme zmiňovali možný přínos současného Dovalilova týmu pro Vrbovo reprezentační áčko.

Z téhle generace už si v něm dosyta zahráli Kadeřábek, Krejčí, Vydra, také Kadlec a nakoukli do něj i Kalas s Pavlenkou.

Vzývejme bohy a doufejme, že se v případě sportovního růstu Tomáše Kalase už nebude opakovat příběh s jeho angažmá v Kolíně nad Rýnem, kde nedostal vůbec "čuchnout". Prosadit se do sestavy Chelsea, to je samozřejmě problém, takže je potřeba pro něj najít angažmá, kde by mohl jít nahoru a mohl se stát na dlouhou dobu opěrným bodem české obrany. I druholigové anglické Middlesbrough na jaře nebylo špatné.

Škoda že zrovna Kalas udělal v duelu s Německem chybu, po níž soupeř skóroval. Ale atletičnost Kalasova projevu v sobě do budoucna skrývá opravdu velký potenciál.

Hledá se defenzivní záložník? Co Petrák?

Zápas se Srbskem odhalil Česku i světu potenciál útočníka Jana Klimenta. Přejme mu, aby se nestal mužem jediného zápasu. Proti Německu už tak výrazný jako proti Srbům, jimž nastřílel hattrick, nebyl, nicméně navzdory tomu je pravděpodobné, že nějaké zajímavé zahraniční angažmá získá. Jde o to, vybrat vhodnou adresu, aby existovala slušná šance, že na ní jeho hvězda nezhasne. Pak už to bude jen na něm.

Opět se potvrdilo, jak vynikající kauf udělala Mladá Boleslav a jak strašidelně Sparta prohloupila, když si nechala za deset milionů utéct českého Ribéryho. Pokud se Jiřího Skaláka bude držet zdraví, mohla by ho čekat opravdu velká kariéra. Tahový, dynamický hráč s výbornou kopací technikou a silnou vůlí, ten se ve světě nikdy neztratí.

Kromě Klimenta, který zazářil v jednom utkání, mě osobně na turnaji nejvíc překvapil Ondřej Petrák. Tak trochu se schoval v druholigovém Norimberku, ale na turnaji teď odehrál vskutku sebevědomé party, s velkým přehledem i potřebným mixem důrazu a techniky.

Pokud teď Pavel Vrba nad nějakým místem ve své sestavě trochu tápe, pak je to pozice defenzivního záložníka. Ondřej Petrák se do konkurzu o to místo přihlásil poměrně hlasitě.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama