reklama

Jamajka prý před OH zanedbávala dopingové kontroly atletů

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Světová antidopingová agentura (WADA) chystá mimořádnou prověrku jamajské organizace

Kingston - Světová antidopingová agentura (WADA) chystá mimořádnou prověrku jamajské organizace, která čelí podezření, že před loňskými olympijskými hrami své sprinterské hvězdy řádně nekontrolovala. Atleti v čele s Usainem Boltem pak v Londýně zářili.

Podle informací, které zveřejnila bývalá výkonná ředitelka jamajské antidopingové komise (JADCO) Renee Anne Shirleyová, systém mimosoutěžních kontrol v době od ledna do července 2012 doslova zkolaboval. Současný šéf JADCO Herbert Elliott její zprávu označil za lži a Shirleyovou popsal jako "pomatenou". Podle WADA ale opravdu existuje "výrazný úsek bez testů" v době, kdy sportovci trénovali před olympiádou.

Jamajští atleti nicméně kontrolám úplně neunikli. Mezinárodní atletická federace IAAF prý sportovce z karibského ostrova testovala pravidelně. Bolt vloni odevzdal dopingovým komisařům nejméně 12 vzorků a žádný nebyl pozitivní.

V Londýně získali jamajští atleti osm z 12 individuálních sprinterských medailí. Bolt se stal prvním mužem, který získal zlato na 100 a 200 metrů na dvou olympiádách po sobě.

V letošním roce ovšem uvízla v síti kontrol hned pětice jamajských atletů včetně bývalého světového rekordmana v běhu na 100 metrů Asafy Powella, stříbrné olympijské medailistky ze štafety na 4x100 m Sherone Simpsonové či trojnásobné olympijské vítězky Veroniky Campbellové-Brownové.

reklama