reklama

Vízek o lize: Konec byl až komický. A škoda nechutných scén

Ladislav Vízek kritizuje úroveň české nejvyšší soutěže. Ladislav Vízek kritizuje úroveň české nejvyšší soutěže. autor: CPA Erben
Ladislav Vízek hodnotí uplynulý ročník Gambrinus ligy. Nevalná kvalita, komický závěr, nechutné scény a zasloužený triumf Plzně.

Praha - Nevalná kvalita, komický závěr, nechutné scény a zasloužený triumf Plzně. Tak ve zkratce hodnotí uplynulý ročník fotbalové Gambrinus ligy bývalý reprezentační útočník Ladislav Vízek.

"Soutěž bohužel nevybočila z trendu minulých ročníků. Až na výjimky scházela kvalita. Do takového stavu, aby byl člověk spokojený, rád si zašel na stadion a bavil se fotbalem, stále hodně chybí," říká Vízek.

Z obvyklého průměru podle olympijského vítěze z roku 1980 vybočily jen tři týmy. Mistrovská Plzeň, pražská Sparta a Slovan Liberec, který zářil v jarní části sezony a vyhoupl se na konečné třetí místo.

Dvanáct ze šestnácti týmů se chce jen zachránit

"Tyhle tři týmy snesou přísnější měřítko. Jinak to moc ke koukání nebylo a obávám se, že příště to bude zase stejné. Vadí mi, že takových dvanáct ze šestnácti týmů už vstupuje do ligy s tím, že cílem je záchrana. To není dobře," poukazuje Vízek na malou cílevědomost většiny českých klubů.

Symbolem chybějící kvality byl podle bývalého hráče Dukly Praha a francouzského Le Havre závěr ligové soutěže, v němž se Plzeň a Sparta pravidelně střídaly v bodových ztrátách, které notně komplikovaly jejich cestu za titulem.

"Konec ligy byl dramatický, ale tak trochu i komický. Bylo to jako na houpačce, jako by nikdo nechtěl vyhrát. Ty oboustranné výkyvy se sice musely nestranným fanouškům zamlouvat, z hlediska kvality ale byla ta koncovka hodně v křeči," míní Ladislav Vízek.

Titul je podle Vízka ve správných rukách

Plzeň si titul zasloužila přece jen o něco více než Sparta, tvrdí Vízek. "Viktorii jsem favorizoval po celou sezonu, měla o něco fotbalovější projev. V závěru jí ale došel dech, její klíčoví hráči ztratili formu a měla i štěstí. Například v tom, že hrála poslední zápas na půdě Hradce, který už neměl žádnou motivaci," říká bývalý reprezentant.

Sparta nezvládla zdánlivě jednoduché zápasy, osudná byla především domácí remíza s Jihlavou a prohra v Brně.

"Sparta prostě ten titul vyhrát odmítla. Prohráli si to sami. Nemohou přece po půlhodině hry prohrávat tři nula v Brně, když jim jde o tolik. To nejde. Plzeň v tom byla o fous lepší," podotýká Vízek s tím, že Letenští ještě mohli být rádi, že Liberec ztratil tolik bodů na podzim. Jinak by Lavičkův tým nemusel skončit ani na druhém místě.

Korupce? Kdyby ano, nebyl by závěr takové drama

Sparťané si po posledním kole neodpustili poznámky týkající se především kontroverzního podzimního duelu v Plzni, který prohráli kvůli penaltě odpískané po nafilmovaném faulu Davida Limberského. Co si o "věcech, které se nedaly ovlivnit", myslí Ladislav Vízek?

"Byly tam nějaké nechutné scény kolem Křetínského tašky, které by tam být neměly, šéfové dvou největších klubů do sebe zajížděli, řevnivost tam byla až přehnaná. Ale myslím si, že o titulu se rozhodlo na hřišti," domnívá se člen Klubu ligových kanonýrů.

"Sice jsem říkal, že ten divoký závěr byl komický, ale aspoň byl důkazem férovosti. Kdyby tam figurovala nějaká korupce, těžko by to bylo takové drama," uzavírá Vízek.

reklama