reklama

Po Krtečkovi poveze Zeman do Číny i Nedvěda. Tedy možná

Číňani milují animovaného Krtečka i živého Pavla Nedvěda. Tak jim ho Miloš Zeman přiveze ukázat Číňani milují animovaného Krtečka i živého Pavla Nedvěda. Tak jim ho Miloš Zeman přiveze ukázat autor: Milan Kammermayer
Součástí oficiální delegace prezidenta Miloše Zemana by měl být i slavný fotbalista Pavel Nedvěd. V Číně ho milují

Praha - Součástí delegace, která bude prezidenta republiky Miloše Zemana provázet na jeho cestě do Číny, by měl být i Pavel Nedvěd, nejslavnější ze žijících českých fotbalistů, nyní jeden z ředitelů italského klubu Juventus Turín.

"Ano, ta nabídka tady je," potvrdil Nedvěd deníku Aktuálně.cz. Na dotaz, jestli se tedy cesty doopravdy zúčastní, odvětil: "Zatím nevím, je to v jednání."

Ve výpravě by každopádně neměl scházet ani Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Zprávu o tom, že se o účasti Nedvěda s Peltou počítá, přinesl jako první web neovlivni.cz.

A pro Aktuálně.cz ji potvrdil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. " Ano, vím, že Pavla Nedvěda v tom ohledu oslovili. Pokud se všechno zvládne logisticky uskutečnit, mohl by být součástí výpravy a vyjednávat o založení fotbalové školy v Šanghaji," vysvětluje Jansta.

Pavel Nedvěd je nyní v USA. Do Prahy by měl přiletět 31. srpna a už 1. září by měl prezidentský speciál, na jehož palubě s ním počítají, nabrat směr Čína.

Jak známo, při své předchozí návštěvě Číny se Miloš Zeman prezentoval jinou "postavou" z Česka, kterou obyvatelé nejlidnatější země světa dobře znají, a to animovaným Krtečkem z dílny malíře Zdeňka Müllera. Stejně dobře ale Číňané znají i Pavla Nedvěda, plavovlasého držitele Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy roku 2003.

Ministryně Nedvěda miluje

Velkou čínskou fanynkou Pavla Nedvěda je podle neovlivni.cz tamní ministryně zdravotnictví Li Bin. Web upozorňuje, že když nedávno přicestovala na návštěvu Prahy, domluvil její protějšek, tedy český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, její setkání právě s Nedvědem, na kterém čínská politička dostala od české hvězdy dres Juventusu Turín.

Jaký smysl má pro český fotbal založení fotbalové školy v Šanghaji, která by případně nesla Nedvědovo jméno? Podle informací Aktuálně.cz by se mohlo jednat o reciproční projekt. Česká strana by dodala trenérské know-how a hvězdný punc jména Pavla Nedvěda, na založení národní fotbalové akademie v Česku by zase mohly oplátkou přispět čínské finance.

Jde ale zatím jen o úvahy, o celém projektu se teprve bude jednat. A na bázi sportovní spolupráce by měl mít širší působnost. "Kolega Jiří Kejval z Českého olympijského výboru v tom termínu bohužel nemůže, takže ho víceméně zaskakuji. A tu připravovanou agendu si ještě musíme zpřesnit," řekl pro Aktuálně.cz Miroslav Jansta, který vedle svých aktivit spojených se sportem patří mezi přední české lobbyisty.

Daleko nemá ani k Miloši Zemanovi, který prý velmi stál o Nedvědovu účast ve výpravě. "Ano, pan prezident vyjádřil přání, že by rád vzal Pavla Nedvěda s sebou," cituje neovlivni.cz prezidentova ekonomického poradce Martina Nejedlého.

Pelta s Janstou odletí dřív

V červnu se Pavel Nedvěd výrazně angažoval ve prospěch českého fotbalu jako ambasador mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které hostila právě Česká republika. "Velmi příjemně mě překvapil tím, kolik času a úsilí tomu projektu věnoval, opravdu všechna čest," chválil Nedvědovo úsilí prezident českého fotbalu Miroslav Pelta.

A nyní je tedy na programu čínská mise. Účast Pavla Nedvěda na tomto projektu nicméně podle všeho ještě stoprocentně potvrzena nebyla, je spíš v jednání.

Jisté je, že Pelta s Janstou odcestují z Číny dříve než zbytek delegace. "Mirek má povinnosti u zápasů fotbalové kvalifikace o Euro 2016 a já poletím do Rigy na šampionát basketbalistů," doplňuje Jansta, který je zároveň i předsedou České basketbalové federace.

reklama