Hokejový Stanley Cup vyhrála Carolina

SportPlus
20. 6. 2006 4:56
Raleigh - Hokejisté Caroliny vyhráli na svém ledě rozhodující sedmé finále NHL nad Edmontonem 3:1 a poprvé v historii klubu získali Stanley Cup. Uvnitř Galerie

V celé sérii zvítězili 4:3 na zápasy. Na triumfu Hurikánů se podíleli i dva čeští hráči: obránce František Kaberle a útočník Josef Vašíček. Kladenský bek v rozhodujícím zápase ve 25. minutě skóroval v přesilovce, forvard z Havlíčkova Brodu tentokrát zůstal na lavičce.

Místo něj nastoupil Chad LaRose. Stejně tak absentovala domácí hvězda Doug Weight. Bývalý hráč Edmontonu nehrál kvůli zranění.

První gól zápasu dal už ve druhé minutě bek Aaron Ward. Do konce první třetiny se zdálo, že byl Jussi Markkanen překonán podruhé. Rozhodčí u videa o střele Erika Staala rozhodoval téměř pět minut a nakonec gól neuznal.

Na 1:2 z pohledu Oilers snižoval na začátku třetí dvacetiminutovky úspěšný střelec play-off Fernando Pisani. Rozhodující gól duelu a potažmo celého finále vsítil v 59. minutě při power-play soupeře útočník Hurricanes Justin Williams.

Hostům se tak nepovedl velký obrat, když ze stavu 1:3 na utkání dokázali sérii dostat do maximálního počtu duelů. Kanadské týmy čekají na Stanley Cup od roku 1993, to se radoval Montreal.

Hokejisté Caroliny se radují po vítězném sedmém zápase finále Stanley Cupu.
Hokejisté Caroliny se radují po vítězném sedmém zápase finále Stanley Cupu. | Foto: Reuters

Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off získal dvaadvacetiletý carolinský gólman Cam Ward.

Mezi poraženými, bylo i trio českých hokejistů. Obránce Jaroslav Špaček a útočníci Aleš Hemský a Radek Dvořák si však musí počkat minimálně do příští sezony.

Oilers čekají na další Stanley Cup od roku 1990, klub jej zatím vyhrál šestkrát.

Výsledek:
Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) - konečný stav série 4:3.
Branky a nahrávky: 2. A. Ward (Recchi, Cullen), 25. F. Kaberle (Stillman, Cullen), 59. Williams (Staal, Hedican) - 42. Pisani (Murray, Torres). Rozhodčí: McCreary, Watson - G. Devorski, Sharrers. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18.978.
Carolina: C. Ward - A. Ward, F. Kaberle, Commodore, Hedican, Wesley, Wallin - Recchi, E. Staal, Cole - J. Williams, Brind'Amour, Stillman - Ladd, Cullen, Whitney - C. Adams, K. Adams, LaRose. Trenér Peter Laviolette.
Edmonton: Markkanen - Smith, Pronger, Špaček, Staios, Greene, Tärnström - Hemský, Horcoff, Smyth - Dvořák, Stoll, Samsonov - Torres, Peca, Pisani - Harvey, Murray, Moreau. Trenér Craig MacTavish.