reklama

Berdych se vrhá na trávu. Šampiona v něm může probudit Lendl

Tomáš Berdych. Tomáš Berdych. autor: Reuters
Berdych si v Queen´s Clubu zahraje exhibiční čtyřhru po boku Ivana Lendla. Anglická média spekulují, zda mu legendární krajan pomůže zlomit grandslamové prokletí.

Praha - V Melbourne a v Paříži se Tomáš Berdych výrazného grandslamového úspěchu nedočkal. Teď se však před českou jedničkou otevírá další šance. Začíná travnatá část sezony, která vyvrcholí nejslavnějším turnajem tenisové historie, legendárním Wimbledonem.

Rodák z Valašského Meziříčí už je v Londýně, kde bude na tradičním turnaji v Queen´s Clubu plnit roli turnajové dvojky. Ještě před svým prvním vystoupením Berdych promluvil pro anglický The Telegraph. A bylo to velmi zajímavé povídání.

Berdych: Finále Davis Cupu mi pomohlo

Anglický list připomíná, že tráva je pro Berdycha nejlepším venkovním povrchem. A předpovídá mu směrem k Wimbledonu výrazné šance na úspěch. Novak Djokovič se ze slibného hráče proměnil v šampiona po triumfu Srbska v Davisově poháru. Berdych by mohl nastoupit podobnou cestu.

"Tohle jsem slyšel mnohokrát. Jenže nikdo vám nedaruje ani jeden fiftýn kvůli tomu, že jste vyhráli Davis Cup. Ostatní lidé vás prostě chtějí porazit," řekl Telegraphu šestý hráč světového žebříčku.

"Ale na druhé straně se z finále hrozně moc naučíte. Jsou to zkušenosti, které nemůžete nabrat na normálních turnajích. Opravdu to může pomoci. Mně to pomohlo. Začátek tohoto roku byl můj nejlepší v kariéře," dodal Berdych.

Hrát s Lendlem? To bude výchovná zkušenost

Deník spekuluje, zda nejlepšímu Čechovi pomůže zlomit grandslamové prokletí jeho legendární krajan Ivan Lendl. V Queen´s Clubu se totiž uskuteční jedna po čertech atraktivní charitativní exhibice. Berdych s Lendlem se ve čtyřhře postaví britským legendám Andy Murraymu a Timu Henmanovi.

"Hrát s Lendlem by mohla být hodně výchovná zkušenost. Berdych by si mohl vzít z Lendla příklad co se týče úspěchů na velkých turnajích," připomíná Telegraph úspěchy desetinásobného grandslamového šampiona.

Exhibiční čtyřhra má být hodně třaskavou záležitostí. Nejen proto, že Lendl je trenérem Murrrayho a oba už s nadsázkou deklarovali, že pro ně nebude problém toho druhého trefit u sítě do těla. Anglický tisk připomíná i možnou Berdychovu pifku na skotského hráče. V českém hráči je totiž stále hořkost ze semifinále loňského US Open.

Berdych je stále naštvaný kvůli větru na US Open

Dramatický duel tehdy poznamenal silný vítr a Berdych byl hodně rozezlený, že organizátoři zápas nepřerušili. Obzvlášť, když bylo druhé semifinále mezi Djokovičem a Ferrerem přerušeno po několika hrách.

"Je to zápas, na který myslím hrozně dlouhou dobu. Pořád si myslím, že to bylo hodně nefér. Samozřejmě, podmínky byly stejné pro mě i Andyho. Ale jeho způsob hry je pro větrné počasí lépe uzpůsobený. Prostě to bylo špatné rozhodnutí," vzpomíná pro Telegraph český tenista.

Berdych prý v kariéře nezažil zápas, který by v jeho mysli zůstával tak dlouhou dobu. "Když prohrajete první kolo, komu to vadí? Ale když se dostanete do semifinále a hrajete opravdu dobře, a já dobře hrál, a cítíte šanci...," nedokončil větu Berdych. 

Nikdy nezažil lepší atmosféru, než v Praze

Po zklamání na US Open však přišel na sklonku roku zlom v podobě již zmiňovaného triumfu v Davis Cupu. "Lidé u nás doma z toho šíleli," řekl Berdych. "Bylo to dvaatřicet let od chvíle, kdy Lendl a Šmíd porazili Italy. A když k tomu připočítáte, že to bylo sté finále a my hráli doma, bylo to opravdu obrovské," dodal.

Berdych prý nikdy nezažil lepší atmosféru, než v O2 aréně s osmnácti tisíci diváky. "Obzvlášť po ceremoniálu s trofejí. Nezažil jsem lepší pocit. Pokud vyhraje grandslam, bude to obrovské pro mě a můj tým, ale stále mluvíme o pěti nebo deseti lidech, kteří se mnou pracují. Tohle bylo pro celý národ," poznamenal sedmadvacetiletý tenista a vzal si na pomoc příklad z fotbalu.

"Lidem v Čechách je jedno, jestli Tomáš Rosický hraje dobře za Arsenal. Jde jim o to, jak hraje český tým. Ten teď hraje opravdu špatně, ale když se bude dařit, budou lidé mnohem šťastnější, než když Arsenal bude hrát finále Ligy mistrů a Rosický dá tři góly," dodal Berdych.

reklama