reklama

Sladká česká série v ohrožení. Nažhavené Rumunky udělají cokoli

Petra Kvitová není v optimální pohodě. Využijí toho Rumunky? Petra Kvitová není v optimální pohodě. Využijí toho Rumunky? autor: Milan Kammermayer
Jeden z vůbec nejtěžších úkolů posledních let čeká v sobotu a v neděli na úspěšný český fedcupový tým.

Praha - Jeden z vůbec nejtěžších úkolů posledních let čeká v sobotu a v neděli na úspěšný český fedcupový tým. Výběr Petra Pály triumfoval čtyřikrát během pěti let, nyní však stojí před klíčovou výzvou nové sezony.

Bez jedné z opor Lucie Šafářové nastoupí v Kluži na extrémně pomalém povrchu proti nažhaveným a nebezpečným Rumunkám, které do boje povede hvězdná světová trojka Simona Halepová.

Úvodní sobotní dvouhry sledujte v online reportáži zde

Podobně těžkou úlohu už ale Češky zažily. A zvládly ji skvěle. Přesně před dvěma lety nastupovaly k utkání prvního kola Fed Cupu proti Španělkám na jejich milované antuce v Seville. K dispozici nebyla jednička Petra Kvitová a do úvodních dvouher nastoupily Barbora Strýcová a Klára Koukalová.

I na horké půdě ale dokázaly Češky uspět těsným výsledkem 3:2, dva body domácí hvězdy Carly Suárezové-Navarrové nestačily. Poté následovala šňůra dalších pěti vyhraných zápasů, které České republice vynesly dva poslední triumfy.

Rumunky jdou tvrdě za svým

V Rumunsku to ale budou mít české hráčky ještě o něco těžší. Kromě Halepové totiž budí respekt také domácí dvojka, Monica Niculescuová, 37. hráčka světového žebříčku. Karolína Plíšková s ní prohrála oba vzájemné zápasy, v prvním uhrála čtyři hry, ve druhém jen dvě.

Petra Kvitová sice Niculescuovou porazila na trávě v Eastbourne, na pomalejším povrchu ovšem toto měření sil v podstatě nemůže být žádným vodítkem.

Rumunky půjdou tvrdě za svým cílem. Chytře zvolily kurt na nejspodnější povolené hranici měkkosti, aby eliminovaly největší zbraně českých ranařek Kvitové a Plíškové. Naopak pohyblivá Halepová se na něm bude cítit jako ryba ve vodě.

Halepová jasnou favoritkou

Domácí tým se také prezentoval zvláštním trikem, rumunská megahvězda nejprve v nominaci nebyla, plánovanou operaci nosu ale týden před startem duelu odvolala.

Tým nehrající kapitánky Aliny Cercelové-Tecsorové jak se zdá udělá pro úspěch cokoli. A první krok k postupu chce udělat hned v první sobotní dvouhře. V něm se utká Halepová s Karolínou Plíškovou. Světová třináctka zatím s Rumunkou třikrát v kariéře prohrála a nezískala ani jediný set.

"Ona je jednou z nejlíp se pohybujících se holek na okruhu. Nemá extra zbraň, nepozabíjí to, takže záleží na mně, jestli si to uhraju," řekla hrdinka listopadového finále. I kvůli pomalému povrchu bude rodačka z Loun jednoznačnou outsiderkou.

Kvitová musí být trpělivá

Kouč Pála tedy v sobotním programu logicky spoléhá spíše na Petru Kvitovou. Česká jednička ale nezažívá dobrý úvod roku a Niculescuová může být hodně tvrdým oříškem.

"Budu muset být hodně trpělivá a snažit se udržet ve výměnách, budovat si tlak. Není to povrch, který preferujeme, ale je to o to větší výzva," řekla dvojnásobná wimbledonská vítězka.

Petr Pála i přes nepřízeň podmínek věří vítěznému týmu. "Máme tak silnou sestavu, že jsme schopní je i s Halepovou porazit," poznamenal český kapitán. Fedcupový tým vede už devátou sezonu a přes první kolo zatím pokaždé postoupil. V Rumunsku ale zažije jednu z nejtěžších zkoušek.

reklama