reklama

Další český bek v NHL? Náznaky jsou, říká Kempný. Rozhodne MS

Michal Kempný letos v reprezentaci odehrál osm zápasů, ve kterých posbíral dva body (0+2). Teď by se měl dočkat prvního velkého turnaje. Michal Kempný letos v reprezentaci odehrál osm zápasů, ve kterých posbíral dva body (0+2). Teď by se měl dočkat prvního velkého turnaje. autor: ČTK
Loňské mistrovství světa uhladilo vysněnou cestu do hokejové NHL Dominiku Simonovi a Jakubovi Nakládalovi. Rok předtím zažívali podobně šťastné pocity Jiří Sekáč a Petr Zámorský. Dočká se některý z Čechů životní šance i po letošním šampionátu? Nejlepší vyhlídky má Michal Kempný, jenž v úterý naskočil do reprezentační přípravy. Pokud na jejím konci nezíská nominaci, bude to obrovské překvapení.

Praha – Loňské mistrovství světa uhladilo vysněnou cestu do NHL Dominiku Simonovi a Jakubovi Nakládalovi. Rok předtím zažívali podobně šťastné pocity Jiří Sekáč a Petr Zámorský. Dočká se některý z Čechů životní šance i po letošním šampionátu? Nejlepší vyhlídky má Michal Kempný, jenž v úterý naskočil do reprezentační přípravy.

Pokud na jejím konci nezíská nominaci, bude to obrovské překvapení. Nadějný bek usiloval o mistrovství světa už loni a nakonec se na něj dostal, ale jen v nevděčné roli náhradníka. Poctivě trénoval a vyhlížel šanci, jenže ta nikdy nepřišla.

Poprvé na velkém turnaji

Na letošním šampionátu v Rusku by v ústraní zůstat neměl. Naopak. Čeká ho role týmového lídra. Ze tří důvodů – na přípravných turnajích nasbíral další zkušenosti, prožil výtečnou sezonu v Kontinentální lize a má v kapse nominaci na prestižní Světový pohár.

"Asi nemusím říkat, že jsem byl šťastný a dojatý. Je to pro mě obrovská čest," vykládá. "Absolutně jsem nečekal, že bych se mohl objevit v první nominaci."

Nepředpokládali to ani novináři, zato trenérský štáb měl jasno. Na Kempného ukázal budoucí reprezentační kouč Josef Jandač i současný lodivod Vladimír Vůjtek. "Vybrali jsme ho, jelikož je nejvytíženějším bekem, kterého aktuálně na levé straně máme. Hraje klíčovou pozici v KHL a my mu věříme. Je to inteligentní hráč, který má podle mého dobře nakročeno do NHL," prohlásil Jandač.

Na Kempného zírali především za oceánem. Nikdo kromě Čechů nenominoval hokejistu, který nikdy nehrál NHL. Přestože pětadvacetiletý obránce s ofenzivními choutkami nemá pod kůží zámořský styl hokeje, přechodu se nebojí. "Na dvacítkách jsme hráli na úzkém hřišti," vzpomíná. "Také si myslím, že i přípravu budeme mít na menším hřišti, takže to snad bude v pohodě."

Nejlepší obránce Omsku

Přestože rodákovi z Hodonína do mužstva výrazně pomohlo, jak drží hůl, musel v očích trenérů překonat hned tři leváky, které fanoušci znají lépe. Jde o Michala Jordána, Jakuba Kindla a Ladislava Šmída.

Kempný zámořskou konkurenci předčil díky výjimečné sezoně v silném Omsku. Dost výmluvný je přehled nejdůležitějších statistik – 5 gólů, 16 asistencí a 18 kladných bodů v hodnocení +/-. Do toho královský prostor na ledě (průměrně přes 22 minut). Není pochyb, na kom defenziva ruského klubu nejvíc stála.

Muž, kterému na Sibiři dělali společnost krajané Dominik Furch, Vladimír Sobotka a Martin Erat, třikrát získal cenu pro nejlepšího zadáka týdne. S mužstvem navíc došel do čtvrtfinále. V něm byl vyhlášen nejlepším bekem ligy, ale sérii ovládla Ufa. "Je to zklamání, měli jsme na víc. Stoprocentně hrálo roli zranění Vládi (Sobotky), je to náš klíčový hráč," řekl Kempný k trpkému vyřazení.

Co odchod do NHL překazilo loni?

Se sebou ale může být spokojený. V Rusku o sobě dal za jediný rok hlasitě vědět. Přitom ještě před třemi lety na něj nezbylo místo v kádru brněnské Komety, a tak putoval na hostování do Slavie. Teď může myslet na NHL.

Mezi hokejovou smetánku mohl povýšit už loni, ale nepomohlo mu vážné zranění ramene z února a pozdější neúčast na mistrovství.

Tentokrát je šance vyšší, což cítí i sám Kempný, který v Omsku odmítl prodloužit smlouvu. Čeká na nabídky zpoza oceánu, přičemž se spekuluje o zájmu Caroliny. "Náznaky tam byly loni a jsou i letos. Za to jsem samozřejmě rád. Uvidíme, jak sezona skončí. Pak si s agentem sedneme a rozebereme všechny možnosti," prozrazuje.

Co z náznaků vyplyne, do značné míry určí květnový šampionát. "Chtěl bych tam odvádět co nejlepší výkony, abych byl spokojený já i ostatní," doplňuje Kempný. Pozastaví úbytek českých beků v NHL?

reklama