reklama

Český tenisový úkaz: Fruhvirtová ve třinácti prohání dospělé. Hraje jako Šarapovová, říká trenér

Linda Fruhvirtová. Linda Fruhvirtová. autor: Daniel Filjo
Čerstvě třináctiletá tenistka pražské Sparty na sebe poutá pozornost nevídanou schopností herně se vyrovnat dospělým hráčkám.

Praha - Česku rostou další tenisové hvězdy. Po sestrách Plíškových může za pár let tuzemský tenis velebit jinou sourozeneckou dvojici, Lindu a Brendu Fruhvirtovy.

Ve vynikajícím světle se zatím představuje především o dva roky starší Linda. Talentovaná tenistka se dostala do centra pozornosti nedávno při pražském turnaji WTA, kde dostala příležitost rozehrávat hráčky z dospělé světové špičky.

Tehdy ještě ve dvanácti letech to zvládla na výbornou a sklidila udivené reakce na svou herní vyspělost.

Fruhvirtová se nyní připravuje se šéftrenérem pražské Sparty Danielem Filjem. Mužem, který do světové špičky pomohl Kateřině Siniakové. Filjo v rozhovoru pro Aktuálně.cz nabídl exkluzivní pohled na výchovu dívky, jejíž pojetí přirovnal ke hře ruské megahvězdy Marie Šarapovové.

Rodí se na Spartě další slavné sesterské duo českého tenisu?

To všechno ukáže až čas, předpoklady tady rozhodně jsou a nemalé. Já se starám o Lindu, o starší ze sester. Mladší Brenda je talentovaná také, i když tohle slovo nemám rád, protože nutí hráče spíš nemakat naplno. Má ale výhodu v tom, že jí cestu prošlapává Linda. Ví už, na jaký turnaj jet, kde je to dobré a kde je to naopak ztráta času. 

Jsou si sestry Fruhvirtovy herně podobné, nebo naopak rozdílné?

Jsou to stylem úplně odlišné hráčky.

Tak popište Lindu, které se trenérsky věnujete. V čem tkví její výjimečnost?

Nechtěl bych úplně mluvit o výjimečnosti, protože se to proti vám může za pár let otočit. Co mě zaujalo, to je, že dokáže držet krok v trénincích s mnohem staršími hráčkami a dospělými. S tím jsem se zatím moc nesetkal. Když jsem spolupracoval s Kateřinou Siniakovou, tak v jejích třinácti letech jsme mohli pomýšlet na tréninky s o rok staršími. Tady Linda zvládá tréninky rychlostně s dospělými. 

Jakým stylem tenisu se prezentuje, jaké jsou její největší přednosti?

Hraje rychle, body si chce uhrávat sama, což se mi líbí. Nečeká na to, co s ní udělá soupeřka, což je pro vývoj v tenise velmi důležité. Nebojí se rozhodovat sama, je bojovná a neztrácí víru v sebe, když prohrává. Umí vybojovat ztracené zápasy.

Co je naopak potřeba nejvíce zlepšovat?

O slabinách nechtějí mluvit ani tyto mladé hráčky. Co mohu prozradit, tak pracujeme na variabilitě její hry. 

Při nedávném Prague Open se hodně mluvilo o tom, že rozehrává dospělé hvězdy. Jak se to stalo?

Ze začátku to bylo štěstí. Australanka Darja Gavrilovová neměla s kým trénovat, tak jsme jí nabídli Lindu. Moc tomu nechtěla uvěřit, že si s třináctiletou holčičkou zahraje. Posílala kvůli tomu několik zpráv, jestli má chodit. (smích)

Ale nakonec přišla. Jak ten trénink probíhal?

Ano, přišla. Lindě zbýval snad týden do třináctých narozenin, tak jí ráno říkám: "Prosím tě, neříkej jí, že ti je dvanáct, nebo se otočí zpátky na hotel". Samozřejmě hned druhá otázka Gavrilovové byla: "Kolik ti je let?" Nakonec ale začaly trénovat a ten sparing proběhl tak, že tomu Gavrilovová nemohla uvěřit.

Jak si Linda Fruhvirtová proti aktuálně 24. hráčce světového žebříčku vedla?

Pro nás bylo velmi pozitivní, že Linda Gavrilovovou rychlostně přehrávala ve výměnách. Je jasné, že vzhledem ke svému věku to zatím nevydrží celý zápas. Víme ale, že to v ní je, že na to má.

Pak se přihlásily další tenistky se zájmem o trénink. Kdo konkrétně?

Rozneslo se to a během turnaje se přidaly další hráčky, které s ní chtěly hrát. Mám tu výhodu, že mě ještě z turnajů některé hráčky či trenéři poznají. I díky tomu si pak Linda zahrála třeba s Japonkou Doiovou, Slovenkou Schmiedlovou nebo s Číňankou Wang, kterou trénuje Peter McNamara. Právě ten byl po celý týden směrem k Lindě vynikající. Na dvě rozehrávky si pak Lindu vzala i Samantha Stosurová.

Vy osobně i sestry Fruhvirtovy spolupracujete se slavným trenérem Patrickem Mouratogluem, koučem Sereny Williamsové. Jak se to takhle sešlo?

Linda Fruhvirtová, mladá česká tenistka Linda Fruhvirtová při tréninku. Foto: Daniel Filjo

Linda se sestrou dojíždějí parkrát do roka do Mouratoglou Academy v Nice. Naše spolupráce ostatně začala loni v říjnu právě v jeho akademii. Já tam byl na jeho pozvání na pár dní kvůli jeho knize, chtěl mi akademii ukázat. Sestry Fruhvirtovy tam ten týden zrovna pobývaly také, tak se vše spojilo dohromady.

Jaký názor má taková osobnost na třináctiletou českou naději?

Patrickovi se na Lindě především líbí, že umí vyhrávat ztracená utkání.

Kdybyste měl k nějaké hráčce přirovnat její herní styl, kdo by vás napadl jako první?

Maria Šarapovová. Proto jsem do toho šel.  

Jaká je Linda Fruhvirtová co se povahy týče? 

Je z ní cítit velká cílevědomost. Ví, co chce. Nevymlouvá se na los turnaje a ví, že musí makat od začátku. Mimo kurt je milá a skromná, nechybí jí pokora.

Byl někdo z českých tenistek v minulosti v tomhle věku natolik dominantní, nebo jde o naprosto výjimečný úkaz?

Myslím, že Nicol Vaidišová dokázala hrát takhle brzy turnaje. Ale asi je nevyhrávala o rok či dva dříve, jako sestry. Ale to je jedno, nakonec se všechno počítá až podle toho, jestli dosáhnete na profesionální úroveň a jak tam budete úspěšný. Poháry z dětských kategorií mohou být příjemnou vzpomínkou, nebo naopak přítěží. 

Jaké největší úspěchy má tedy Linda za sebou?

Počítám, že ty největší teprve přijdou. Ale dosud vyhrála v loňském roce prestižní turnaj na Floridě - Eddie Herr do 14 let, to jí bylo teprve dvanáct. Dále Orange Bowl finále do 12 let a ve Francii zvítězila v Auray. Letos jsme vyhráli halové mistrovství Evropy družstev do 14 let, kde byly s Lindou další dvě spoluhráčky Linda Nosková a Barbora Palicová. Letos dále vyhrála turnaj do 14 let ve Stockholmu a dokonce do 16 let ve španělském Torellu. 

Jaký je výhled do dalších sezon? Jak bude její kariéra postupovat dopředu?

Linda letos vstoupí do kategorie juniorů a bude se snažit prosadit mezi juniorkami do 18 let. Věkové omezení ji pustí jen na pár turnajů, tak se s tím počtem musí dobře hospodařit.

Jak je možné eliminovat nebezpečí, že se slibný vývoj tak mladé hráčky nějakým způsobem pokazí?

Především nesmí Lindě samotné, ale také její rodině, chybět pokora. Bez pokory nelze dosáhnout dalšího úspěchu. V minulosti už jsme pár dětských hvězdiček měli a v řadě případů to nedopadlo dobře. V dospělosti už je nikdo neznal. Proto opakuji slova o pokoře. Buďme pokorní.

Okradena v Římě. Tenisový svět se zastal Plíškové, emotivním výlevem ukázala, že není chladný robot Okradena v Římě. Tenisový svět se zastal Plíškové, emotivním výlevem ukázala, že není chladný robot Prohlédněte zde
reklama