reklama

Jeho příběh zasáhl i Jágra. Zamíří outsider Scott až do Síně slávy?

Podívejte se, jak usměvavý John Scott sbírá po finálovém utkání ceny...
Začalo to žertem, pokračovalo podezřelou výměnou a končilo velkou slávou. Obrovitý hokejový bitkař John Scott mohl díky fanouškům hrát Utkání hvězd NHL. To, co předvedl, může prosáknout až do Síně slávy.

Praha – Zámořská NHL o víkendu zažila přelomový moment. Cenu pro nejužitečnějšího hokejistu Utkání hvězd, kterou dřív třímal v rukou Wayne Gretzky a další superhvězdy, obdržel John Scott. Útočník, jenž za posledních šest let vsítil pouhé čtyři branky.

Slavná chvíle, k níž vedla trnitá cesta, navíc rozpoutala všeobecné nadšení. Nikdo se nepohoršoval, tleskali diváci i hokejové persony. Vše přitom začalo žertem…

Fanoušci zkrátka chtěli vidět, jak při hře tři na tři bruslí mezi hokejovou smetánkou i dvoumetrový obr, který v profesionální kariéře rozdal víc pěstí než gólů. A tak se rozjelo hlasování, nutno dodat, že nikterak originální. Už dříve si šprýmaři málem prosadili průměrného Roryho Fitzpatricka, loni pak nominovali Lotyše Zemguse Girgensonse. Tentokrát zajistili pozvánku říznému Scottovi.

"Myslíš, že tvoje děti na tebe budou pyšné?"

V půlce ledna však legrace skončila. Třiatřicetiletý forvard Arizony zrovna v posilovně ukazoval spoluhráčům svoje nové rukavice pro Utkání hvězd, když se ve dveřích zjevil šéf Don Maloney. Generální manažer klubu vzal Scotta na krátkou procházku a oznámil mu neveselou novinku: "Právě jsme tě vyměnili."

"To si ze mě děláš srandu," opáčil hokejista, načež nepříjemná konverzace gradovala peprnějšími výrazy. Přesun z Arizony do Montréalu už byl každopádně upečený.

"Hráči jako já se nevyměňují v půlce sezony, když jejich tým vyhrává. Jestli znáte tuhle ligu, tak prostě víte, že se to nestává," napsal Scott ve své zpovědi na webovém projektu The Players' Tribune.

Že NHL natouží po recesi, vytušil už v průběhu hlasování, kdy mu jeden z ligových představitelů vzkázal po telefonu: "Myslíš, že za něco takového na tebe tvoje děti budou pyšné?"

Doufal, že obávaný rváč účast sám odřekne, ale přepočítal se. "Přesně tady, přesně v tuhle chvíli mě ztratili," zavzpomínal Scott. "Možná si nezasloužím hrát Utkání hvězd, ale vím, že si zasloužím rozhodovat o věcech, za které na mě moje děti budou nebo nebudou pyšné."

Sám se za svou hokejovou dráhu rozhodně nestydí, vše si musel vydřít. Doufal, že jednou bude jako slavný bek Ray Bourque, ale s přibývajícími vyhazovy z juniorských klubů mu začala docházet realita. Zvlášť když od trenérů slýchal: "Jsi moc velký, moc pomalý."

První rvačka až ve 23 letech

I proto začal zvažovat jinou dráhu, v Michiganu vystudoval technickou univerzitu. Na diplom však zapomněl ve chvíli, kdy mu přišla nabídka z Houstonu, který hraje farmářskou AHL. Snoubenka myslela, že zešílel, ale Scott ji přesvědčil slibem: "Dej mi tři roky, pak se vrátím do reality."

Teprve v profesionální soutěži zažil tehdy 23letý hromotluk první hokejovou rvačku. Vyhrál. Jenže pozvánka mezi elitu dlouho nepřicházela. Až poslední ročník před "návratem do reality" odehrál dvě utkání za Minnesotu. V další sezoně jich bylo přes padesát.

Postupně tasil pěsti i v barvách Chicaga, Rangers, Buffala, San José a Arizony. Po výměně do Montréalu zamířil do nižší ligy, kde se měl rozloučit s účastí v Utkání hvězd. Být kapitánem Pacifické divize a trčet na farmě Canadiens z Atlantické divize, to přece nejde dohromady. NHL však v reakci na rozhořčené fanoušky ustoupila a udělala dobře.

Právě John Scott totiž nejvíc ozářil víkendovou sešlost hokejových celebrit v Nashvillu. Ovace sklízel už v sobotu při dovednostních soutěžích. Nedělní vyvrcholení v podobně Utkání hvězd odstartoval neskutečně – první střídání, první střela, první gól. A později ještě jeden.

S Pacifickou divizí nakonec dokráčel k celkovému triumfu, za tým převzal milionový šek a jako nejužitečnější hráč turnaje dostal nové auto. Vše za ovací publika, v němž nechyběly dvě dcery a těhotná manželka.

Vrchol večera sledoval i Jaromír Jágr, kapitán poražené Atlantické divize. "Jestli jsem někdy chtěl prohrát, tak dnes, protože je to skvělý příběh," prohlásil ke Scottově pouti. "Všichni mysleli, že jeho účast hokeji uškodí, ale nakonec z toho byl jeden z nejlepších hokejových příběhů."

Myslí si to i představitelé torontské Síně slávy, kteří podle reportéra kanadské stanice TSN chtěli po Scottovi jeho helmu.

Pokud artefakt z Utkání hvězd na posvátné hokejové půdě skutečně skončí, přiblíží se John Scott svému idolu Bourqueovi (členovi Síně slávy) víc, než by kdykoliv v dospělosti čekal.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama