reklama

Slavia jde nahoru, svědčí jí tvrdší režim. I proto odešel kouč Hynek

Červenobílá síla slavila, také díky červenajícímu se Rytíři Mensatorovi Šlágr první hokejové ligy, druhé nejvyšší domácí soutěže, ovládla v Edenu pražská Slavia, která porazila Jágrovo Kladno 4:2. Foto: Milan Kammermayer
Už za měsíc skončí základní část první ligy, krátce nato začne boj o extraligu. Na baráž můžou myslet Kladno, České Budějovice, Jihlava a také Slavia. Mají Pražané na to, aby se vrátili mezi elitu hned po tvrdém pádu? Budou ještě posilovat? A proč skončil trenér Hynek? Na to v rozhovoru pro Aktuálně.cz odpovídal Luděk Bukač mladší, sportovní manažer klubu.

Praha – Hit kola hokejové první ligy končil dost úsměvnou situací. Když domácí Slavia držela nad Kladnem pohodlné vedení 4:1 a tikala poslední minuta, hlasatel pobídl fanoušky k aplausu pro brankáře Hyláka. "Saša! Saša!" křičel nadšený dav. Hned nato Kladno skórovalo.

Jinak ale Pražané zase začínají budit respekt, po změně trenéra bodovali posedmé z devíti pokusů. Zdá se, že vláda Milana Razýma jim zatím prospívá. 54letý kouč je s týmem od začátku sezony, ale až po konci Pavla Hynka převzal hlavní zodpovědnost. Proč změna nastala?

"Pavel Hynek trénoval mužstva v extralize, kde jsou určité věci zažité. Nechci říct, že tady hráči nejsou profesionálové, ale myslíme si, že v některých případech na ně bylo třeba víc tlačit," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Luděk Bukač mladší, sportovní manažer Slavie.

Muž, jenž chce slavný klub dovést zpět mezi elitu, už musí vyhlížet vyřazovací boje, které startují zhruba za měsíc. O extraligu bude usilovat také Kladno, České Budějovice a Jihlava, tedy první trojice momentální tabulky první ligy. Slávisté jsou až čtvrtí:

1. Kladno 40 23 5 4 8 158:112 83
2. České Budějovice 40 22 5 1 12 140:105 77
3. Jihlava 40 21 4 3 12 126:99 74
4. Slavia Praha 40 19 5 5 11 131:97 72

"Play off je jiná soutěž," připomíná Bukač. Letos už zažil euforii i krizi…

Čím si vysvětlujete, že Slavia devětkrát v řadě zvítězí a v dalších devíti zápasech prohraje hned sedmkrát?
Důvod je jasný. Když poskládáte nové mužstvo, nikde na světě se nestane, že bude hned fungovat. Výsledkově jsme měli velmi špatnou přípravu, pak jsme uhráli parádní sérii, která byla nad očekávání. Potom jsme spadli dolů, protože vazby mezi hráči se tvoří. Kabina si musí sednout. Bohužel nás zasáhla i zranění, což nás vlastně provází pořád. V poslední době jsme výsledkově vůbec nebyli spokojení, takže přišly pohovory. Mužstvo má daleko větší potenciál, než aby doma prohrávalo s Ústím nebo Havířovem.

V reakci na špatné výsledky přišly zásahy do soupisky. Dorazilo šest hráčů, odešli čtyři. To je hodně změn, souhlasíte?
Byli bychom rádi, kdyby se žádné změny nedělaly. Musely ale přijít. Pokud někdo není herně přínosem nebo není schopen podávat stoprocentní výkon, musí se to řešit. Máme stejně jako na začátku ligy ambici postoupit. Snažili jsme se reagovat rychle, teď v lednu už moc reagovat nechceme.

Nejpodstatnější změnou byl odchod kouče Pavla Hynka, po němž mužstvo převzal asistent Milan Razým. Jak dlouho jste o tomto kroku přemýšlel?
Když jste ve výsledkové krizi, myslíte na to neustále. Byli si toho vědomi i trenéři. Výsledkové nezdary nakonec odnesl Pavel. I když jsme s ním byli relativně spokojení, změna přišla i proto, že hráči v extralize mají jiný profesionalismus než někteří v první lize. Potřebovali jsme jiný impuls, nastolit něco nového.

Co konkrétně bylo třeba změnit?
Pavel Hynek je úspěšný trenér, který toho má hodně za sebou. Trénoval mužstva v extralize, kde jsou určité věci zažité. Nechci říct, že tady hráči nejsou profesionálové, ale myslíme si, že v některých případech na ně bylo třeba víc tlačit.

Měl by přijít jeden útočník

Zkoušeli jste tým nabudit i jinak než zásahy do kádru a realizačního týmu?
Jak jsem říkal, s hráči provádíme pohovory. Myslíme si, že na ně určitý tlak je. Ještě si musí sednout vztahy. Máme tady i hodně cizinců, což není jednoduché. Doufáme, že ty vztahy se utvoří co nejrychleji, abychom do play off byli stoprocentně připravení.

Plánujete před play off ještě nějaké změny?
Pravděpodobně ještě přivedeme jednoho útočníka, to asi bude všechno.

Abyste postoupili do baráže o extraligu, nejspíš budete muset čtyřikrát porazit Kladno, České Budějovice nebo Jihlavu. Věříte, že se vám to povede? V sezoně máte s těmito soupeři problémy.
S Kladnem máme kladnou bilanci, s Jihlavou víceméně vyrovnanou. V zápase, který jsme proti ní teď odehráli, jsme ale byli celou dobu lepší. Poslední zápas proti Budějovicím byl z naší strany velmi dobrý. Problém v tom tedy nevidím. Play off je hlavně jiná soutěž. Musíme ale začít hrát líp už před play-off, nesmíme si myslet, že to pak přijde samo.

Zatím se zdá, že baráž by z extraligy klidně mohly hrát i Pardubice nebo Litvínov. Sledujete to?
Zatím nás to vůbec nezajímá, cesta do baráže je strašně dlouhá. Extraligu samozřejmě sledujeme, ale z pohledu posil.

Když říkáte, že play off je jiná soutěž, myslíte, že vámi složenému týmu může sedět?
To se ukáže. Problém je, že není na výběr mnoho hráčů, takže v určitých věcech jsme moc možností neměli. Měli jsme zájem přivést třeba střelce Bílka, ale ten zůstal na Kladně. Trh u nás není takový, že si pokaždé můžete vybírat z deseti hráčů. Zároveň jsme si začali vybírat hrozně pozdě, kdy už si týmy spoustu dobrých hráčů rozebraly. Myslím si ale, že pro play off máme dobrý tým.

Hlavní soupeři Slavie v boji o baráž

Kladno (bilance se Slavií: 2 výhry po nájezdech, 2 prohry): Jágrův klub je ve sporu s městem ohledně účetnictví a vyšetřuje ho policie, což narušuje vztahy se sponzory. Přesto Rytíři vedou první ligu o šest bodů. V týmu mají suverénně nejproduktivnějšího hráče soutěže (Davida Stacha se 73 body) i nejlepšího kanonýra (Vítězslava Bílka se 39 góly).

České Budějovice (bilance se Slavií: 3 výhry): Kdyby Budějovice neudělaly administrativní chybu, měly by o šest bodů víc. Takhle si od prvního Kladna drží odstup. Hráči Motoru se můžou spolehnout především na fanoušky, kterých v průměru chodí skoro pět a půl tisíce. Jen tři kluby z extraligy jsou na tom lépe.

Jihlava (bilance se Slavií: 1 výhra, 1 výhra po nájezdech, 1 prohra): Kdysi slavný klub se po sametové revoluci postupně propadal. Nejvyšší tuzemskou soutěž nehraje už jedenáctým rokem, delší dobu ovšem patři mezi kandidáty na postup. Letos nejvíc udivil, když nasadil do brány 15letého brankáře Jakuba Škarka. Ten je nyní o rok starší a v první lize už má na kontě 17 zápasů.

reklama