reklama

Fanoušci Arsenalu v mrákotách. Přicházejí o další ikonu

Robin van Persie v dresu Arsenalu. V minulé sezoně za něj nastřílel 30 gólů v lize. Robin van Persie v dresu Arsenalu. V minulé sezoně za něj nastřílel 30 gólů v lize. autor: Reuters
Van Persie na odchodu. Proti politice už se bouří nejen fanoušci, ale i akcionáři Arsenalu.

Londýn - Už by si mohli pomalu zvykat, přesto zažívají fanoušci Arsenalu rok co rok velkou bolest. Letos možná tu zatím úplně největší. Jejich ikona, třicetigólový střelec Robin van Persie, odmítla prodloužit smlouvu, která mu končí za rok. Klub teď řeší, jestli nechá famózního Nizozemce odejít po vypršení kontraktu zdarma, nebo vytěží z jeho konce na Emirates Stadium miliony liber a prodá jej už v letním přestupovém termínu.

Van Persie: Nesouhlasím s tím, kam Arsenal směřuje

„Osobně jsem měl skvělou sezonu, ale mé góly nedokázaly vyhrát trofeje a vrátit klub do jeho slavných dob. S veškerým respektem k Arsénu Wengerovi, hráčům a fanouškům musím říct, že nesouhlasím s vedením v otázce, jak by se Arsenal měl pohnout kupředu,“ uvedl na svých webových stránkách Van Persie.

Stará známá písnička, kterou před ním zpívaly i další opory londýnského týmu. Cesc Fábregas utekl kvůli trofejím do Barcelony, Samir Nasri, Gael Clichy, Kolo Touré a Emmanuel Adebayor do Manchesteru City. I přes to, že je francouzský profesor Wenger vychoval pro špičkový fotbal, nakonec nedokázali respektovat jeho dlouhodobou vizi.

Wenger stále věří, že Nizozemec zakončí kariéru na Emirates

„Robina chceme udržet za každou cenu, protože je naším klíčovým hráčem. Vždy jsem ho podporoval i v těžkých časech a doufám, že zakončí kariéru v Arsenalu,“ napsal ve svém sloupku na webu Arsenalu Wenger. Pro fanoušky jsou ale taková slova pouze výkřikem do tmy. Kritika na dlouholetého kouče se z jejich řad snáší už delší dobu.

Tým nevyhrál nic od roku 2005 a se současným kádrem to dokáže jen stěží. „Chceme posily, chceme trofeje. Klidně za cenu toho, že přijde manažer s jinou vizí,“ vyhlašuje v posledních měsících značná část příznivců.

Největšími favority na zisk kanonýra City a United

Van Persiemu asi nelze nic vyčítat. Je mu osmadvacet let, za Arsenal hraje od svých dvaceti. Vítězné poháry mu doma chybí. Zájem o jeho služby projevuje nejvíce šejkem Mansůrem štědře dotovaný mistr Manchester City, Nizozemcovým obdivovatelem je i sir Alex Ferguson. Menší šance se dávají Juventusu, který bude jen těžko konkurovat nabídkám anglických velkoklubů. A bohatý Paris St. Germain zase nebude atraktivní pro samotného fotbalistu. Barcelona útočníka nutně nepotřebuje. David Villa se vrací po zranění a na góly v Katalánsku bohatě stačí Messi.

Na politiku, která nevede ke sportovním úspěchům, už si navíc nestěžují jen fanoušci. Jeden z vlastníků klubu, bohatý ropný magnát Uzbek Ališer Usmanov, poslal vedení otevřený dopis, ve kterém převládá ostrá kritika většinového majitele, Američana Stana Kroenkeho.

Třicetiprocentní vlastník a jeho ostrá kritika klubu

„Problémem je samofinancování. V jeho důsledku se dluhy za stavbu Emirates Stadium splácí prodejem našich nejlepších hráčů. Za ty se pak hledají levné náhrady. To samozřejmě nemůže vést k vítězství na hřišti,“ napsal Usmanov, který chce v budoucnu zvyšovat svůj podíl a změnit politiku klubu.

„Opět přichází ztráta klíčového hráče. Důvod je ten, že mu nejsme schopni nabídnout vizi budoucího vývoje týmu a šanci na zisk trofejí. Může se to opakovat stále dokola,“ dodal magnát.

reklama